Pobyt najmłodszych w żłobku czy przedszkolu naraża je na kontakt ze znacznie większą niż na spacerach ilością bakterii – także tych, które noszą bezpiecznie ich koledzy w jamie ustnej.
Jest wiele bakterii, które mogą wywołać ropne zapalenie gardła, ale najczęściej są to paciorkowce – streptokoki, wywołujące typową anginę. Z wymazów z gardła aż u 30 proc. dzieci hoduje się gronkowiec złocisty w formie nosicielstwa. Są także bakterie kataralne: Klebsiella, Moraxella, Hemofilus i inne.Objawy bakteryjnego paciorkowcowego zapalenia gardła są ostre, od początku występuje wysoka ciągła gorączka, wymagająca dużej ilości leków przeciwgorączkowych, silny ból gardła i węzłów podżuchwowych, także ból brzucha i wymioty. Angina jest chorobą całego organizmu – a nie tylko migdałów. Dlatego wskutek anginy następuje pogorszenie ogólnego stanu dziecka, co rodzice mogą zaobserwować. Nawet po obniżeniu gorączki dziecko jest w znacznie gorszej kondycji, osłabione z uczuciem ogólnego rozbicia. Charakterystyczny jest brak kataru i kaszlu. Migdałki są powiększone, żywoczerwone, nie zawsze widać naloty, ale jest rozpulchnienie, a węzły chłonne podżuchwowe obrzmiałe i bolesne.
Rodzice często pytają przy rozpoznaniu anginy, czy konieczny jest antybiotyk, może spróbujemy poczekać. Cieszę się, jeżeli mam możliwość zrobić dziecku szybki test na obecność paciorkowca w gardle – strept A – bo wtedy łatwiej przekonać rodziców – że jest na 100 proc. stwierdzona agresywna bakteria. Anginę ropną zawsze leczymy antybiotykiem, aby uniknąć powikłań. Niestety, zdarza się, że gdy gorączka po trzech dniach minie, rodzice nie podają wypisanej peniciliny. Anginę można wyleczyć bez antybiotyku, ale nie opłaca się to zdrowotnie ze względu na możliwość powikłań.
Najczęstsze miejscowe powikłanie to ropień okołomigdałkowy – na ogół po kilku dniach poprawy wraca gorączka i ból, trudność w połykaniu, mówieniu, i szczękościsk. Wymaga to nacięcia, by wypłynęła ropa i leczenia antybiotykiem działającym na beztlenowce. Powikłaniem jest także zapalenie ucha i opon mózgowych. Poważne powikłania ogólne to: ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, choroba reumatyczna, zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia. Te choroby o podłożu immunologicznym komplikują dziecku całe życie i wymagają przewlekłego leczenia, co utrudni dorosłe życie ze względu na uszkodzenie nerek i serca.
Dlatego właśnie tak ważne jest leczenie anginy antybiotykiem: aby ochronić dziecko przed poważnymi konsekwencjami. Nie trzeba obawiać się antybiotykoterapii, bo najczęściej stosowany jest lek działający tylko na paciorkowce, co nie niszczy bakterii jelitowych. Wskazane są peniciliny wraz z probiotykiem przez 10 dni i leżenie w łóżku, dieta papkowata. Ulgę daje płukanie gardła lekko osoloną wodą, szałwią, a także zimne napoje lub lody. Kompresy na szyję szkodzą, bo niepotrzebnie zwiększają przekrwienie gardła. Przy nawracających anginach szukamy przyczyn, a więc alergii, przerostu migdała III i obniżonej odporności. Pomocne są w takiej sytuacji wyjazdy do sanatorium.
Grażyna Rybak |