Lafarge: Otoczenie pawilonu Zodiak jak kartka białego papieru

Ocena: 0
4266
Otoczenie Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak będzie otwartą przestrzenią, przygotowaną na różne scenariusze. Plac przekształci się w symboliczną kartkę białego papieru. Tak zdecydowało jury konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół pawilonu.

"Celem konkursu było wyłonienie projektu, który w jak najpełniejszy sposób odpowiadał będzie potrzebom zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu ZODIAK jako wartościowej przestrzeni publicznej w centrum stolicy, służącej ekspozycjom i wydarzeniom związanym z działaniem pawilonu" - mówi Jakub Wacławek, Przewodniczący Sądu Konkursowego, OW SARP.

Jak podkreślają członkowie jury poziom prac był bardzo zróżnicowany, a pomysły niektórych twórców zaskakujące. Choć wybór nie był łatwy, a do oceny sądu konkursowego przedstawiono aż 79 prac, we wtorek, 31 marca, wszystko stało się jasne. Poznaliśmy zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK.

"Zwycięski projekt od początku przyciągał naszą uwagę. Zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na integrację placu z powierzchnią wystawienniczą pawilonu. Dodatkowym atutem tej pracy pozostaje otwartość przestrzeni, dająca różne możliwości aranżacji tego terenu w zależności od potrzeb" - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Na konkurs nadesłano w terminie 79 prac. Wśród kryteriów ocenianych przez jury znalazły się: wpisanie w przestrzeń i charakter miejsca, walory i integralność kompozycji, sprzyjanie tworzeniu więzi społecznych, możliwość realizacji oraz funkcjonalność - szczególnie w odniesieniu do funkcji pełnionych przez pawilon.

"Lafarge zaangażował się jako partner konkursu, bo bliska nam jest idea lepszych miast. Patronujemy innowacyjnym przemianom i cenimy otwarcie miasta na potrzeby jego mieszkańców, które poznajemy także poprzez badania opinii Lafarge IPSOS jak "Szczęśliwe Miasta" czy "Kobiety w Mieście". Otoczenie Pawilonu Zodiak ma duży potencjał i warto było przeprowadzić konkurs, aby mądrze skorzystać z wizji architektów. Bardzo dziękuję Warszawskiemu Oddziałowi SARP i Miastu Stołecznemu Warszawa za tak znakomite partnerstwo, którego jakość jest gwarantem późniejszego zaangażowania w realizację zwycięskiej pracy. Mamy nadzieję, że w Zodiaku i na Placu przed Zodiakiem spotkamy się jeszcze nie raz!" - mówi Magdalena Kicińska, Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych oraz Członek Zarządu Lafarge w Polsce

Ogłoszeniu wyników towarzyszy wystawa pokonkursowa, która potrwa do piątku, 3 kwietnia. Wszystkie nadesłane na konkurs prace można oglądać na stacji Świętokrzyska II linii metra w pawilonie 1013.

Godziny otwarcia wystawy:
  • wtorek, 31 marca - godz. 14.00-18.00
  • środa-czwartek, 1-2 kwietnia - godz. 8.00-18.00
  • piątek, 3 kwietnia - godz. 8.00-13.00
Poniżej przedstawiamy opinie sądu konkursowego na temat nagrodzonych i wyróżnionych prac:

I nagroda - autorstwa Gowin&Siuta spółka jawna

W nawiązaniu do podstawowej funkcji pawilonu architektury, który służyć ma przekazywaniu informacji o planowanych zmianach w przestrzeni Warszawy, autorzy pracy zaproponowali przekształcenie placu w symboliczną kartkę białego papieru, która pozwoli wyprowadzić treści ekspozycyjne pawilonu w przestrzeń przed budynkiem i umożliwi wypowiedź zarówno twórców jak i samych odbiorców. Wzajemny dialog realizowany przez znaki graficzne, czasowe instalacje, projekcje ma być rejestrowany i prezentowany w interaktywnym  serwisie internetowym.

Jury przyznaje pierwszą nagrodę przede wszystkim w uznaniu rozwiązania, które pozostawia przestrzeń placu otwartą i przygotowaną na różnego rodzaju scenariusze, które w tak elastycznej przestrzeni mogą się wydarzyć. Za wartościowe uznane zostało  połączenie powierzchni placu i przyziemia pawilonu. Jego atutem jest integracja z przestrzenią Pasażu Wiechu przez wprowadzenie oświetlenia, które dodatkowo wprowadza poziom skali bliższej człowiekowi. W przewrotny sposób autorzy nawiązują do dawnej obecności w przestrzeni placu wody - przywracając ją nie w formie sadzawki, fontanny  czy basenu, ale delikatnej wodnej kurtyny wydzielającej ruch po obrzeżu placu względem toczących się na nim wydarzeń. Rozwiązanie uznane zostało za eleganckie, realne i ponadczasowe - otwarte na funkcje, które pojawiać się będą wraz ze zmianami zadań placu.

Autorzy w trakcie realizacji powinni zwrócić uwagę na powiązanie posadzki placu z wnętrzem pawilonu, a także ma ograniczyć do wielkości placu rozwiązanie oświetlenia.

Źródło i zdjęcie: Lafarge
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: