– Cieszę się, że jestem w tym miejscu i jest tu tak duże zapotrzebowanie na dyskusję środowiska naukowego i przemysłu. To bardzo istotne, by integrować te dwa obszary jeszcze mocniej, by ze sobą nawzajem współpracowały i tworzyły nową jakość – mówił Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podczas otwarcia IX konferencji Dni Betonu, która w dniach 10-12 października 2016 odbyła się w Wiśle. W Dniach Betonu wzięła udział rekordowa liczba 960 uczestników.
Fot. SPC
Konferencja Dni Betonu, organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, obraduje co dwa lata począwszy od 2000 roku. To platforma spotkań przemysłu produkcji betonu towarowego i świata nauki. – Wierzyć się nie chce, że 16 lat temu zaczynaliśmy te spotkania mając na sali 200 uczestników. To ogromna satysfakcja dla organizatorów, że konferencja rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. To dowód na to, że jest potrzeba organizacji cyklicznych konferencji w świecie inżynierskim polskiej branży betonowej i w gronie kadry menadżerskiej przemysłu – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas otwarcia konferencji i poinformował, że w Dniach Betonu 2016 bierze udział rekordowa liczba 960 uczestników.
Tegoroczna konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a w uroczystości otwarcia uczestniczyli Tomasz Żuchowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Jacek Bojarowicz – Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad.
Podczas 10 sesji tematycznych konferencji wygłoszono 42 referaty. Z kolei w materiałach konferencyjnych opublikowano 102 referaty w dwóch tomach o objętości ponad 1500 stron.
Wokół sali konferencyjnej było 35 stoisk firm prezentujących swoją ofertę.
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na nowoczesną formułę konferencji, którą wzbogacało 11 pokazów technologicznych, zajęcia warsztatowe z technologii betonu architektonicznego w budownictwie infrastrukturalnym, sesja posterowa oraz dwie debaty problemowe: „Polska infrastruktura drogowo-kolejowa – doświadczenie i perspektywy” oraz „Budownictwo mieszkaniowe – szansa na rozwój”.
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji rozegrano finał konkursu Power Concrete, którego celem jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. W tym roku 33 zespoły projektowe miały do zrealizowania następujące zadanie: wykonanie betonu cementowego o maksymalnym stosunku wytrzymałości na ściskanie do gęstości. Pierwsze miejsce i czek na 7500 zł zdobył zespół Centrum Technologicznego Betotech, działający w ramach struktur Grupy Górażdże w składzie: Marzena Dziewic, Kamil Gębusia, Damian Dziuk i Artur Golda.
Fot. SPC
Podczas uroczystej kolacji na zakończenie drugiego dnia konferencji wręczono nagrody Dni Betonu – dla osób, które przyczyniły się do tego, że beton był, pozostaje i będzie atrakcyjnym materiałem budowlanym. Nagrody otrzymali: prof. Kazimierz Furtak z Politechniki Krakowskiej, prof. Zbigniew Giergiczny z Politechniki Śląskiej, Piotr Smolarczyk – prezes firmy Budpol, architekt Tomasz Konior i prezes Andrzej Balcerek od ponad 40 lat związany z Cementownią Górażdże.
Piotr Piestrzyński
Świat Betonu 5-6/2016