Rynek inwestycyjny w Polsce zakończy rok z wynikiem 4 miliardów euro

Ocena: 0
2562
Według raportu At a Glance Rynek Inwestycyjny w Polsce Q2 2016 przygotowanego przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland, w drugim kwartale 2016 roku odnotowano największą w historii transakcję zakupu udziałów w Europie Środkowo-Wschodniej, której przedmiotem było 75% udziałów Echo Prime Properties należących do Griffin Real Estate. Portfolio, zawierające projekty handlowe i biurowe nabyte zostało przez fundusz South African Redefine za blisko 891 milionów euro. Transakcja ta stanowiła niemal 60% wolumenu umów zawartych w ostatnim kwartale. Ichcałkowita wartość przekroczyła 1,5 miliarda euro. Oznacza to czterokrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku oraz trzykrotny w porównaniu do pierwszego kwartału.
55% wszystkich zawartych transakcji dotyczyło powierzchni handlowych. W większości przyczyniło się do tego nabycie centrów handlowych przez wcześniej wspomniany Redefine. Sektor biurowy  odpowiadał za 38% wolumenu transakcji, a pozostałe 7% przypadły sektorowi powierzchni magazynowych. Pogorszenie się kluczowych wskaźników rynku biurowego (wzrost stopy pustostanów, spadek absorbcji) nie przeszkodziło w zawarciu znaczących transakcji na warszawskim rynku biurowym. Co więcej, w drugiej połowie roku powinna nastąpić finalizacja kolejnych umów. 

"Ten trend wynika z faktu, że  istnieją znaczne różnice pomiędzy dobrze zlokalizowanymi, prestiżowymi projektami, które rejestrują wysoki poziom wynajęcia, a nieruchomościami drugorzędnymi, odczuwającymi odpływ najemców.  Obecnie inwestorzy konkurują ze sobą o  projekty typu prime, oferujące zrównoważone stawki czynszów  w porównaniu do ich jakości i lokalizacji" - mówi Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, CEE.

Inwestorzy kontynuowali masowe zakupy na regionalnych rynkach biurowych, w szczególności w Krakowie i Trójmieście. Zamknięcie kolejnych transakcji przewidywane jest po dokonaniu komercjalizacji aktualnie realizowanych projektów. Według prognoz BNP Paribas Real Estate Poland, całkowita wartość zawartych transakcji w roku 2016  będzie oscylować wokół  4 miliardów euro.

Drugi kwartał 2016 roku przyniósł obniżenie stóp kapitalizacji na rynku warszawskim. Ich poziom zmniejszył się do około 5,30-5,40%. Przewiduje się, że w sektorze handlowym transakcje sprzedaży również będą osiągać poziom poniżej 5,50%. Stopa zwrotu za projekty magazynowe i logistyczne o wysokim standardzie utrzyma się na poziomie 6,00-6,25%, jednak w niektórych przypadkach transakcje mogą zamknąć się na poziomie 5,50%. We wszystkich sektorach zauważa się odwrotny trend w przypadku projektów o podwyższonym ryzyku oraz nieruchomości typu "value-add", gdzie pojawiają się atrakcyjne możliwości inwestycyjne.

"Poziom stóp zwrotu uległ kompresji ze względu na łatwą dostępność do finansowania bankowego i brak produktów typu "core". Widoczne jest natomiast poszerzenie zakresu cen za nieruchomości typu "value-add" i podwyższonego ryzyka. Pomimo wzrostu oprocentowania o około 0,5 punktu procentowego, spowodowanego nowym podatkiem bankowym, dostępność finansowania pozostanie wysoka" - komentuje Del Chandler, Dyrektor Zarządzający, Rynki Kapitałowe, BNP Paribas Real Estate, CEE.

Źródło: BNP Paribas Real Estate
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: