Rynek nieruchomości komercyjnych

Ocena: 0
5046
Jak podaje Dział Analiz Rynku Emmerson miniony rok upłynął pod znakiem zainteresowania nieruchomościami biurowymi. Rok 2012 był słabszy od poprzedniego jeśli chodzi o łączną wartość transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości komercyjnych zawartych w Europie Środkowej. Jak szacują eksperci wartość ta nieznacznie przekroczyła 3,7 mld euro i była o ponad 40% niższa niż w poprzednim roku. Polska była jednym z najjaśniejszych punktów na inwestycyjnej mapie regionu.
Dzięki wzrostowi łącznej wartości inwestycji do około 2,7 mld euro w 2012 r. udział naszego kraju w wartości wszystkich transakcji w regionie przekroczył 70%. Jednym z rynków, na którym odnotowano ożywienie był rynek biurowy. Perspektywy polskiego rynku biurowego są pozytywnie odbierane przez inwestorów zagranicznych, którzy chętnie finalizują duże transakcje nowoczesnych obiektów.

Zdaniem Joanny Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku CBRE w Polsce: „chociaż zasadniczym powodem utrzymującego się popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe jest dążenie do obniżenia kosztów, w wielu przypadkach widzimy, że przedmiotem nowych umów najmu są większe powierzchnie biurowe. Najemcy konsolidują swoją działalność lub przenoszą ją do Polski z innych krajów i dlatego potrzebują coraz większych biur.

Rynek jest już dojrzały, w związku z czym najemcy są bardziej wymagający przy poszukiwaniu nowoczesnych biur, np. takich, w których można dowolnie aranżować przestrzeń w zależności od potrzeb. W obliczu utrzymującej się niepewnej sytuacji gospodarczej, dużym popytem cieszą się tańsze parki biurowe i lokalizacje na obrzeżach centrum miasta. Obserwujemy też coraz mniej dużych renegocjacji, gdyż najemcy uznają, że znacznie więcej mogą uzyskać podpisując umowy w nowych lub dopiero budowanych budynkach. W przyszłości możemy też mieć do czynienia z większą ilością umów podpisywanych jeszcze przed rozpoczęciem budowy oraz transakcji typu built-to-suit (pod konkretne wymagania najemcy), które są często spotykane na bardziej dojrzałych rynkach. Eksperci zapowiadają, że mimo dużego popytu na powierzchnię biurową w ubiegłym roku, 2013 może być jeszcze lepszy.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 1 (13) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: