Choroby trzustki

Ocena: 0
48100
Choroby trzustki bywają długo nierozpoznane. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszy – objawy są niecharakterystyczne, występują w wielu schorzeniach. Drugi – trzustka jest narządem trudnym do badania.
Badania laboratoryjne są niewystarczające. Właściwie można potwierdzić tylko ostre zapalenie, wykonując badania krwi i moczu. Badanie USG także może nie pokazać istniejącej już choroby.

Trzustka jest podłużnym narządem położonym w nadbrzuszu, jej długość wynosi od 12 do 20 cm. W jej sąsiedztwie znajdują się dwunastnica, żołądek i jelita, czyli narządy, w których gromadzi się dużo gazu. Właśnie z powodu tych otaczających narządów rozpoznanie choroby trzustki nie jest łatwe. Lekarze wykonujący badanie USG brzucha często zaznaczają, że nie mogą dokładnie obejrzeć trzustki, bo jest przesłonięta gazami.

Trzustka pełni ważną rolę. Wytwarza hormony – między innymi insulinę i glukagon (czynność wewnątrzwydzielnicza) – oraz produkuje enzymy biorące udział w trawieniu pokarmów (czynność zewnątrzwydzielnicza), znajdujące się w soku trzustkowym.

Zwykle chorej trzustce towarzyszą także inne schorzenia: choroba wrzodowa i/lub kamica dróg żółciowych. Dolegliwości z tych narządów mogą „maskować” objawy.

W zależności od tego, która część trzustki jest objęta chorobą, różne dolegliwości mogą się pojawiać. Pacjenci skarżą się na bóle brzucha o różnym nasileniu. Typowe są biegunki tłuszczowe wynikające z zaburzenia trawienia pokarmów oraz chudnięcie. Jeśli choroba dotyczy tzw. głowy trzustki, może pojawić się żółtaczka. Jeśli zaburzona jest funkcja wewnątrzwydzielnicza, występuje cukrzyca. W ostrym zapaleniu bóle bywają bardzo silne, mogą występować wysoka gorączka, wzdęcia brzucha i wymioty, może dojść do niewydolności nerek oraz wstrząsu. Choroba może skończyć się śmiercią.

Rak trzustki u wielu pacjentów jest rozpoznany późno, zbyt późno. Wyniszczenie czy wodobrzusze świadczą o zaawansowaniu choroby i źle rokują.

Przyczyny chorób trzustki bywają różne. Jednak u wielu chorych są nimi nadużywanie alkoholu, także kamica pęcherzyka żółciowego, przewlekłe zapalenie żołądka oraz przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych. U niektórych pacjentów nie udaje się znaleźć przyczyny (tzw. choroby idiopatyczne). Do ostrego zapalenia trzustki może dojść także w czasie zakażenia wirusami świnki lub cytomegalii.

Poza badaniami krwi i moczu oraz badaniem USG często konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, specjalistycznych badań endoskopowych oraz biopsji.

Ważnym elementem leczenia wszystkich przewlekłych chorób trzustki jest dieta. Musi być ona bogata w białko i kaloryczna (ok. 2000 kcal). Pacjent powinien jeść 5- 6 posiłków dziennie o niewielkiej objętości, zawierających witaminy A, E, D3, K oraz C. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczu – posiłki powinny być gotowane lub pieczone w folii. Także wiele surowych warzyw i owoców może nasilić dolegliwości. Stosowanie innych metod leczenia musi być prowadzone przez lekarza.

Izabela Pakulska
Idziemy nr 46 (375), 11 listopada 2012 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: