Cement do walki ze smogiem i kostka brukowa, która oczyszcza powietrze - to jedne z tematów, jakie zostały poruszone w czasie II spotkania Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże mającego miejsce w dniach 25-26 kwietnia 2013 r. Kilkudziesięciu studentów reprezentujących Politechnikę Opolską, Wrocławską i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wzięło udział w wykładach prowadzonych przez ekspertów Grupy oraz zwiedziło nowoczesne zakłady produkujące innowacyjne materiały budowlane.
Superekologiczny cement
II edycja Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże, w którą zaangażowanych jest 300 najzdolniejszych studentów z 23 uczelni technicznych w kraju, została zainaugurowana na początku kwietnia br. w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Tym razem studenci budownictwa zawitali na Dolny Śląsk, gdzie odwiedzili m.in. siedzibę firmy Betard w Długołęce, zajmującej się produkcją elementów prefabrykowanych dla budownictwa: od mieszkaniowego przez użyteczności publicznej i przemysłowego, po skomplikowane elementy konstrukcji inżynierskich, drogowych, mostowych, hydrotechnicznych i innych oraz zakład ZPB Kaczmarek w Prusicach, wykorzystujący w swojej produkcji m.in. Tiocem.
"To bardzo innowacyjny, zaawansowany technologicznie cement o wyjątkowych właściwościach ekologicznych. Dzięki zawartości fotokatalizatora w postaci nanometrycznego dwutlenku tytanu, wykonane z TioCemu powierzchnie betonowe aktywnie wpływają na poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie stężenia szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalania paliwa przez samochody oraz wykazują właściwości samooczyszczące się" - mówi Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement SA.
Projekt idealnie trafiający w potrzeby
Odwołując się do trwającej od wielu miesięcy ogólnopolskiej debaty dotyczącej kondycji szkolnictwa wyższego w Polsce, Grupa Górażdże proponuje unikatowy w skali kraju projekt edukacyjny, pozwalający najzdolniejszym studentom gruntownie przygotować się do wykonywania zawodu oraz polepszyć swoją sytuację na wymagającym rynku pracy. Pierwsza edycja programu została doskonale przyjęta i wysoko oceniona zarówno przez studentów, jak i środowisko akademickie.
"Udział w projekcie z pewnością pomyślnie wpłynie na rozwój umiejętności i nauczy studentów jak w praktyce stosować cementy nowej generacji. Młodzi inżynierowie uzupełniają poszerzają własne horyzonty. W trakcie studiów, wykładowcy starają się na bieżąco przekazywać informacje dotyczące nowości w budownictwie, ale wiedza przekazywana przez praktyków podczas takich spotkań jest z pewnością lepiej przyswajalna i bardziej atrakcyjna" - twierdzi Galina Antonowicz, doktorantka Politechniki Śląskiej, uczestniczka I spotkania Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże w Zabrzu.
Ogólnopolski zasięg
Podczas pierwszej edycji Uniwersytetu Betonu (marzec-maj 2012 r.) odbywały się sesje wyjazdowe, podczas których studenci mieli możliwość poznania tajników produkcji najnowocześniejszych zakładów - cementowni, wytwórni betonu towarowego i kopalni kruszyw. Uczestniczyli też w dwóch konkursach badających znajomość właściwości i zastosowań cementu, betonu i kruszyw. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody m.in. wysokiej klasy sprzęt laboratoryjny.
Najlepszą drużyną I edycji okazała się reprezentacja Akademii Górniczo-Hutniczej. Zwycięzcą konkursu indywidualnego został Konrad Kozik z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podczas drugiej edycji głównym zadaniem w konkursie zespołowym będzie stworzenie lekkiego betonu. W tym roku zjazdy UBGG odbędą się nie tylko we wspomnianym Zabrzu i Wrocławiu, ale także m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Rybniku. Finał II Edycji Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże zaplanowany został na maj 2014 r.
Źródło i grafika: Grupa Górażdże