Jednym z kluczowych etapów każdej budowy jest zapewnienie prawidłowej termoizolacyjności budynku. Aby zagwarantować w nim komfort cieplny, konieczne jest właściwe wykonanie wieńca stropowego. Odpowiednio dobrane kształtki poprawiają izolacyjność cieplną stropów, dzięki czemu budynek stanie się bardziej energooszczędny.
Od 2014 roku według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania, dopuszczalny wskaźnik EP, czyli zapotrzebowania na energię pierwotną budynku powinien wynosić 120 kWh/m2 na rok.
Biorąc pod uwagę rosnące wymagania dotyczące energooszczędności budynków, o odpowiedniej izolacji termicznej należy pomyśleć już na etapie projektowania domu. Etap wyboru projektu to najlepszy, a zarazem jedyny moment, aby zadbać o dobór właściwych materiałów i systemów, które dzięki wysokiej termoizolacyjności zapobiegną utracie ciepła z domu. Jeśli nie dopilnujemy tego na samym początku, późniejsze docieplanie gotowego już budynku może okazać się znacznie trudniejsze oraz o wiele bardziej kosztowne.
Wieniec stropowy a utrata ciepła w budynku
Najczęstszą przyczyną utraty ciepła w budynku są mostki termiczne. Mostek cieplny to element przegrody budowlanej charakteryzujący się znacznie wyższym niż sąsiadujące z nim elementy współczynnikiem przewodzenia ciepła. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku doprowadza do punktowego wychładzania przegrody i niekontrolowanej utraty ciepła. Mostki termiczne pojawiają się z powodu błędów przy projektowaniu konstrukcji domu lub przy samej budowie, m.in. w przypadku nieprawidłowego doboru wieńca stropowego.
Złej jakości wieniec może prowadzić do utraty ciepła sięgającej nawet do 30%. To nie jedyne skutki mostków termicznych. Ich niekorzystne działanie widoczne jest zwłaszcza zimą, kiedy to w miejscu ich powstawania temperatura powierzchni przegrody obniża się do tego stopnia, że zostaje przekroczona tzw. temperatura punktu rosy, czyli skraplania się pary wodnej. Konsekwencją tego zjawiska może być zawilgocenie ścian oraz powstanie, niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców, pleśni i grzybów. Brak mostków nie tylko wpływa na energooszczędność budynku, ale przede wszystkim poprawia komfort cieplny osób mieszkających w domu.
Energooszczędne kształtki wieńcowe
Aby unikać niekontrolowanej utraty ciepła, a tym samym poprawić energooszczędność budynku podczas projektowania wieńca stropowego należy zastosować pustaki szalunkowe, które pozwalają na bezpośrednią izolację cieplną wieńca.
Porównaliśmy wszystkie dostępne rozwiązania tj. tradycyjne wieńce żelbetonowe, wieniec z kształtką wieńcową żelbetonową, wieniec z kształtką wieńcową typu "L" z keramzytobetonu oraz wieniec ze ścianką styropianową TERMOBET. Dzięki innowacyjnemu połączeniu dwóch materiałów styropianu i betonu najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi cechują się pustaki szalunkowe TERMOBET, które izolują wieniec i poprawiają jego termoizolacyjność aż o 441, czyli 43%, dzięki czemu stanowi on idealne rozwiązanie dla budownictwa energooszczędnego.
TERMOBET to pierwszy w Polsce kompletny system elementów szalunkowych wieńca opuszczonego, który jest uzupełnieniem produktów TERIVA TERMO SYSTEM. Jego cechą wyróżniającą jest kształtka wieńcowa, której pionowa ścianka (od strony zewnętrznej wieńca) wykonana jest z styropianu. Doskonale redukuje ona mostki termiczne w wieńcu.
Zastosowanie TERMOBETU umożliwia jednostronne i dwustronne opieranie stropów zarówno na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych (typ L, C lub U). Uzupełnieniem systemu są kształtki, do formowania narożników zewnętrznych i wewnętrznych.
Oprócz doskonałej termoizolacyjności i redukcji mostków termicznych użycie gotowych elementów TERMOBET niweluje pracochłonność wykonania wieńca bez konieczności stosowania szalunku drewnianego oraz redukuje koszty położenia stropu, co przekłada się na krótszy czas i niższe koszty całej budowy.
Źródło i zdjęcie: Termobet