Tarasy wypoczynkowe w nowoczesnym domu jednorodzinnym

Ocena: 0
8845

Mieszkańcy domów jednorodzinnych uwielbiają słoneczne tarasy wypoczynkowe. Stały się one niemal obowiązkowym elementem architektonicznym, łączącym dom z ogrodem. Poza walorami rekreacyjnymi, stanowią niezwykle atrakcyjną ozdobę budynku. Gdzie najlepiej zlokalizować taras i jakich materiałów wykończeniowych użyć?

Lokalizacja względem stron świata

Usytuowanie tarasu powinno zaplanować się już na etapie wyboru projektu domu. Należy wziąć pod uwagę wielkość i kształt działki, kierunek padania promieni słonecznych w ciągu dnia, najbliższe sąsiedztwo, a także indywidualne preferencje domowników. Najczęściej taras jest z jednej strony połączony z ogrodem, a z drugiej z salonem lub jadalnią.

"Przeważnie sytuuje się go z dala od ulicy i osłania od strony sąsiadów szpalerem krzewów lub niewielkim płotem" - mówi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. Najbardziej popularna lokalizacja to południowy zachód. Zapewnia ona największy dopływ światła słonecznego w godzinach popołudniowych. Dla zwolenników spożywania śniadań na tarasie korzystniejsza będzie jednak strona wschodnia. Poranki, nawet w letnie dni bywają chłodne, a promienie słoneczne zdecydowanie uprzyjemniają czas posiłku na tarasie.

"Często inwestorzy decydują się na częściowe lub całkowite zadaszenie tarasu, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem np. w czasie deszczowej lub wietrznej pogody" - zwraca uwagę właściciel pracowni HomeKONCEPT. "Ciekawym rozwiązaniem jest również ozdobne belkowanie, tworzące ażurową pergolę, które stosujemy w naszych projektach domów" - dodaje.

Dodatkowy taras wypoczynkowy

Coraz częściej w domach jednorodzinnych projektuje się dodatkowe tarasy, dostępne z pomieszczeń poddasza lub piętra. Mogą one być zlokalizowane np. nad garażem lub inną częścią domu. W domach z płaskim dachem ciekawym rozwiązaniem funkcjonalnym i wizualnym może być słoneczny taras na dachu budynku.

"Z naszych obserwacji wynika, że chęć posiadania tarasu jest często motywatorem do podjęcia decyzji o budowie domu. Część inwestorów nie poprzestaje na jednym, lecz poszukuje dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej. Projektując domy nowoczesne, staramy się uwzględniać te potrzeby. Taras sąsiadujący z sypialnią to często praktyczny element podnoszący atrakcyjność całego budynku" - twierdzi Marcin Śniegowski z HomeKONCEPT.

Czym wykończyć taras?

Materiałem najczęściej używanym do wykończenia tarasu jest drewno. Swoją popularność zawdzięcza pięknemu i naturalnemu wyglądowi. Taki taras wizualnie ociepla bryłę domu, wtapia się w ogród i współgra z pozostałymi elementami architektonicznymi. Najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, bardzo odporne na warunki atmosferyczne, a także świerk skandynawski oraz cedr kanadyjski.

Decydując się na taras drewniany, należy pamiętać o jego regularnej impregnacji. Alternatywą dla naturalnego drewna mogą być deski kompozytowe, które są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych i nie wymagają impregnowania.

"Innym pomysłem na wykończenie tarasu jest kostka lub kamienne płytki tarasowe. Do najbardziej wytrzymałych kamieni należy granit, piaskowiec czy sjenit. Coraz większą popularnością cieszą się też tarasy betonowe, które idealnie współgrają z nowoczesną bryłą budynku" - zauważa właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Taras wypoczynkowy stał się nieodłącznymi elementem architektonicznym większości domów jednorodzinnych. Aby w pełni cieszyć się jego posiadaniem, należy zastanowić się gdzie go zlokalizować i jak chcemy z niego korzystać. Warto pomyśleć również o jego aranżacji. Mile widziane będą wygodne meble ogrodowe, kwiaty, krzewy, a także takie dodatki jak lampiony, koce i poduszki. To wszystko sprawi, że w letnie dni jeszcze bardziej docenimy mieszkanie w domu z tarasem.

Źródło i zdjęcie: HomeKONCEPT

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: