Raport zrównoważonego rozwoju Grupy Górażdże

Ocena: 0
3373
Grupa Górażdże opublikowała pierwszy Raport zrównoważonego rozwoju za lata 2014-2015. Dokument ten podsumowuje ostatnie lata działalności w obszarze praktyk związanych z trzema filarami zrównoważonego rozwoju: ekonomii, ekologii i społecznej odpowiedzialności.

Raport zrównoważonego rozwoju 2014-2015 porusza najważniejsze tematy i wyzwania dla spółek Grupy Górażdże w dążeniu do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Publikacja  zawiera prezentację najważniejszych obszarów działalności firmy dotyczących jej oddziaływania na środowisko, otoczenie rynkowe, relacje ze społecznością lokalną oraz relacje z pracownikami. 

Zrównoważone praktyki

Zrównoważone praktyki są integralną częścią działalności biznesowej Grupy GÓRAŻDŻE.  Publikacja podsumowuje oraz prezentuje w czytelnej i atrakcyjnej formie dotychczasowe osiągnięcia, a także praktyki biznesowe w obszarze współpracy z klientami i partnerami biznesowymi, a przede wszystkim działania w zakresie minimalizowania wpływu firmy na środowisko. Raport odzwierciedla też skalę zaangażowania społecznego - inicjatywy, jakie firma od lat podejmuje na rzecz rozwoju lokalnych społeczności, kształtowania prospołecznych i proekologicznych zachowań.

"Dokument, który mają Państwo przed sobą, to nie kolejna marketingowa publikacja czy reklamowa broszura. Nie powstał dla promocji czy autoreklamy. Chcemy uczciwie opisać to, co robimy na co dzień - co sprawia nam satysfakcję i z czego jesteśmy dumni oraz to, jakie mamy plany i gdzie zmierzamy w swoich działaniach" - mówi Ernest Jelito, prezes zarządu Górażdże Cement SA.
  
Priorytety, cele i osiągnięcia

Główne osiągnięcia Grupy Górażdże w obszarze ochrony środowiska to m.in. znaczne zmniejszenie emisji CO 2, redukcja emisji NO x, zamiana źródeł energii z konwencjonalnych na alternatywne, a  także zaangażowanie w prowadzenie programowej działalności w zakresie ochrony biologicznej różnorodności na terenach kopalń. Na ochronę środowiska w linii cement wydano w ciągu ostatnich 10 lat 145 mln złotych.

Bezwzględnym priorytetem działań we wszystkich zakładach Grupy Górażdże jest bezpieczeństwo pracowników. W ostatnich latach Górażdże zainwestowały znaczące kwoty w  nowoczesną bazę szkoleniową i materialne środki ochrony osób zatrudnionych.

Firma od lat pracuje na opinię dobrego sąsiada wśród społeczności lokalnych, w których zlokalizowane są zakłady i kopalnie Grupy Górażdże. Szczególną rolę w relacjach Grupy z lokalnymi społecznościami pełni Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie. Swoje działania prowadzi głównie w oparciu o programy grantowe, ale jest też pomysłodawcą i inicjatorem wielu akcji społecznych, a także organizatorem Programu Wolontariatu Pracowniczego. Przez cztery pierwsze lata swojej działalności - od 2012 do 2015 roku - Fundacja przyznała dofinansowanie 217 projektom w obszarze kultury, sportu, nauki i edukacji, zdrowia, ochrony środowiska na łączną kwotę 2,6 mln złotych.  Na uwagę zasługują też opisy dobrych praktyk w obszarze współpracy z uczelniami i szkołami średnimi.    

Standard raportowania GRI - G4

Raport zrównoważonego rozwoju Grupy Górażdże to pierwsza publikacja tego typu, tzw. "Raport otwarcia", który został sporządzony zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi raportowania Global Reporting Initiative GRI G.4, wraz z ujęciem wskaźników zalecanych suplementem sektorowym dla przedsiębiorstw wydobywczych.

Zachęcamy do zapoznania sie z treścią publikacji.
Raport zrównoważonego rozwoju Grupy Górażdże 2014-2015

Źródło i zdjęcie: Grupa Górażdże
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: