ZUS i potentaci branży razem na rzecz bezpieczeństwa na budowach

Ocena: 0
2741
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę z ośmioma największymi firmami budowalnymi w Polsce - sygnatariuszami "Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem jest wspólne działanie na rzecz podniesienia standardów BHP na budowach, zmniejszenia liczby wypadków oraz wyeliminowania wypadków śmiertelnych.

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk oraz szef firmy Budimex Dariusz Blocher reprezentujący Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tylko pobiera składki oraz wypłaca świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ale od lat prowadzi także szeroko zakrojone działania z prewencji wypadkowej. Szkolenia z zakresu bhp, materiały informacyjne dotyczące zagrożeń zawodowych oraz społeczne kampanie informacyjne promujące bezpieczne środowisko pracy mają na celu poprawę bezpieczeństwa w środowisku pracy oraz ograniczenie z tego tytułu wypadków, zwłaszcza ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje kolejne wyzwania na tym niezwykle ważnym społecznie polu. W poniedziałek 20 października prezes ZUS Zbigniew Derdziuk oraz Prezydent Porozumienia Dariusz Blocher, w imieniu szefów ośmiu największych firm budowlanych w Polsce (Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota Engil, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud) podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz bezpieczeństwa pracy na budowach.

"Widzimy tu wiele możliwych form współpracy. Chcemy, aby była ona długofalowa i przynosiła korzyści obu stronom. Branża budowlana wciąż należy do najbardziej wypadkowej w polskiej gospodarce. Zawierając sojusz z największymi firmami mamy nadzieję dotrzeć z ideą bezpiecznego środowiska pracy budowlańca także do małych przedsiębiorców" - mówi Elżbieta Łopacińska, Członek Zarządu ZUS.

Firmy skupione w "Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie" współpracują z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które są zatrudniane jako podwykonawcy na kilkuset kontraktach realizowanych na terenie całego kraju. Ósemka budowlanych potentatów zobowiązała się, że będzie współpracować z ZUS m.in. w popularyzacji wśród małych i średnich firm informacji na temat możliwości skorzystania przez nich z programu wsparcia przedsiębiorców w zakresie utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej poprzez dofinansowanie przez ZUS projektów o charakterze doradczym lub inwestycyjnym podnoszących poziom bezpieczeństwa pracy, np. wykonanie pomiarów stężeń i natężeń szkodliwych czynników, występujących w miejscu pracy, dokonanie doboru środków ochrony indywidualnej do zidentyfikowanych zagrożeń, wykonanie oceny bezpieczeństwa maszyn instalacji technicznych, dofinansowanie zakupu i instalacji osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń, urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo - szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczaniem ciężkich ładunków, kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwiękochłonno-izolacyjnych.

Źródło i zdjęcie: ZUS
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: