Lafarge: Rusza budowa Zakładu Separacji Popiołów Siekierki

Ocena: 0
4737
Zakład Separacji Popiołów Siekierki podpisał 12 marca 2015 r. z konsorcjum AWBUD (lider), Miko-Tech oraz Kooperacje Polko umowę na generalne wykonawstwo budowy instalacji separacji popiołów na terenie EC Siekierki.

Na zdjęciu (od lewej): Michael J. Allen - President ST Equipment & Technology, Jacek Chodkowski - członek zarządu PGNiG TERMIKA SA, Bartosz Bruckner - członek zarządu Zakład Separacji Popiołów Siekierki Sp. z o.o., Łukasz Szostak - prezes zarządu Zakład Separacji Popiołów Siekierki Sp. z o.o., Federico Tonetti - Dyrektor Generalny Prezes Zarządu Lafarge, Gilbert Roth - Dyrektor Generalny Linii Produktowej Cementu, Andrzej Piwowarski - członek zarządu Zakład Separacji Popiołów Siekierki Sp. z o.o.

Wartość kontraktu w formule "pod klucz" to 38 630 916.72 PLN. Dostawcą technologii elektrostatycznej separacji popiołów będzie amerykańska firma ST Equipment & Technology LLC.
 
Zgodnie z założeniami, inwestycja będzie realizowana w formule Project Finance. W związku z tym spółka podpisała równolegle z Bankiem Pekao SA umowę kredytową celem zabezpieczenia środków na realizację inwestycji. Pozostała część będzie pochodziła z wkładu własnego udziałowców.
 
Podpisanie tych umów jest następnym krokiem w rozwoju współpracy PGNiG TERMIKA i Lafarge Cement, które 9 maja ubiegłego roku podpisały umowę inwestycyjną dotycząca wspólnego przedsięwzięcia polegającego na zagospodarowaniu około 190 tysięcy ton popiołów lotnych powstających jako uboczny produkt procesu spalania węgla w Elektrociepłowni Siekierki.
 
"To kolejna proekologiczna inwestycja PGNiG TERMIKA. Dzięki niej popioły będą poddawane procesowi separacji, w wyniku którego powstaną produkty wyższej jakości: popiół o wysokiej zawartości części palnych będzie ponownie wykorzystywany do produkcji energii w Elektrociepłowni Siekierki, a popiół o niskiej zawartości części palnych, atrakcyjny dla branży budowlanej, będzie sprzedawany do Lafarge Cement" - mówi Marek Dec - prezes zarządu PGNiG TERMIKA.
 
"Partnerstwo Lafarge z PGNiG TERMIKA jest dla nas bardzo ważne. Rozwijamy w ten sposób założenia zrównoważonego rozwoju Lafarge, takie jak troska o środowisko naturalne, dbanie o pracowników i ich rozwój, wspólny wzrost z naszymi klientami, zaangażowaną współpracę z dostawcami i wszystkimi interesariuszami Lafarge w otoczeniu naszych 60 zakładów w kraju. To już nasz drugi taki projekt w Polsce - pierwszy z nich realizujemy w zakładzie w Janikowie w partnerstwie z firmą CIECH SA" - powiedział Federico Tonetti, prezes zarządu Lafarge w Polsce. "Cieszę się, że przeszliśmy dzisiaj do kolejnego etapu inwestycji" - dodał Tonetti.

Większościowym udziałowcem ZSPS jest PGNiG TERMIKA SA (70%), a mniejszościowym - Lafarge Cement SA (30%). 20 lutego 2014 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na koncentrację przyszłych udziałowców. Po oddaniu instalacji do eksploatacji, co planowane jest w drugiej połowie 2016 r., ZSPS będzie świadczył usługę separacji popiołów lotnych dla PGNiG TERMIKA.

Źródło: Lafarge
Zdjęcie: PGNiG TERMIKA
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: