Firma Tecnotest od 1968 roku projektuje i produkuje prasy do badania wytrzymałości betonu. Wieloletnie doświadczenie i obecność na rynkach całego świata sprawia, że oprócz pras z wykorzystaniem tradycyjnych rozwiązań technicznych, praktycznie co roku trafiają do oferty nowe, innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w oferowanych maszynach wytrzymałościowych (w tym 2-zakresowe z podwójnym tłokiem).
Modułowe stanowisko do badania wytrzymałości betonu oferowane przez firmę Emel
Fot. Tecnotest
W ostatnich latach Tecnotest zrealizował plan wprowadzenia na rynek nowej serii automatycznych maszyn wytrzymałościowych. Są to rozwiązania oparte m.in. na opatentowanych serwozaworach, nowych układach zasilania (pompach hydraulicznych) z wykorzystaniem technologii „Silent & Cold Power” („Cicha i chłodna energia”), dzięki którym użytkownik podczas przeprowadzania rutynowych badań nie wykonuje żadnych niepotrzebnych czynności, co pod względem kosztów przynosi zauważalne korzyści. Tryb automatyczny nie tylko zwiększa wygodę obsługi urządzenia, lecz zapewnia prawidłowe i obiektywne przeprowadzenie badań zgodnie z normami nawet wtedy, gdy wykonuje je mniej doświadczona osoba.
W zakresie prędkości, z jaką urządzenie zwiększa siłę nacisku, normy dopuszczają dość duże odchylenia (od 0,2 do 1,0 N/mm2/s). Określają jednak, że podczas badania nie mogą one wynosić więcej niż 10% zadanej wartości. Innymi słowy oznacza to, że nie są dozwolone żadne znaczne przyśpieszenia i zwolnienia, nie wspominając o skokowych odchyleniach, które prowadziłyby wyłącznie do zmęczenia materiału.
Od początku 2011 roku Tecnotest oferuje także znaną od wielu lat jednostkę sterująco-odczytową typu Eurotronic z nowym oprogramowaniem (z menu także w j. polskim), które pozwala na automatyczną kontrolę przyrostu siły w czasie, utrzymywaniu siły nacisku na stałym poziomie, jak również obniżania siły w czasie. Właściwość ta umożliwia przeprowadzanie na maszynach automatycznych nie tylko testów wytrzymałościowych na ściskanie, łamanie, rozłupywanie, ale także testów badania sprężystości betonu, co do tej pory było możliwe tylko na maszynach skomputeryzowanych. Oczywiście po podłączeniu komputera i instalacji odpowiedniego oprogramowania, staje się ona maszyną skomputeryzowaną czyli z możliwością sterowania z poziomu komputera. Modułowy system budowy jednostek zasilania jak i ram do badań wytrzymałościowych (ramy: monolityczne, 4-kolumnowe i dodatkowe np. do badania cementu, kostki brukowej, obrzeży, płyt chodnikowych lub rur betonowych) pozwala na odpowiednie skonfigurowanie zestawu zgodnie z zapotrzebowaniem.
Tecnotest oferuje także sprzęt do badania świeżej mieszanki betonowej, cementu, świeżych zapraw, kruszywa, gruntów (w tym edometry, aparaty bezpośredniego ścinania i sprzęt do badań trójosiowych), czy stali.
Wyłącznym agentem Tecnotest w Polsce jest firma Emel, zapewniająca kompleksową obsługę sprzedawanych urządzeń, łącznie z serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.
Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 1 (8) 2012