W sezonie jesienno-zimowym rodzice zgłaszają się z dziećmi ze zmianami skórnymi powstałymi ewidentnie po ukąszeniu. Traktowane są zaś jako objaw alergii, ze względu na świąd i przekonanie opiekunów, że zimą nic nie ugryzie, bo nie ma już komarów.
Pluskwy – wszędobylskie i bardzo odporne na warunki pasożyty mogą przeżyć bez jedzenia 500 dni – atakują niespodziewanie i to w miejscach pozornie czystych. Jest ich ok. 100 gatunków, ale tylko 2 „lubią” człowieka – pluskwy domowe (łóżkowe). Pluskwy rozpoznają nas po wydychanym dwutlenku węgla, ciepłej skórze, zapachu. Lubią siedzieć w zakamarkach łóżek, materacy świeżo przywiezionych z magazynu, szczelinach nowych mebli, szparach drewnianych podłóg, za tapetą lub boazerią.W sprzyjających warunkach, czyli w temperaturze pokojowej, samice składają po zapłodnieniu do 10 jaj dziennie – odpornych tak bardzo, że niszczy je tylko temperatura minus 26 stopni. Dojrzałe osobniki wykluwają się po 1,5-3 miesiącach z larw, które muszą żywić się krwią, aż dorosną do 5 mm brunatnej owalnej pluskwy. Nie potrafią latać ani skakać, więc idą za zapachem człowieka, aby się napić. Najbardziej aktywne są nad ranem. Pluskwa nie zbudzi malucha, jej ukłucie nie boli, bo pasożyt wydziela substancje znieczulające. W ślinie pluskiew jest aż 46 aktywnych białek, niektóre sprawiają, że krew pozostaje płynna i daje się wypić. Inne białka rozszerzają naczynia krwionośne, mogą wywołać odczyn alergiczny, świąd i rumień, a nawet – przy licznych ukłuciach – wstrząs. Wywołują czasem gorączkę, napad astmy lub rozbicie. Masywne, wielokrotne pokąsania anemizują dziecko przez straty żelaza. Charakterystyczne są ukąszenia wzdłuż jednej linii, często po 3 jakby pluskwa szła na „śniadanie”, „obiad” i „kolację”. Odczyny na skórze powstają najczęściej po 12-48 godz., ale mogą nawet po 10 dniach. Znikają samoistnie po 1-2 tygodniach. Mogą ułatwiać zakażenie bakteryjne lub wirusowe skóry.
Po ukąszeniu najczęściej stosujemy kremy przeciwświądowe i przeciwalergiczne, w razie nadkażeń maść z antybiotykiem. Rzadko wymagany jest steryd lub antybiotyk doustnie. Ukąszenie zaostrza AZS i astmę oskrzelową. Dzieci świadome, że do ukąszeń doszło w ich łóżku, mogą mieć napady lęku, bezsenność, dlatego nie warto im tego uświadamiać. Lekarze łatwo rozpoznają ukąszenia pluskiew, które charakteryzuje czerwony środek i rumień dokoła, ale żaden test czy biopsja skóry nie potwierdzi tego.
Jak zapobiegać? Zadbać o niekorzystne dla pluskiew warunki: gotować pościel, trzepać i wietrzyć materace – wystawiać na mróz, odkurzać dokładnie szczeliny podłóg, a także nowe meble tapicerskie zakupione do pokoju dziecka. Unikać tapet blisko łóżka. Stare domy warto w mróz ostro wietrzyć, zanim przyjedziemy do nich na ferie. W razie zmian skórnych szybko pokazać dziecko lekarzowi, przecież pluskwy nie mogą popsuć dziecku zimowych atrakcji.
Grażyna Rybak |