Trudno dzisiaj wyobrazić sobie banki, szpitale, urzędy i inne miejsca pracy bez komputera i internetu. Na pewno są one wielkim osiągnięciem naszych czasów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z związanych z nimi zagrożeń.
Coraz częściej mówi się o uzależnieniu od komputera. Formy tego uzależnienia mogą być różne. U dzieci najczęściej jest to uzależnienie od gier komputerowych, czego skutkami są życie w nierealnym świecie, brak kontaktów z rówieśnikami i izolacja. U młodzieży i wielu dorosłych poza uzależnieniem od gier – są one naturalnie bardziej „twórcze” – istnieje uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych. Spędzanie godzin na „rozmowach” z innymi użytkownikami internetu jest często przyczyną zaburzeń w osobistych kontaktach, czasem rozbicia rodziny. Z uzależnieniem od internetu często łączy się też uzależnienie od pornografii. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka, czyli sygnał alarmowy, że dzieje się coś niepokojącego? Takich sygnałów jest wiele. Jeśli czas spędzany przed komputerem staje się coraz dłuższy lub pojawia się uczucie niezadowolenia, braku satysfakcji przy korzystaniu z komputera w tym samym okresie, może być to znak tzw. tolerancji, jednego z objawów uzależnienia. Jeśli w czasie ograniczenia z przyczyn obiektywnych możliwości korzystania z komputera pojawiają się niepokój, lęk, natrętne myśli, bezsenność, które ustępują po powrocie do komputera, są to objawy abstynencyjne świadczące o uzależnieniu. Zaniedbywanie obowiązków domowych i pracowniczych lub rezygnacja z niektórych przedsięwzięć na rzecz komputera to kolejne niepokojące sygnały.
Pojawienie się takich objawów musi spowodować refleksję: czy nienormalnie długie korzystanie z komputera nie jest skutkiem poczucia samotności, ucieczką od problemów, kłopotami z nawiązywaniem kontaktów, nieśmiałością? Jeśli tak, leczenie uzależnienia trzeba zacząć od rozwiązania tych problemów.
Pierwszy krok to uświadomienie sobie faktu uzależnienia, a następnie świadome wyplątywanie się z niego. Często niezbędna jest profesjonalna pomoc psychoterapeuty. Nie jest to łatwe, ponieważ wiele osób uzależnionych od komputera nie potrafi nawiązywać osobistych relacji lub ma z tym duże trudności.
W przypadku wielu uzależnień podstawową metodą leczenia jest całkowita abstynencja. W przypadku komputera jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego metodą leczenia jest zmiana sposobu korzystania z komputera. Często trzeba zacząć od zmiany miejsca, w którym komputer stoi w domu – powinien znajdować się na widocznym miejscu, uniemożliwiającym odizolowanie się. Dobrze korzystać z niego w obecności innych osób. Poleca się zmianę godzin korzystania z komputera i internetu oraz robienie częstych przerw. Wielu osobom pomaga dokładne notowanie czasu spędzanego przy komputerze i porównanie go z czasem poświęconym innym sprawom. Dobrze o tych problemach porozmawiać z bliskimi, wspólnie podjąć postanowienia.
Problemy zdrowotne to jeszcze jedna grupa szkodliwych działań komputera. Niewystarczająca ilość godzin snu, bezsenność, bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem to częste dolegliwości. Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji po pewnym czasie daje dolegliwości ze strony kręgosłupa, a pisanie na klawiaturze i wielogodzinne posługiwanie się myszką są przyczyną dolegliwości nadgarstka, dłoni, a czasem całej kończyny. Wspaniałe osiągnięcia techniki stają się przyczyną pojawienia się nowych problemów medycznych.
|