Najkorzystniej jest, gdy prowadzenie profilaktyki, czyli zapobieganie chorobom, i leczenie są przeprowadzane tak, aby maluchy nie wiedziały, że są leczone, a rodzice nie musieli kupować drogich leków w trosce o zdrowie i poprawę kondycji dzieci. Ułatwiają nam to naturalne składniki zdrowej diety, smaczne dodatki do posiłków.
Do takich zaliczamy na pewno czarny bez – jedną z najdawniej stosowanych roślin leczniczych. Zarówno owoce, jak i kwiaty pomogą nam uniknąć przeziębienia lub szybko je zwalczyć. Owoce czarnego bzu zawierają garbniki, pektyny, witaminy A, C, B1, B2, antocyjany, karotenoidy i żelazo. Owoce i kwiaty bzu działają moczopędnie, napotnie i oczyszczają organizm z toksyn, odtruwają ze szkodliwych produktów przemiany materii, zwłaszcza w chorobach zakaźnych i skórnych. Owoce wykazują działanie lekko przeczyszczające i przeciwbólowe. Kwiaty natomiast posiadają właściwości przeciwzapalne.
Dlatego właśnie owoce bzu korzystnie jest stosować przy przeziębieniach i innych chorobach z gorączką. Ze względu na działanie moczopędne owoc bzu wspomaga leczenie zakażeń dróg moczowych. Przeczyszczające działanie owoców bzu wykorzystywane jest przy okresowych zaparciach u dzieci, natomiast właściwości przeciwbólowe decydują o ich stosowaniu w łagodzeniu bólu zębów czy migreny.
Kwiaty bzu czarnego zawierają flawonoidy, olejek eteryczny, garbniki, saponiny, sole mineralne, potas, sód, wapń i kwasy organiczne (jabłkowy, winowy i cytrynowy). Napary z kwiatów bzu czarnego wzmacniają naczynia krwionośne, a także działają przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Mogą być korzystne w leczeniu trądziku nastolatków. Dzięki zawartości kwasów organicznych bez działa również złuszczająco. Napary zalecane są zwłaszcza do cery naczynkowej oraz tłustej i mieszanej. Zewnętrznie stosuje się napary z kwiatów w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, przy zapaleniu spojówek i oparzeniach słonecznych.
W jakiej formie stosujemy ten cenny naturalny lek? Herbatę, napar z bzu możemy zrobić sami. Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez około 15 minut. Pijemy 1/3 szklanki 3 razy dziennie. Znacznie wzmocnimy działanie, słodząc napar miodem.
Można tez użyć kwiatów bzu do kąpieli przy problemach skórnych, tłustej cerze i wypryskach – 2 garści świeżych kwiatów bzu czarnego umieszczonych w lnianym woreczku wieszamy na kranie wanny i kąpiemy się 10 minut.
Przepis na syrop z owoców bzu czarnego jest ważny dla chorowitych przedszkolaków, bo bez wzmacnia odporność i to w bardzo smaczny sposób. 1 kg owoców bzu czarnego zalewamy szklanką wody, dodajemy 0,5 kg cukru i całość gotujemy przez około 20 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Odcedzamy syrop i przelewamy do butelek. Jesienią i zimą można go dodawać do wody, herbaty, kisielu, galaretki, budyniu.
Bardzo proszę, aby tę apetyczną, tanią i skuteczną receptę na zdrowie rodzice dzieci zrealizowali zanim będą zmuszeni przyjść do lekarza.
Grażyna Rybak |