Węzły betoniarskie Simi - kto raz kupił, chętnie wraca po kolejny

Ocena: 0
3483
Fabryka Simi w Mladenovcu w Serbii, największa w Europie Południowo-Wschodniej wytwórnia węzłów betoniarskich oraz urządzeń budowlanych, nadal rozwija sprzedaż w Polsce. Tym efektywniej, że i w naszym kraju weszła w tryb, o którym mówi tytuł tej informacji: kto raz kupił węzeł betoniarski Simi, jeśli potrzebuje następnego, o podobnej wydajności czy innej, z zaufaniem wraca do tego serbskiego producenta.

Firma Markbud Sp. z o.o.. w Poddębicach zakupiła w roku 2016 kolejny węzeł Simi, po nabyciu w serbskiej fabryce pierwszego, w roku 2008.

Inna firma w Polsce zgłosiła właśnie plan zakupu na początku 2017 drugiego węzła Simi, który, dla równoległej produkcji odmiennego rodzaju betonu, ma uzupełnić węzeł betoniarski Simi, który w tej firmie znakomicie pracuje z powodzeniem już od kilku lat.

Reguła z tytułu - w świecie…


Węzeł betoniarski BSA 90, obudowa zimowa, Jarosław, Rosja (2015)

Fabryka Simi utrwaliła ją na wielu rynkach, na których jest bardzo dobrze już znana.

W Rosji jeden z klientów kupił w kilkuletnich odstępach sześć węzłów betoniarskich Simi. Pierwszy nabył w roku 2004, szósty w 2014. Inny klient z Rosji kupił trzy węzły betoniarskie Simi kolejno w latach 2006, 2007, 2009.

W Serbii czterech klientów kupiło w kilkuletnich odstępach czasowych osiem - po dwa - węzły betoniarskie serbskiej fabryki.

W Bułgarii jeden z klientów nabył trzy węzły betoniarskie: w odstępach trzy i pięcioletnim.

Klient z zachodnioafrykańskiej Ghany kupił w pięcioletnim odstępie dwa węzły betoniarskie Simi.

…i w Polsce

Spółka Markbud w Poddębicach nabyła węzeł betoniarski Simi jako pierwsza firma w naszym kraju. Działa w promieniu 100 km od swojej siedziby w rejonie Łodzi, zajmuje się budową kanalizacji, wodociągów, również budowaniem parkingów i dróg z kostki betonowej i z masy asfaltowej. Brała udział w budowie odcinka autostrady A2. Obecnie, gdy jest on eksploatowany, zabezpiecza jego funkcjonalność, w tym zimą.  Realizuje też zamówienia od firm i osób prywatnych przy budowie domów jednorodzinnych - na zalewanie szalunków, wylewanie posadzek itd.

"Podejmując w roku 2008 decyzję o zakupie węzła betoniarskiego Simi byliśmy po rozmowach z kilkoma innymi zagranicznymi producentami węzłów, ci mieli największe możliwości techniczne - mówi Waldemar Pisera, prezes zarządu Markbud Sp. z o.o.. I zdecydowaliśmy się na produkt Simi, bo fabryka oferowała udokumentowaną, dobrą jakość za przystępną cenę, z szybkim terminem realizacji."

"Od tamtego czasu - podkreśla Waldemar Pisera - Markbud rozszerzył działalność, a wydajność pierwszego węzła (15 m3/h) zaczęła być niewystarczająca. Wybierając ponownie węzeł Simi, o dwukrotnie większej wydajności od pierwszego, ograniczyliśmy do minimum ryzyko niewłaściwego zakupu. Poprzedni węzeł pracował bowiem bez żadnych, znaczących uchybień przez osiem lat, a fabryka nową maszynę obiecała dostarczyć szybko i zrobiła to. Zapewniała i zapewnia przy tym szybkie serwisowanie, skutecznie też gwarantuje dostawę części zamiennych w miejsce tych, które się w sposób naturalny zużywają."


Elastyczne oferty węzłów Simi - zależnie od życzeń klienta

Fabryka Simi oferuje z jednej strony standardową paletę węzłów betoniarskich, o konkretnych parametrach i rozwiązaniach technicznych - klient podaje ile, jakiego betonu chce produkować na godzinę i pyta o termin dostawy. Otrzymuje najwłaściwszą  ofertę z grona standardowych. Takich zamówień i dostaw z Simi jest mniej więcej połowa.

W ramach drugiej połowy serbska fabryka realizuje rozwiązania niestandardowe, gdy na przykład:
  • węzeł ma podawać masę betonową bezpośrednio do wibroprasy. Wówczas mieszalnik może być umieszczony nad nią albo dodatkowy transporter taśmowy może podawać masę betonową z węzła ustawionego równolegle lub pod kątem.
  • trzeba dostarczać kruszywo do zbiorników bez stawiania rampy załadunkowej - wówczas instalowany jest system transporterów taśmowych.
  • węzeł musi się zmieścić na określonej powierzchni, czy w hali o określonej wysokości i nie można w niej przesunąć przy montażu ani dachu, ani ścian.
  • mieszalnik trzeba dodatkowo uszczelnić dla produkcji mieszanek pylących, przykładowo dla mieszania surowców u producentów szkła.
Fabryka podkreśla, że przy właściwej obsłudze (zwłaszcza przy utrzymaniu czystości mieszalnika po zakończeniu cyklu produkcji), przy dbałości o odpowiednie smarowanie i o wymianę na czas części, które tego z założenia wymagają, węzeł betoniarski Simi może pracować "nieskończenie długo". Węzły rekordziści z Simi mieszają już ponad 30 lat…


Węzeł betoniarski BSA 90, transporter taśmowy zamiast skipu, Tivat, Czarnogóra (2016)

Ulepszenia w węzłach betoniarskich Simi - standardem

Modernizacje w produkcji maszyn są naturalnym zjawiskiem, więc i w przypadku firmy Simi. Przykładowo węzeł betoniarski dostarczony w 2008 roku na zamówienie Markbudu z Poddębic miał sterowanie wprawdzie automatyczne (i w odwodzie ręczne), ale bez możliwości śledzenia przebiegu produkcji na monitorach. Węzły dostarczane obecnie są, jak wszystkie podobne, nowoczesne urządzenia, prowadzone myszką komputerową i z klawiatury, a oprogramowanie może być aktualizowane przez producenta na odległość, w systemie internetowym TeamViewer.

Fabryka stosuje coraz to nowe materiały dla wydłużenia pracy części zamiennych. Wprowadza nowe wersje oprogramowania i nowocześniejsze elementy sterownicze. Modernizuje systemy uszczelnień
i smarowania. Wprowadza nowe technologie mieszania dla zmniejszania ilości powietrza w świeżym betonie; także dla uzyskiwania jak najprecyzyjniejszej konsystencji mieszanki betonowej.

Warto dla przypomnienia - cytując z poprzednich artykułów o Simi na stronach "Świata betonu" i ze strony www.simi-polska.pl - podkreślić, że na dobrą jakość węzłów betoniarskich Simi, prócz solidnego wkładu pracy własnej fabryki, składają się oryginalne podzespoły, które serbski producent zamawia u czołowych producentów zachodnich.

Na liście dostawców są:
  • Flintec (Niemcy) - czujniki pomiarowe i przetworniki sygnału,
  • WAM (Włochy) - wibratory, zawory motylkowe,
  • Burkert (Niemcy) - wodomierze,
  • Marathon Electric (Włochy) - napędy mieszalników,
  • SEW-EURODRIVE (Niemcy) - motoreduktory skipu,
  • Wurschum (Niemcy) - pompy,
  • Cobra (Włochy) - reduktory w mieszalnikach,
  • Omron (Japonia) - PLC,
  • Eaton Moeller (Niemcy) - styczniki, bezpieczniki, przełączniki,
  • Schrack (Austria) - przekaźniki,
  • Turck (Niemcy) - wyłączniki indukcyjne i magnetyczne,
  • Schmersal (Niemcy) - wyłączniki krańcowe,
  • Hydronix (Wlk. Brytania) - sondy wilgotności.

Źródło i zdjęcia: Simi
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: