Waloryzacja w zamówieniach publicznych - jak renegocjować umowy w toku?

Ocena: 0
4814
25 lipca 2014 r. Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych, która dała możliwość waloryzacji umów w sektorze zamówień publicznych o nieprzewidziane zmiany w prawie. Wszystkie nowo zawarte kontrakty będzie można więc renegocjować o zmiany płacy minimalnej, stawki VAT lub wysokości składki na ubezpieczenia społeczne. Jak jednak poradzić sobie z umowami już zawartymi - w dodatku na 3 lub 4 lata?

Kluczowe jest, by przepisy przejściowe zawarte w nowelizacji jednoznacznie wskazywały, iż umowy w toku również mogą być renegocjowane - zgodnie z nowo uchwalonym prawem. Taki zapis powinien jednoznacznie wskazywać na konieczność waloryzacji, która wiązałaby zarówno wykonawców, jak i Zamawiających.

"Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o zakończeniu prac na poselskim projektem nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych w Sejmie. Znalazły się w nim zmiany, o których wprowadzenie od lat zabiegaliśmy, wskazując na nie w "Czarnej Liście Barier. Niestety, w uchwalonej przez Sejm ustawie wątpliwości interpretacyjne mogą budzić przepisy przejściowe, które pozwoliłyby na ochronę interesów w toku czyli kontraktów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy w najbliższym czasie zmieni się sposób oskładkowania umów zleceń, a to w znacznym stopniu wpłynie na koszt wykonywania usług" - mówi Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jeśli Senat spojrzy na propozycję posłów PO równie przychylnym okiem jak Sejm, to zamówienia publiczne staną się bardziej transparentne, wzrośnie ich konkurencyjność, a środki publiczne będą wydawane w sposób bardziej racjonalny. Wpłynie to również na zwiększenie zainteresowania zamówieniami publicznymi wśród przedsiębiorców, którzy do tej pory nie brali w nich udziału, ponieważ nie chcieli konkurować tylko i wyłącznie ceną.

By uniknąć wątpliwości interpretacyjnych w odniesieniu do przepisu przejściowego Konfederacja Lewiatan złożyła stosowną poprawkę do Marszałka Senatu. Jej przyjęcie pozwoli na jednoznaczne wytyczenie zasad postępowania dla Zamawiających i wykonawców zamówień publicznych.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Grafika: www.sxc.hu
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: