W cieniu żurawi, konstrukcji stalowych, betonowanych ścian, na rusztowaniach, przy koparce, w trakcie montażu instalacji - wszędzie tam, gdzie toczą się prace budowlane najważniejszą rzeczą, o którą należy zadbać jest bezpieczeństwo. W tym roku spojrzeliśmy na nie w aspekcie planowania i reagowania. W trakcie Tygodnia Bezpieczeństwa przypominaliśmy o tym w szczególności, inspirowani hasłem: "Włącz myślenie na budowie. Planuj i reaguj". Tegoroczna akcja już się zakończyła, ale Mostostal Warszawa nie poprzestanie dalej pielęgnować kultury bhp. Przyjrzyjmy się przykładowym aktywnościom minionego tygodnia na budowach.
"W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa mogliśmy po raz kolejny bardziej szczegółowo podjąć temat wciąż aktualny, który nigdy nie straci na wartości. To dobry moment na bilans, ocenę własnych braków i niedoborów. Cieszę się, że budowy podeszły do tego przedsięwzięcia z takim zaangażowaniem. Obserwując wysiłek naszych pracowników wkładany w pracę oraz równocześnie w podejmowanie dodatkowych działań na rzecz tego, aby ta praca była bezpieczna, mam dowód na to, że starania Mostostalu Warszawa zmierzają w dobrym kierunku" - powiedział Prezes Mostostalu Warszawa Andrzej Goławski.
Na budowach obowiązkowym punktem obchodów były pogadanki, kwadranse BHP, ankiety/testy wiedzy. W kwestii bezpieczeństwa słów nigdy za wiele, a wartość dodaną stanowiła tutaj wymiana wiedzy i doświadczenia. Budowy wizytował Zarząd Mostostalu Warszawa na czele z Prezesem Andrzejem Goławskim i Wiceprezesem Zarządu Jose Angelem Andresem Lopezem. Teoretyczne rozważania uzupełniły aktywne szkolenia, prezentacje i pokazy, które obejmowały różnorodne zagadnienia. W trakcie tych aktywności zwłaszcza najmłodsi stażem pracownicy budów mogli wzbogacić swoją wiedzę o tym np. jak używać poprawnie sprzętu budowlanego, jak stosować środki ochrony osobistej czy środki ochrony gaśniczej. Dużym powodzeniem cieszyły się również przeglądy narzędzi.
Najwięcej uwagi poświęcono pracom na wysokości, które stanowią najczęstszą przyczynę wypadków. Atrakcję stanowiły pokazy ratownictwa wysokościowego oraz pracy na rusztowaniach. Ponadto bliżej przedstawiono zagadnienie poślizgnięć i potknięć. Pracownicy chętnie uczestniczyli także w projekcjach filmów instruktażowych dotyczących bezpiecznej pracy na żurawiach, z użyciem dźwigów i wózków podnośnikowych.
W Tygodniu Bezpieczeństwa nie zapomnieliśmy również o tym, jak się zachować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Ćwiczenia z pierwszej pomocy pozwalały przypomnieć i zaktualizować wiedzę o resuscytacji, ranach i złamaniach w odniesieniu do wypadków na budowie, a także samodzielnie wykonać masaż serca czy też ułożyć poszkodowanego w odpowiedniej pozycji.
"Organizowane szkolenia pozwalają nam przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa i przećwiczyć prawidłowe zachowania. W sytuacji kryzysowej, w przypływie emocji, często zapominamy o tym, co istotne. Stawiamy na prewencję, ale nie możemy zapominać o tym, by nauczyć się reagować szybko w sytuacjach krytycznych" - powiedział Mariusz Piątkowski, Kierownik Działu BHP w Mostostal Warszawa.
Dodatkowo wskazując na potrzebę badań kontrolnych wzroku w siedzibie na Konstruktorskiej funkcjonował otwarty gabinet okulistyczny. Chętni mogli dokonać profesjonalnego badania wzroku oraz poradzić się specjalisty.
Ciekawą propozycję dla pracowników stanowiła degustacja. Z myślą o tym, aby wzmocnić ciało do pracy i umysł pobudzić do działania pracownicy zostali zaproszeni na zdrowy posiłek. Można było skosztować specjalnie przygotowanych przez dietetyka przekąsek oraz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego odżywiania.
Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa upamiętniły także rysunki przygotowane przez dzieci. Pociechy naszych pracowników namalowały bezpieczne place budowy. Prace konkursowe oraz kilka ujęć z lokalnych obchodów przedstawiamy poniżej.
Źródło i zdjęcia: Mostostal Warszawa