Nowoczesność i bezpieczeństwo mottem IV Konferencji Stowarzyszenia DAFA

Ocena: 0
3259
O tym jak ważne jest bezpieczeństwo w budownictwie wiemy nie od dziś, ale o tym, jak je zapewnić przy realizacji procesu budowlanego dowiedzieli się słuchacze IV Konferencji naukowo-technicznej Stowarzyszenia DAFA "DAchy i FAsady - nowoczesność i bezpieczeństwo", która odbyła się 12 marca w ramach MTP Budma 2014.

Od lewej: Jarosław Stankiewicz, Benjamin Kuciński, Piotr Wolański, Marian Kies, Piotr Olgierd Korycki, Ewelina Klin, Katarzyna Wiktorska, Mariusz Pawlak, Marek Niemas, Jakub Fiszer, Witold Okoński, Michał Wilk

Wśród licznie zgromadzonego audytorium w liczbie blisko 150 osób znaleźli się specjaliści zawodowo związani z planowaniem i realizacją dachów płaskich oraz fasad: architekci, projektanci, wykonawcy, producenci, pracownicy jednostek naukowo-badawczych oraz reprezentanci środowisk akademickich.

Konferencję zainaugurował Mariusz Pawlak podkreślając, że DAFA odważnie wchodzi w epokę nowych technologii i jest wyznacznikiem standardu jakości dla nowoczesnego i bezpiecznego budownictwa.


Mariusz Pawlak

Na program Konferencji złożyła się prezentacja Stowarzyszenia oraz siedem interesujących merytorycznie prelekcji, wygłoszonych przez ekspertów DAFA.

Prezes Stowarzyszenia Witold Okoński oraz Dyrektor Biura Katarzyna Wiktorska w kilku zdaniach podsumowali osiągnięcia Stowarzyszenia DAFA przez pryzmat realizowanych projektów, podkreślając rozwój aktywności merytorycznych w zespołach eksperckich, dorobek wydawniczy (17 publikacji technicznych), szeroką współpracę międzynarodową (IFD, IFBS, FLL), oraz stale rosnące gremium najbardziej rzetelnych i cieszących się dobrą opinią na rynku firm.


Witold Okoński, Katarzyna Wiktorska

Pierwszy referat poświęcony był "Wpływowi gatunku stali na nośność elementu z blachy profilowanej". W rozszerzeniu tematyki Jarosław Stankiewicz wskazał na znaczenie gatunku stali i tolerancji wykonania przy określaniu parametrów wytrzymałościowych blachy profilowanej w świetle normy PN EN-1993-1-3, opierając się na przykładzie obliczeniowym. Zwrócił uwagę na poprawne i świadome projektowanie blach profilowanych uwzględniające odpowiednie parametry oraz margines bezpieczeństwa wytężenia blachy w specyfikacji projektu.


Jarosław Stankiewicz

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne, bez obudowy z płyt warstwowych. Piotr Olgierd Korycki w wystąpieniu "Błędy przy stosowaniu lekkiej obudowy wykonywanej z płyt warstwowych" omówił najczęściej występujące mankamenty przy stosowaniu płyt warstwowych od momentu projektowania poprzez produkcję, po etap montażu.


Piotr Olgierd Korycki

W prezentacji "Elewacje perforowane - sposób na niepowtarzalny charakter obiektu" Jakub Fiszer zobrazował na inspirujących przykładach praktycznie nieograniczone możliwości współczesnej architektury w kształtowaniu rysunku elewacji z wykorzystaniem nowych materiałów wykończeniowych fasad wentylowanych. Elewacja jest niezależną skórą, ubierającą budynek: przekazuje informacje, nawiązując symboliką do kontekstu i może stanowić kilka odsłon tego samego budynku.


Jakub Fiszer

Ze szczególnym zainteresowaniem przyjęto referat "Szczelność dachów zielonych" zaprezentowany przez zespół autorów: Mariana Kies i Piotra Wolańskiego. Prelegenci zwrócili uwagę na aspekt bezpieczeństwa, wskazując na zagrożenia z tytułu stosowania nieodpowiednio dobranych produktów.  Wskazali na znaczenie nowej inicjatywy DAFA dla branży budowlanej - wydania w języku polskim wytycznych FLL dla dachów zielonych.


Marian Kies


Piotr Wolański

Michał Wilk wprowadził w zakres zagadnień związanych z odśnieżaniem dachów płaskich w ujęciu prawnym, organizacyjnym, dzieląc się swoimi obserwacjami i wnioskami z minionych zim. W referacie "Rusz się ZENEK - śnieg na dachu, czyli obciążenie śniegiem i odśnieżanie wielkopowierzchniowych dachów płaskich", zwrócił uwagę, że projekt odśnieżania dachu powinien być integralną częścią projektu wykonawczego obiektu oraz podał przykłady niebezpiecznych praktyk związanych z usuwaniem śniegu z dachów. Ponadto zasygnalizowane zostały problemy projektowe w przypadku obiektów modernizowanych, rozbudowywanych bądź będących w obszarze wpływu nowo projektowanych obiektów, a wynikające ze zmiany normy obciążenia śniegiem.


Michał Wilk

Aspekt "Zabezpieczeń prac budowlanych - Sprostać wymogom BHP!" omówił Benjamin Kuciński.
Autor zaprezentował na przykładzie realizacji stadionu we Wrocławiu możliwości zastosowania różnych rodzajów zabezpieczeń. Przestrzeganie zasad omówionych w prezentacji i stosowanie odpowiednich kryteriów doboru rozwiązań przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa realizacji obiektów.


Benjamin Kuciński

Konferencja była okazją do zaprezentowania po raz pierwszy opracowanego pod egidą Stowarzyszenia "Katalogu rozwiązań akustycznych - unikalnego narzędzia da projektantów". Autor publikacji - Marek Niemas, omówił wymagania akustyczne obowiązujące w Polsce dla budynków przemysłowych i administracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem wymagań akustycznych dotyczących izolacyjności przegród zewnętrznych. Zaprezentował rozwiązania dla konkretnych przegród, posiadających potwierdzone właściwości akustyczne przez laboratoria akredytowane.
 

Marek Niemas

Ocena Konferencji w opinii słuchaczy jest wysoka zarówno pod kątem merytorycznego programu, interesującej prezentacji omawianych zagadnień, jak i jej strony organizacyjnej. Tym samym IV Konferencja Stowarzyszenia dowiodła, jak ważną rolę odgrywa DAFA w propagowaniu wiedzy i rozwoju nowoczesnego i bezpiecznego budownictwa.


Audytorium



Audytorium

Patronat medialny nad Konferencją objął magazyn Świat Betonu

Materiały konferencyjne oraz galeria zdjęć dostępna jest na: www.dafa.com.pl

Źródło i zdjęcia: DAFA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: