Mostostal Warszawa podsumował 70 lat działalności na polskim rynku. W tym czasie wybudował setki mostów, zakładów przemysłowych i chemicznych, budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej, a także drogi, obiekty sportowe, czy pierwsze odcinki warszawskiego metra. Na przestrzeni tych lat, mimo zmiennej koniunktury na rynku, spółka zawsze była zaangażowana w najważniejsze projekty budowlane w kraju i plasowała się w czołówce firm generalnego wykonawstwa w Polsce.
Miguel Angel Heras Llorente, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny Mostostalu Warszawa
Spółka Mostostal Warszawa rozpoczęła działalność w 1945 r., a jej pierwszą inwestycją była odbudowa mostu imienia Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Równie ważne daty w historii firmy to jej prywatyzacja - w 1991 roku i debiut na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - dwa lata później. W 1999 roku Mostostal Warszawa pozyskał strategicznego partnera i udziałowca - hiszpańskiego potentata na światowym rynku budowlanym, firmę Acciona.
Mostostal Warszawa w każdym polskim mieście
Podczas 70 lat działalności spółka Mostostal Warszawa wpisała się w panoramę Warszawy współtworząc i odbudowując wiele obiektów na terenie miasta. Poczynając od większości przepraw mostowych (7 mostów w stolicy), poprzez budynek Rotundy, Teatr Wielki, Zamek Królewski, budynek Sejmu, czy rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia. Ale Mostostal to nie tylko Warszawa. Przez 70 lat niemalże w każdym polskim mieście powstał obiekt wybudowany przez spółkę. Były to między innymi: rewitalizacja zabytkowego gmachu Filharmonii Śląskiej, budowa jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych - Tauron Arena w Krakowie i Atlas Arena w Łodzi, największy pod względem powierzchniowym most na świecie - Most Rędziński we Wrocławiu, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, czy Sala Koncertowa w Sosnowcu. Mostostal jest też wykonawcą najwyższego biurowca w Europie - Centrali Commerzbanku we Frankfurcie.
"70 lat historii Mostostalu Warszawa to przede wszystkim praca ludzi, którzy na przestrzeni tych lat
z zapałem i zaangażowaniem tworzyli największe dokonania spółki. To także bezcenne wsparcie klientów i partnerów biznesowych, którym dziękujemy za udział w budowaniu naszego sukcesu! Biorąc pod uwagę plany i zaangażowanych pracowników, którzy je realizują, możemy być spokojni o przyszłość i pozycję Mostostalu Warszawa na polskim rynku budowlanym" - powiedział Miguel Angel Heras Llorente, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny.
Optymistycznie w przyszłość
Obecnie Mostostal Warszawa należy do ścisłej czołówki polskich przedsiębiorstw przemysłowych,
a swoją aktywność prowadzi we wszystkich głównych sektorach rynku budowlanego w kraju i za granicą. Kluczową realizacją dla spółki jest teraz jedna z największych inwestycji przemysłowych
w Europie - budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, która zgodnie z harmonogramem ma zakończyć się na początku 2019 r. Optymistyczne są również wyniki finansowe - w pierwszym kwartale 2015 r. Mostostal Warszawa na poziomie skonsolidowanym osiągnął 239,23 milionów złotych przychodów i zanotował 2,43 milionów złotych zysku netto wobec 5,84 milionów złotych straty przed rokiem.
Źródło i zdjęcie: Mostostal Warszawa