Hydropiaskowanie betonu i stali

Ocena: 0
4969
Do czyszczenia betonu i stali stosuje się różne metody piaskowania. Szczególną uwagę zwraca hydropiaskowanie, które eliminuje emisję szkodliwego pyłu krzemowego. Jednym z dostawców urządzeń stosowanych w tej metodzie jest firma Oertzen.

Fot. Oertzen

Firma Oertzen GmbH jest producentem i dostawcą przemysłowych systemów do oczyszczania powierzchni betonowych i stalowych metodą hydropiaskowania, które można przeprowadzać przy użyciu standardowo produkowanych myjek wysokociśnieniowych. Należy tylko zamienić dysze wodne dostarczane z myjkami na specjalne głowice, mieszające wodę ze ścierniwem. Wewnątrz głowic woda pompowana z dużą prędkością i pod wysokim ciśnieniem zostaje przetłoczona przez dyszę Venturiego. Wywołane dzięki temu podciśnienie samodzielnie zasysa odpowiednią ilość ścierniwa. Następnie strumień wody z dodatkiem ścierniwa kierowany jest przez dyszę ceramiczną na czyszczoną powierzchnię.

Dysza ceramiczna z odpornego na ścieranie węglika boru zapewnia odpowiedni kąt rozwarcia strumienia ściernego. Odpowiednią odporność na ścieranie zapewnia jej wysoka twardość (9,9 w skali Mohs’a). Ścierniwo może być automatycznie zasysane w zależności od parametrów myjki wysokociśnieniowej do 20 m wzwyż, a przy dodatkowym osprzęcie nawet do 60 m. Dzięki temu nie jest konieczne jego transportowanie np. na rusztowania. W zależności od klasy betonu, można stosować ścierniwo o frakcjach między 1,0 a 3,0 mm.

Niektóre urządzenia oferują na tyle wysokie ciśnienie robocze (np. 500 lub 1000 bar), że w wielu przypadkach wystarczy mycie czystą wodą, aby usunąć osady, stare powłoki malarskie, tynk, uszkodzone fragmenty.

Odpowiednią głowicę można wtedy dodatkowo stosować do naprawy uszkodzonej powierzchni betonowej lub do usuwania korozji ze zbrojeń. Podczas pracy na niewielkich powierzchniach doskonale sprawdza się głowica Tajfun, przeznaczona do odkrywania i usuwania korozji ze zbrojeń.


Agregat strumieniowy Oertzen 500 Mobil o wydajności 1020 l/godz. i ciśnieniu 500 bar
Fot. Oertzen


Program produkcyjny Oertzen obejmuje szereg różnego typu agregatów strumieniowych do oczyszczania i obróbki powierzchni betonowych. Agregaty wyposażone są w różne rodzaje zasilania (elektryczne i z silnikami spalinowymi) i stosuje się je z różnymi dyszami wysokociśnieniowymi. Niektóre przeznaczone są do prac na wysokościach (nawet ponad 250 m ponad miejscem pracy agregatu). Efektywność urządzeń jest liniowo zależna od wydajności hydrodynamicznej myjek wysokociśnieniowych – mocy silnika (dostępne są urządzenia o mocy od 9,6 do 33 kW), uzyskiwanego ciśnienia roboczego (250–500 bar) i ilości przepompowywanej wody. Wydajność z kolei zależy od rodzaju zanieczyszczenia, ścierniwa oraz klasy betonu. Urządzenia Oertzen wykorzystywane do hydropiaskowania osiągają wydajność od 960 do 1800 l/godz.

Sprzedażą, wynajmem i serwisem urządzeń Oertzen w Polsce zajmuje się firma Aqua-Tec ze Szczecina. 

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (12) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: