Małopolski Certyfikat Budownictwa Energooszczędnego

Ocena: 0
3241
Certyfikat MCBE to pierwszy w Polsce dokument potwierdzający spełnienie warunków wymaganych przy projektowaniu i wykonaniu budynków energooszczędnych, zgodnych z kryteriami niemal zerowego zapotrzebowania na energię, których wdrożenie nakładają na nasz kraj dyrektywy Unii Europejskiej.
Zrównoważone energooszczędne budownictwo to w najbliższych latach konieczność. Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej we współpracy z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego wprowadzają certyfikat, który potwierdzi wymagane parametry budynku energooszczędnego oraz jego wpływ na zdrowie użytkowników. Dokument jest pierwszym opracowanym w Polsce certyfikatem budynków energooszczędnych, spełniającym założenia budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię, których wdrożenie nakładają na Polskę dyrektywy Unii Europejskiej.

Unia Europejska ze względu na globalne ocieplenie, które ma bezpośredni związek ze wzrostem dwutlenku węgla, podjęła szereg działań mających na celu zahamowanie tego zjawiska, m.in. przez Kraje Członkowskie został opracowany i przyjęty pakiet 3x20 (czyli 20% redukcja emisji gazów cieplarnianych, 20% poprawę efektywności energetycznej, oraz podniesienie o 20% wykorzystania energii odnawialnej). Według danych unijnych budownictwo odpowiada za zużycie ok. 40% zużycia energii w całkowitym bilansie energetycznym (więcej niż przemysł) oraz za znaczny procent emisji gazów cieplarnianych.

W świetle tych przepisów efektywność energetyczna budynków stała się sprawą ważną. Dla mieszkańców Krakowa i Małopolski, gdzie jakość powietrza przekracza znacząco dopuszczalne normy, temat poprawy efektywności energetycznej budynków (nowopowstających i już istniejących) powinien być sprawa priorytetową. Rozwój energooszczędnego budownictwa nie powinien być jednak spowodowany wyłącznie wymogiem prawnym. Najważniejsza jest świadomość społeczna i wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców. Co może zrobić każdy z nas? Choćby podejmując świadomą decyzję: Kupuję energooszczędne mieszkanie, uszczelniam okna, w domu, biurze, żeby nie tracić energii, termomodernizuję, buduję ekodom.

Małopolska pionierem

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów MCBE PK wspólnie z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej oraz Narodową Agencją Poszanowania Energii i Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk opracowało Certyfikat Małopolskiego Budynku Energooszczędnego. Naukowcy i eksperci wzięli pod uwagę regionalne warunki klimatyczne i określili wytyczne jakie powinien spełniać taki budynek, aby był uznany za energooszczędny.

Certyfikat MCBE PK jest pierwszym opracowanym w Polsce certyfikatem budynków energooszczędnych, spełniających założenia budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię, których wdrożenie nakładają na Polskę dyrektywy Unii Europejskiej. Polska jak i inne kraje członkowskie mają czas do 31.12.2020 r. aby przejść na taki standard budownictwa. Firmy i Inwestorzy w Małopolsce projektując i budując budynki, które uzyskają Certyfikat MCBE, ma szanse być liderem europejskich trendów w obszarze budownictwa energooszczędnego.

Certyfikat mogą uzyskać zarówno budynki nowoprojektowane jak i już istniejące. Do chwili obecnej nie ma na rynku polskich certyfikatów potwierdzających wysoką jakość budowanych obiektów pod kątem energooszczędności. Ze względu na duże koszty i trudności formalne w ich spełnieniu, nie przyjęły się u nas w stopniu zadowalającym certyfikaty zagraniczne. Projekt Małopolskiego Certyfikatu Budownictwa Energooszczędnego jest próbą wprowadzenia na rodzimy rynek narzędzia weryfikującego założenia projektowe - mówi dr inż. arch. Marcin Furtak - pomysłodawca certyfikatu.

Nie wszyscy zastanawiamy się przy wyborze wymarzonego mieszkania czy domu jak duże będą jego koszty eksploatacji, ile przyjdzie nam płacić za podstawowe media i jak z punktu widzenia mikroklimatu będzie się w nim mieszkać. Krótkie wizyty przed zakupem nieruchomości sprowadzają się najczęściej do sprawdzenia rozwiązań funkcjonalnych, nasłonecznienia i wyposażenia. Trzeba jednak zauważyć, że świadomość inwestorów i ich klientów będzie stopniowo rosła - ten trend można zaobserwować już od jakiegoś czasu.

"Warto uwierzyć, że budynek energooszczędny to tylko pozytywy dla jego użytkownika: począwszy od zdrowia, przez lepszy komfort mieszkania, ochronę środowiska po konkretne oszczędności dla właściciela. Taki budynek charakteryzuje się przynajmniej 3-krotnie mniejszym zapotrzebowaniem na energię potrzebną na ogrzewanie i wentylację w porównaniu z technologią tradycyjną, w dużej mierze korzysta z wyprodukowanego ciepła z różnych odnawialnych źródeł energii, wykorzystuje naturalne światło" - mówi dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak - dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

Panuje powszechna opinia, że budownictwo energooszczędne jest drogie i się po prostu nie opłaca. Natomiast koszt wybudowania budynku o standardzie niskoenergetycznym jest wyższy od technologii tradycyjnej o ok. 10%-20% oczywiście w zależności od doboru jakości materiałów i instalacji.
To czy budynek jest energooszczędny decyduje wiele czynników.

"Po pierwsze projekt budynku musi być wykonany zgodnie z zasadami energooszczędnego, zintegrowanego projektowania. Tak samo ważna jest jakość materiałów wykorzystanych do jego wybudowania oraz staranność wykonawstwa. Kompleksowa weryfikacja całego procesu, zarówno projektowego jak i wykonawczego jest trudnym zadaniem dla inwestora, ponieważ wymaga wiedzy z wielu dziedzin inżynierskich. Niewiele firm na rynku dysponuje multidyscyplinarnym zespołem uprawnionych fachowców i specjalistycznym sprzętem, aby rzetelnie zweryfikować i sprawdzić wszystkie etapy inwestycji" - mówi dr inż. arch Marcin Furtak Dyrektor MLBE PK. "Nasz certyfikat pomoże wszystkim tym, którzy w sposób świadomy postawią na budownictwo nowoczesne, efektywne energetycznie, zapewniające dobre warunki życia. Wytyczne do jego uzyskania pomogą w procesie projektowym, a jakość wykonawstwa sprawdzą ostateczne badania po zrealizowaniu inwestycji".

Domy z dobrym klimatem

"W przypadku domów nowopowstających certyfikacja rozpoczyna się od weryfikacji projektu architektonicznego, sprawdzamy wszystkie parametry, wykorzystując wiedzę ekspertów Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego PK. Następnie sprawujemy nadzór podczas realizacji inwestycji, czy projekt jest wykonywany zgodnie z wytycznymi projektowymi" - dodaje dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak.

Po zakończeniu budowy przeprowadzane są badania w budynku z użyciem specjalistycznego sprzętu (m.in. termowizja, badanie szczelności, pomiar mikroklimatu). Wykonywane jest także badanie jakości powietrza wewnętrznego. Tak jak mówimy o zanieczyszczeniu powietrza na zewnątrz, tak samo ważna jest jakość powietrza wewnętrznego: w domu lub miejscu pracy, gdzie przebywamy przez największa część dnia. Bóle głowy, senność, przemęczenie tłumaczymy przepracowaniem lub stresem, tymczasem może okazać się, że farba na ścianach lub wykładzina albo meble emitują szkodliwe związki lotne. Brak wymiany powietrza w takim pomieszczeniu sprawia, że stężenie szkodliwych związków lotnych lub dwutlenku węgla może mieć wpływ na nasze samopoczucie.

Uzupełnieniem Certyfikatu MCBE może być analiza śladu węglowego lub ekologiczna analiza w cyklu życia obiektu (LCA). LCA jest doskonałym narzędziem do identyfikacji i oceny wpływu obiektu na jakość środowiska. Podstawowym założeniem LCA jest badanie wpływu budynku na aspekty środowiskowe w całym okresie życia obiektu (pozyskanie surowców, projektowanie, realizację, użytkowanie, recykling). Taka analiza pozwala na dobór materiałów z których wykonamy nasz budynek w sposób świadomy w jak najmniejszym stopniu przyczyniając się do eksploatowania surowców energetycznych i minimalizując emisje zanieczyszczeń środowiska powstałych w procesie produkcji materiałów oraz budowy i użytkowania budynków.

Będąc świadomymi, energooszczędnymi właścicielami budynków mamy szansę nie tylko realizować ogólnoświatowe trendy ale także tworzyć wspaniałe warunki do życia. Inwestorzy (osoby fizyczne, przedsiębiorcy czy samorządy), których budynki posiadają certyfikat MCBE mogą być pewni, że inwestycja jest energooszczędna, będą niskie koszty użytkowania, a przede wszystkim osoby tam przebywające lub mieszkające będą czuły się zdrowo i komfortowo.

Źródło: www.mcbe.pl
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: