Patriotyzm pozytywistyczny

Ocena: 0
3054
Dla katolików państwo powinno pełnić funkcję pomocniczą wobec jednostek i wspólnot. To ono jest dla człowieka, a nie człowiek dla państwa
Wróciłem z Europy Zachodniej i zauważam, że generalnie kraje katolickie mniej szanują władze państwowe, przepisy państwowe, słabiej płacą podatki. Protestanci lepiej szanują dobro wspólne. W Szwajcarii doniosą na sąsiada, jeśli ten złamie jakikolwiek ustalony przepis. My, katolicy, niby tacy patrioci, raczej kiepsko dbamy o państwo pod wieloma względami. Dlaczego Kościół nie mówi np. o płaceniu podatków?
Znaczenie władzy państwowej jest istotnie większe w krajach protestanckich niż katolickich. Istnieją tam np. kościoły państwowe. Państwa według protestantów pochodzą z ustanowienia Bożego jako zabezpieczenie społeczne dla ludzi zepsutych grzechem. Według Marcina Lutra, „gdyby ludzie nie stali się źli na skutek grzechu, nie trzeba by było państwa”. Dla katolików z ustanowienia Bożego są narody. Państwa wynikają z natury człowieka. Jednostka potrzebuje rodziny. Ta tworzy rody i szersze stowarzyszenia społeczne. Dla katolików państwo powinno pełnić funkcję pomocniczą wobec jednostek i wspólnot. To ono jest dla człowieka, a nie człowiek dla państwa. Oczywiście, państwo jest potrzebne. Przez mechanizmy państwowe powstrzymuje się agresję najeźdźców, terror mafii i ataki pojedynczych łobuzów. Panuje się nad egoizmem indywidualnym i groźbą wzajemnego wybijania się jednostek. Niestety, państwo oznacza często egoizm wspólnotowy, egoizm zinstytucjonalizowany. Grzeszni ludzie obciążają też instytucje państwowe swoim egoizmem np. korupcją. Stąd też spojrzenie katolików na państwo jest zazwyczaj krytyczne.

Polskie pojmowanie władzy państwowej zostało dodatkowo obciążane czasami zaborów i komunizmu. Mamy za sąsiada Rosję, gdzie jeszcze nie tak dawno panował strach, donosicielstwo, terror tajnych służb, bezbożnictwo, powszechne kłamstwo mediów i to do tego stopnia, że państwo to wydawało się królestwem diabła.

Podobnie jak Pan chciałbym, aby polski patriotyzm objawiał się nie tylko w sposób romantyczny, ale także w sposób pozytywistyczny. Chodzi mi nie tylko o płacenie podatków, bo o tym mówiłem na kazaniach nie raz. Brakuje w Polsce państwa obywatelskiego, zaangażowania lokalnego, troski o dobro małych ojczyzn. Przypomnijmy, że każdy chrześcijanin ma jako obowiązek miłości i sprawiedliwości przyczyniać się do dobra wspólnego. Powinien: przyczyniać się do kształtowania opinii publicznej na rzecz wartości ewangelicznych, uczestniczyć w wyborach, zdobywać prawdziwe informacje i formować się politycznie. I choć nie jest najlepiej z polskim patriotyzmem, obserwuję promyki nadziei na polskim niebie.

ks. Marek Kruszewski
Blog ks. Marka
Idziemy nr 33 (465), 15-17 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: