Szybkość zachodzących zmian nie miała nigdy wcześniej miejsca w przyszłości. Ytong i Silka przekształcają się bezustannie, dostosowując do potrzeb zmieniającego rynku. Branża budowlana bowiem przekształca się bezustannie w trosce o użytkowników budynków. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opublikowało zmiany do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Przedstawione przez Ministerstwo zmiany wynikają z postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Energooszczędność jest jednym z priorytetowych celów, jakie stawia Xella Polska, producent Ytong i Silka wobec swoich materiałów budowlanych. Dostosowujemy je do zmieniających się oczekiwań rynku oraz wprowadzamy nowe, innowacyjne rozwiązania w białej technologii budowlanej.
Dyrektywa 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków stawia za cel wobec państw członkowskich Unii Europejskiej obniżenie ilości energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynków. Jedną z najistotniejszych zmian w warunkach technicznych jest ustalenie stałych wartości bazowych wskaźnika EPH+W, wyrażającego roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody w budynku (tab. 1). W zależności od wyposażenia dodatkowego, wartość bazowa może być powiększona o ilość energii na chłodzenie i oświetlenie obiektu. Zapis taki uniezależnia wartość graniczną wskaźnika EP od geometrii budynku.
Dostosowanie warunków technicznych do dyrektywy 2010/31/UE pociąga za sobą również zaostrzenie wymagań wobec izolacyjności termicznej przegród. W związku z tym obowiązywać będzie nowa wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U ≤ 0,25 W/(m2K). Zmianie ulegną również wymagania wobec dachów, stropów międzykondygnacyjnych, czy ścian wewnętrznych (tab. 2).
Ważną informacją jest, że nowoprojektowane budynki będą musiały spełniać jednocześnie wymagania co do maksymalnego zapotrzebowania na energię pierwotną (wskaźnik EP) oraz co do minimalnej izolacyjności termicznej przegród (współczynnik U). Wedle wciąż obowiązujących przepisów, nowe budynki musiały spełniać tylko jedno z powyższych wymagań.
Postanowienia nowej wersji warunków technicznych wejdą w życie od 1 stycznia 2014 r. Rozporządzenie przewiduje jednak, że wymagania dotyczące wskaźników EP oraz współczynników U będą się konsekwentnie zwiększać wraz z początkiem lat 2017 oraz 2021. Zabieg ten ma na celu przygotowanie rynku budowlanego na spełnienie wymogu zapisanego w artykule 9 dyrektywy 2010/31/UE. Docelowo, od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowoprojektowane budynki powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne ma wynosić wówczas nie więcej niż 0,20 W/(m2K).
Dom jednorodzinny wybudowany w technologii YTONG
Nowe wymagania z pewnością przyczynią się do zwiększonego nacisku na wybór materiałów budowlanych oraz systemów ogrzewania i wentylacji przyczyniających się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. Szeroką i ciekawą ofertę takich materiałów budowlanych prezentuje w tym segmencie producent materiałów budowlanych Ytong i Silka.
Xella Polska posiada w swojej ofercie wiele rozwiązań ograniczających zapotrzebowanie na energię w budynku. Do podstawowych należą bloczki Ytong Energo oraz Ytong Energo+, które pozwalają na wznoszenie ścian jednowarstwowych spełniających wymóg U ≤ 0,25 W/(m2K). Brak konieczności wykonania warstwy izolacji znacznie przyśpiesza proces powstawania ścian oraz obniża ich koszty. Co więcej, bloczki Ytong już teraz umożliwiają uzyskanie wartości U = 0,19 W/(m2K), która spełniają wymogi planowane dopiero od 2021 r.
Źródło i zdjęcia: Xella Polska