Rekordowa liczba 960 uczestników konferencji Dni Betonu

Ocena: 0
5266
Konferencja Dni Betonu, organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, obraduje co dwa lata począwszy od 2000 roku. To platforma spotkań przemysłu produkcji betonu towarowego i świata nauki. - Wierzyć się nie chce, że 16 lat zaczynaliśmy te spotkania mając na sali 200 uczestników. To ogromna satysfakcja dla organizatorów, że konferencja rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. To dowód na to, że jest potrzeba organizacji cyklicznych konferencji w świecie inżynierskim polskiej branży betonowej i w gronie kadry menadżerskiej przemysłu - mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas otwarcia konferencji i poinformował, że w Dniach Betonu 2016 bierze udział rekordowa liczba 960 uczestników.

Tegoroczna konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a w uroczystości otwarcia uczestniczyli Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Jacek Bojarowicz - Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad.

Podczas 10 sesji tematycznych konferencji wygłoszono 42 referaty. Z kolei w materiałach konferencyjnych opublikowano 102 referaty w dwóch tomach o objętości ponad 1500 stron.

Wokół sali konferencyjnej było 35 stoisk firm prezentujących swoją ofertę. Konferencja miała 13 partnerów programowych oraz 9 sponsorów. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na nowoczesną formułę konferencji, którą wzbogacało 11 pokazów technologicznych, zajęcia warsztatowe z  technologii betonu architektonicznego w budownictwie infrastrukturalnym, sesja posterowa oraz dwie debaty problemowe:  "Polska infrastruktura drogowo-kolejowa - doświadczenie i perspektywy" oraz "Budownictwo mieszkaniowe - szansa na rozwój".


Na zakończenie pierwszego dnia konferencji rozegrano finał konkursu Power Concrete, którego celem jest rozpowszechnianie i popularyzacja wiedzy z zakresu technologii cementu i betonu. W tym roku 33 zespoły projektowe miały do zrealizowania następujące zadanie: wykonanie betonu cementowego o maksymalnym stosunku wytrzymałości na ściskanie do gęstości. Pierwsze miejsce i czek na 7500 zł zdobył zespół Centrum Technologicznego Betotech działający w ramach struktur Grupy Górażdże w składzie: Marzena Dziewic, Kamil Gębusia, Damian Dziuk i Artur Golda.

Pięć stowarzyszeń obecnych na konferencji Dni Betonu podpisało deklarację "o merytorycznym i technologicznym wsparciu dla opracowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych". Pod deklaracją podpisy złożyli:
  • Andrzej Ptak - przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu
  • Maciej Marciniak - prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce
  • Tadeusz Wasąg - prezes Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej
  • Mariusz Ścisło - prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich
  • Ryszard Zając - prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów
"Zapraszamy do współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie technologii wspierających rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jednocześnie, deklarujemy gotowość do udziału w konsultacjach i grupach roboczych, a także dostarczania informacji i opinii w tym obszarze. Jesteśmy przekonani, że nasza wiedza oraz doświadczenia mogą być bardzo pomocne przy tworzeniu strategii, która zapewni realizację ambitnych planów przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć zarówno w zakresie technologii budowlanych jak i ochrony środowiska" - napisali sygnatariusze deklaracji przekazanej m.in. do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.


Podczas uroczystej kolacji na zakończenie drugiego dnia konferencji wręczono nagrody Dni Betonu - dla osób, które przyczyniły się do tego, że beton był, pozostaje i będzie atrakcyjnym materiałem budowlanym. Nagrody otrzymali: prof. Kazimierz Furtak z Politechniki Krakowskiej, prof. Zbigniew Giergiczny z Politechniki Śląskiej, Piotr Smolarczyk - prezes firmy Budpol, architekt Tomasz Konior i prezes Andrzej Balcerek od ponad 40 lat związany z Cementownią Górażdże.

Źródło i zdjęcia: SPC
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: