Kopalnia Dolomitu Dubie to zakład z ogromnymi tradycjami górniczymi, działający od 1963 r. Prowadzi wydobycie dolomitu dewońskiego na podstawie aktualnej koncesji udzielonej przez Wojewodę Małopolskiego. Prowadząc działalność górniczą, jesteśmy zobligowani do spełniania szeregu szczegółowych wymagań dotyczących warunków technicznych i środowiskowych określonych przez organy administracji państwowej i samorządowej, a także wynikających ze strategii Grupy Kapitałowej Lafarge, do której należy kopalnia. W związku z pojawiającymi się w mediach wypowiedziami kilku mieszkańców wsi Siedlec, pragniemy wyjaśnić, że kopalnia Dubie nie planuje zwiększenia poziomu wydobycia, natomiast zgodnie z udokumentowanym w latach 80-tych złożem, planuje poszerzenie obszaru wydobycia - informują przedstawiciele firmy Lafarge.
Jest to związane z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania zakładu, który działa w tym samym miejscu od ponad 50 lat. Zakres eksploatacji złoża będzie określony na etapie uzyskiwania decyzji koncesyjnej, to organ koncesyjny określi granicę, w obrębie której będzie można prowadzić wydobycie. Chcemy podkreślić, że dotychczas nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń od mieszkańców wsi Siedlec dotyczących uciążliwości związanej z hałasem, pękającymi ścianami domów czy zanieczyszczeniem powietrza celem ich natychmiastowej weryfikacji. Kopalnia działa pod kontrolą właściwych urzędów i nie przekracza norm wynikających z przepisów prawa.Kopalnia prowadzi działalność w tym samym miejscu od ponad 50 lat. W przypadku otrzymania poszerzonej koncesji na wydobycie, będzie przestrzegała jak dotychczas wszelkich postanowień i ograniczeń nałożonych przez organ koncesyjny. Chcemy podkreślić, iż przez ostatnie lata w trakcie wielu kontroli w kopalni Dubie przeprowadzonych przez m.in. Wyższy i Okręgowy Urząd Górniczy (nieraz kilkakrotnie w ciągu roku), Inspektoraty Ochrony Środowiska, Starostwo Powiatowe, Inspekcję Pracy, nigdy nie zostały stwierdzone nieprawidłowości w działaniu kopalni, w tym również takie, które stwierdzałyby negatywne oddziaływanie na otoczenie zakładu.
Co więcej, stale inwestujemy w nowe technologie, które pozwalają nam być bardziej przyjaznymi otoczeniu i środowisku a kopalnie Lafarge po zakończeniu wydobycia złoża podlegają procesowi rekultywacji.
Kopalnia Dolomitu Dubie należy do Spółki Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych w Rudawie S.A., a ta z kolei od 2005 r. do Grupy Lafarge. Jest to zakład przez lata dobrze wpisujący się w życie lokalnej społeczności i dający pracę wielu mieszkańcom regionu. Obecnie w Kopalniach Odkrywkowych Surowców Drogowych w Rudawie S.A. pracuje ok. 150 pracowników. Stale współpracujemy z wieloma podwykonawcami głównie z powiatu krakowskiego, dając zatrudnienie kilkuset pracownikom firm zewnętrznych. Z tytułu działalności kopalni, gminy uzyskują nie tylko dochody z opłaty eksploatacyjnej, które między innymi są przeznaczane na inwestycje, ale także wsparcie dla wielu lokalnych inicjatyw służących rozwojowi regionu.
Jesteśmy częścią jednej z największych firm na świecie produkującej materiały dla sektora budowlanego i drogownictwa. Pozwala nam to wprowadzać nowe technologie wydobycia kruszyw w Polsce. Na całym świecie Lafarge działa z poszanowaniem lokalnego prawa, a jednym z priorytetów firmy jest ochrona środowiska naturalnego.
Magdalena Kicińska
Rzecznik Prasowy
Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych
Grupa Lafarge
Rzecznik Prasowy
Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych
Grupa Lafarge