Quarry Life Award 2018: Grupa Górażdże rozpoczyna czwartą edycję konkursu

Ocena: 0
8754
Już po raz czwarty koncern HeidelbergCement organizuje w 26 krajach na całym świecie konkurs Quarry Life Award - naukowo-edukacyjne przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalnianych. W Polsce organizatorem konkursu jest Grupa Górażdże, która po raz kolejny zaprosi studentów i naukowców do odkrywania zasobów przyrodniczych swoich kopalń, umożliwiając im tym samym udział w przedsięwzięciu, które w realny sposób przyczynia się do zwiększenia wartości ekologicznej oraz edukacyjnej miejsc wydobycia surowców mineralnych.

Do udziału w konkursie można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Nowością aktualnej edycji jest to, że zgodnie z regulaminem zgłoszenia będą przyjmowane do dwóch grup tematycznych: projektów badawczych oraz projektów społecznościowych.

QLA - poznaj zasady

Aby wziąć udział w konkursie, uczniowie, studenci naukowcy, organizacje pozarządowe i społeczności lokalne mogą zgłaszać swoje propozycje projektów w jednej z sześciu kategorii. W ramach grupy tematycznej "projekty badawcze" (skierowanej do środowisk akademickich, naukowców i studentów oraz specjalistów i organizacji pozarządowych) wyszczególniono następujące kategorie tematyczne:
  • "Zarządzanie bioróżnorodnością"
  • "Badania nad gatunkami i siedliskami"
  • "Ponad granicami kopalń".
Natomiast w ramach projektów społecznościowych (skierowanych do wszystkich zainteresowanych, a zatem: osób prywatnych, studentów, uczniów, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych) można zgłaszać propozycje w takich kategoriach, jak :
  • "Bioróżnorodność i edukacja"
  • "Powiązanie kopalni z lokalną społecznością"
  • "Projekty szkolne".
W pierwszym etapie - w terminie do 20 listopada 2017 roku - organizatorzy przyjmują zgłoszenia, nadsyłane indywidualnie lub zespołowo. W kolejnym - do 1 grudnia br. jury krajowe wybierze sześć projektów, które w następnym etapie (w terminie od stycznia do września 2018 r.) będą realizowane w kopalniach.

QLA w Polsce

W Polsce organizatorem konkursu jest należąca do koncernu HeidelbergCement Grupa Górażdże. Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zostały wytypowane cztery kopalnie: dwie kopalnie wapienia na Opolszczyźnie: "Strzelce Opolskie" oraz "Górażdże", a także dwie kopalnie kruszyw: KSM "Wójcice" (woj. opolskie) oraz KSM "Nowogród Bobrzański" (woj. lubuskie), które brały udział w przedsięwzięciu również podczas poprzednich edycji.

Dlaczego warto?

Do udziału w poprzedniej edycji - Quarry Life Award 2016 - na całym świecie zgłoszono ponad 390 projektów. Przesyłając swoją propozycję, uczestnicy otrzymują niepowtarzalną szansę przeprowadzenia badań na terenach, które zwykle pozostają niedostępne dla osób postronnych. Dzięki udziałowi w konkursie, przyrodnicy mogą także wykorzystać swoją wiedzę w praktyce oraz nabyć wiele nowych umiejętności, które przydadzą się im w przyszłej karierze zawodowej. Ponadto na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Na szczeblu krajowym jury wyłoni cztery najlepsze projekty - po dwa z grupy projektów badawczych i społecznościowych, których autorzy  otrzymają nagrody w wysokości 5 000 i 2 500 euro. Jednocześnie wszystkie projekty będą indywidualnie oceniane przez międzynarodowe jury i powalczą o nagrody w konkursie międzynarodowym. Najlepsze projekty z każdej z sześciu kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro. Natomiast projekt uznany przez jury międzynarodowe za najlepszy w czwartej edycji otrzyma 30 000 euro! Zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się jesienią 2018 roku.

Zachęcając wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie, organizatorzy przypominają, że 2. edycja Quarry Life Award zakończyła się niebywałym sukcesem polskiego zespołu. Na szczeblu międzynarodowym w 2014 roku główną nagrodę (30 000 euro) zdobyło Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX z Wrocławia, nagrodzone za  badania populacji gadów i płazów w Kopalni Wapienia "Górażdże".

Więcej informacji o nagrodach i konkursie znajduje się na stronie internetowej: www.quarrylifeaward.com, gdzie można również nadsyłać zgłoszenia.

Źródło i zdjęcie: Grupa Górażdże
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: