Alergia na Wielkanoc

Ocena: 0
1430
W okresie świąt wielkanocnych jajka kurze są chyba najważniejszym produktem spożywczym. Niestety, białka w nich zawarte mogą być przyczyną alergii pokarmowej.
Znajduje się w nich wiele cząsteczek, które odpowiadają za pojawienie się objawów chorobowych. Dolegliwości te są szczególnie uciążliwe u małych dzieci; u osób dorosłych uczulenie to występuje znacznie rzadziej, ponieważ wraz z dojrzewaniem układu immunologicznego i pokarmowego nadwrażliwość na jajka stopniowo się zmniejsza.

Prawie 90 proc. dzieci wyrasta z tej alergii przed 5. rokiem życia. Zwykle pierwsze objawy uczuleniowe pojawiają się w okresie niemowlęcym, a są to zmiany skórne: różnorodne wysypki i pokrzywki. Poza tym często obserwowane są przykre dolegliwości pokarmowe: nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha. Częste są także objawy ze strony układu oddechowego: katar, kaszel, duszności, czasem zapalenie ucha lub spojówek. Niestety, jajka mogą też wywołać niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny. Alergii na jaja nie należy lekceważyć, nawet jeśli początkowo objawy są łagodne. Nasilenie reakcji alergicznej może zmieniać się w czasie, a istnieje ryzyko, że kolejne objawy będą gorsze.

Alergia na jajka dotyczy głównie białka, rzadziej żółtka. Warto pamiętać, że po ugotowaniu jajka mają znacznie mniej właściwości alergizujących, ponieważ niektóre proteiny giną w wysokiej temperaturze. Ze względu na reakcje krzyżowe uczulenie na jajka kurze często wiąże się z nadwrażliwością na jaja innych gatunków ptaków, choć zwykle przepiórcze są nieco lepiej tolerowane. Czasem występuje alergia na mięso drobiowe. Przy podejrzeniu uczulenia należy wykonać badania: testy skórne lub testy z krwi. Podstawą leczenia jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie – to zależy od nasilenia objawów i stopnia uczulenia – jaj z jadłospisu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ponieważ są one w wielu gotowych produktach spożywczych. Nie wolno jeść naleśników, omletów, mięs w panierce, makaronów, majonezu, ciastek, kremów, lodów. Osoby uczulone powinny zawsze starannie czytać etykiety na opakowaniach. Ponadto trzeba uważać na pewne szczepionki, ponieważ niektóre z nich (np. grypowa) hodowane są na zarodkach kurzych i mogą również wywoływać reakcje uczuleniowe.

Jajka są bogatym źródłem białka, dlatego należy zastąpić je innymi odżywczymi produktami. Aby złagodzić objawy alergii pokarmowej, warto regularnie spożywać probiotyki. Poza tym czasem należy stosować leki przeciwhistaminowe. W przypadku bardzo silnej alergii lekarz może przepisać adrenalinę w zastrzyku, którą trzeba podać przy wystąpienia uogólnionego obrzęku lub wstrząsu anafilaktycznego.

Ewa Najberg - alergolog
Idziemy nr 15 (447), 13 kwietnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: