Zmiany w programie MdM weszły w życie

Ocena: 0
5620
1 września 2015 r. weszła w życie nowela ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Podstawowe zmiany to m.in. zwiększenie prorodzinnego oddziaływania programu MdM, rozszerzenie programu o rynek wtórny i mieszkania budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków oraz zwiększenie możliwości uzyskania wsparcia przez osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej.

W programie MdM można nabyć mieszkania z rynku wtórnego. Na większą pomoc mogą liczyć osoby i rodziny wychowujące dwoje dzieci. Jeszcze większą pomoc otrzymują osoby i rodziny z co najmniej trójką dzieci, a zwolnienie z warunku pierwszego mieszkania i limitu wieku obowiązującego w programie umożliwi im poprawę warunków mieszkaniowych z pomocą programu.

Istotnie większa jest pomoc dla osób i rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Otrzymują one dofinansowanie wkładu własnego do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej (wcześniej 50), a więc o 30 proc. więcej. Osoby i rodziny z dwójką dzieci otrzymują wyższe dofinansowanie wkładu własnego - 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc., natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej dofinansowanie wzrosło z 15 proc. do 30 proc. Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego nawet o 160 proc.

Rodzin i osób wychowujących przynajmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nie obowiązuje warunek "pierwszego mieszkania" i limit wieku. Oznacza to, że z programu skorzystają osoby i rodziny z trojgiem dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie dotyczy limit wieku, zgodnie z którym przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Składający wniosek o dofinansowanie wkładu własnego mogą kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Dla mieszkań z rynku wtórnego obowiązuje niższy limit cenowy (0,9 wartości odtworzeniowej). Dofinansowanie wkładu własnego jest udzielane także do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy. Programem są objęte przebudowane lub zaadaptowane budynki niemieszkalne, strychy i stare kamienice.

Z możliwości dofinansowania wkładu własnego skorzystają członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Zmiany w ustawie zwiększą udział w programie osób, które nie mają zdolności kredytowej. Od dziś jeśli nabywca - mimo dofinansowania wkładu własnego - nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim może przystąpić dowolna osoba.

Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość lub część kredytu - w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie - będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego. Taka spłata sugerowałaby, że wsparcie trafiło do osoby, która go nie potrzebowała.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
Grafika: www.sxc.hu
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: