Od projektu aż po dom - poradnik budowlany Grupy Prefabet

Ocena: 0
5842
Budowa własnego domu zazwyczaj kojarzy się z niezależnością i wygodą życia. Niemniej stres i długotrwałe prace związane z tym przedsięwzięciem często odstraszają wielu śmiałków. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Licznych trosk, związanych z budową domu można uniknąć dzięki wsparciu solidnych marek, które od lat dbają o najwyższą jakość materiałów, również tych przeznaczonych do stawiania konstrukcji ściennych. A ściany to w końcu podstawa każdego projektu - zaznacza Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy Prefabet.
Wiele osób marzy o własnym, wolnostojącym i otoczonym ogrodem domu. Nie można zapominać jednak o tym, że czasochłonny proces, który dzieli moment podjęcia decyzji od końcowego wstawienia zamków wypełniony jest ciężką pracą, dużymi nakładami finansowymi i często jeszcze trudniejszymi do rozwiązania dylematami. Uważne zaplanowanie każdego z etapów pozwoli na bardziej efektywne wykonywanie przyszłych prac, a precyzyjnie sporządzone kosztorysy uchronią nas przed ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Pierwszą z ważnych decyzji jest wybór projektu domu. Zadecyduje on o całym kształcie, budżecie i harmonogramie naszej inwestycji. "Drugą niezwykle istotną kwestią jest określnie rodzaju materiałów, z których powstanie budynek. Pod uwagę należy wziąć zwłaszcza elementy konstrukcyjne m.in. materiały ścienne, które decydować będą nie tylko o trwałości i bezpieczeństwie obiektu, ale również o komforcie i kosztach jego późniejszej eksploatacji" - wyjaśnia Joanna Nowaczyk z GRUPY PREFABET

Przed przystąpieniem do realizacji wybranego projektu niezbędne jest również uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten czasochłonny i często najbardziej stresujący etap jest nieodzowny i wymagany przez polskie prawo w momencie, kiedy decydujemy się na postawienie jakiejkolwiek nowej budowli. Decyzja o przyznaniu pozwolenia zostaje uprawomocniona po 14 dniach i jest ważna przez 2 lata. Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest również doprowadzenie mediów na teren budowy, zakupienie i ostemplowanie dziennika budowy, a także zatrudnienie wykonawców oraz osób odpowiedzialnych za nadzór budowlany, w tym kierownika budowy czuwającego nad realizacją całego projektu.

Kiedy kwestie formalne są już domknięte oraz posiadamy zaufany zespół specjalistów, nie pozostaje nic innego, jak przejść do działania na placu budowy. Ważne jest, aby przedtem dokładnie zabezpieczyć cały teren, zadbać o ogrodzenie oraz oznakowanie niebezpiecznych miejsc. Następnie z pomocą geodety oraz kierownika budowy należy precyzyjnie wytyczyć lokalizację budynku z zachowaniem minimalnych odległości od granic działki oraz od ulicy. Kiedy wstępne przygotowania na placu budowy dobiegną końca nadchodzi pora, by rozpocząć roboty ziemne, które przygotują grunt pod budowę fundamentów oraz podpiwniczenia.

Budując fundamenty rozprowadza się jednocześnie kanalizację poziomą, która później zostanie przedłużona do pozostałych części domu. Do ich wykonania można zastosować tradycyjny sposób oparty na wylewaniu na miejscu fundamentów monolitycznych lub też skorzystać ze znacznie szybszego sposobu, czyli gotowych elementów murowych.

Po zakończeniu budowy fundamentów i prawidłowej ich izolacji rozpoczyna się tworzenie konstrukcji ściennych, które, mimo że stanowią około 1/10 wartości budynku, zadecydują o jego ostatecznym kształcie. "Solidne fundamenty, podobnie jak oparte na nich ściany, są kluczowym elementem domu, dlatego też wybór materiałów ściennych nie powinien być podparty jedynie względami ekonomicznymi" - zaznacza Joanna Nowaczyk.

Na rynku dostępnych jest obecnie jednak wiele rozwiązań, które łączą w sobie doskonałą jakość z przystępną ceną, czego doskonałym przykładem są ekologiczne bloczki z betonu komórkowego. Dzięki temu, że są wytrzymałe na ściskanie i odporne na skurcz przy ich pomocy śmiało można wznosić ściany konstrukcyjne do kilku kondygnacji. "Prawidłowo dobrane materiały ścienne nie tylko stworzą wytrzymałą i solidną konstrukcję, ale w przyszłości pozwolą również poczynić znaczne oszczędności na ogrzewaniu czy klimatyzacji mieszkań, a jednocześnie zapewnią dobry klimat we wnętrzach" - dodaje Doradca Techniczny GRUPY PREFABET.

Materiałem ściennym rekomendowanym przez wielu specjalistów z branży budowlanej są bloczki z betonu komórkowego, które pod wieloma względami przewyższają tradycyjne, dostępne na rynku produkty. Wyroby TERMBLOQ zostały pozytywnie zaopiniowane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu oraz Instytut Badawczy CEBET jako najekonomiczniejszy materiał budowlany.

Cechują się doskonałą izolacyjnością cieplną, która w połączeniu z murowaniem na tzw. "cienką spoinę" eliminuje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych i pozwala stworzyć oszczędny i ciepły dom. Są one przy tym mrozoodporne i ognioodporne (Euroklasa A1). "Jeśli zależy nam na szybkim i ekonomicznym zakończeniu inwestycji warto zdecydować się na  rozwiązania przyspieszające pracę. Wykorzystanie zrobionych z lekkiego, autoklawizowanego betonu komórkowego bloczków TERMBLOQ znacznie skraca czas wznoszenia ścian dzięki funkcjonalnym łączeniom na pióro-wpust, łatwej obróbce oraz ułatwiającym przenoszenie uchwytom. Dodatkowo, w połączeniu z murowaniem na cienką spoinę pozwoli to poczynić oszczędności na zużywanej zaprawie" - mówi Joanna Nowaczyk z GRUPY PREFABET.

Zakończenie budowy ścian i komina zostaje zwieńczone wykonaniem stropów oraz przygotowaniem więźby. Na takim etapie możemy mówić o ukończeniu stanu surowego otwartego. Stąd już tylko kilka kroków do zamknięcia całego obiektu i przystąpienia do prac kończących proces budowy.

Źródło: Grupa Prefabet
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: