Każde dziecko w trakcie zabawy może doznać przypadkowego urazu. Najczęściej jest to banalne zasinienie, bolesne po uderzeniu w twardą powierzchnię – drzewo lub w ławkę.
Siniak boli, bo tkanka ulega rozpieraniu, jest obrzękła z powodu wylewu krwi z pękniętego naczynia pod skórę. Potrzebny jest czas, aby taka krew z tkanki podskórnej się wchłonęła. Bezpośrednio po urazie powstaje czerwony siniak, który zmienia kolor na purpurowy i fioletowosiny. Po kilku dniach barwnik krwi rozkłada się w żółtą bilirubinę i pojawia się zielonkawa lub żółta plama. Chociaż siniaki u zdrowego dziecka spontanicznie same znikają po kilku dniach, warto znać sposoby, które ograniczą rozmiar siniaka, a także zmniejszą ból.Zaraz po stłuczeniu warto wykonać zimny okład. Gdy nie mamy dostępu do lodu z lodówki czy wody z kranu, wystarczy mrożonka czy lody ze sklepu. Zimny okład obkurcza rozerwane naczynia krwionośne, zmniejsza ilość krwi, a więc i rozmiary sińca. Im mniej napięta skóra i mięśnie, tym mniejszy ból. Podobnie działają kompresy z sody, okłady z Altacetu, a nawet z kwaśnego mleka. Następnego dnia po urazie ulgę przyniosą ciepły okład i kąpiel, gdyż poprawią ukrwienia w miejscu urazu. Natomiast smarowanie maścią z arniki lub kasztanowca przyspieszy wchłanianie i znikanie siniaka. Okład z czosnku i oliwy dodatkowo zapobiegnie zakażeniu się tkanek bakteriami. Najwygodniejsze są gotowe maści np. Arcalen (z arniki).
Najczęstszą przyczyną siniaków u dzieci są urazy skóry spowodowane upadkami. Te lokalizują się na podudziach, stopach, dłoniach i przedramionach. Niepokój budzą siniaki w dziwnych miejscach – barkach, ramionach, klatce – gdzie dziecko się nie uderzyło. Takie warto pokazać lekarzowi. Niestety, niektóre poważne choroby objawiają się siniakami nawet po delikatnym dotknięciu skóry: taką skłonność obserwuje się u dzieci z niedoborem witaminy C, chorobami wątroby lub nerek, chorobą von Willebranda, hemofilią, anemią i białaczką. Przyczyną mogą być również niedobór czynników krzepnięcia, niski poziom płytek krwi czy kruchość naczyń krwionośnych.
Kiedy na pewno należy zgłosić się do lekarza?
- gdy siniak bardzo mocno boli – na ogół umieszczony tuż nad kością;
- gdy obrzęk i zaczerwienienie skóry jest rozległe;
- gdy siniaki pojawiają się bardzo często i bez konkretnej przyczyny;
- gdy liczne siniaki powstają bez urazu – konieczne jest spotkanie z lekarzem i wykonanie badań krwi i moczu, morfologię z OB, hormonów tarczycy i krzepliwości krwi.
Grażyna Rybak - specjalista chorób dzieci |