Przy wsparciu ze strony Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF) oraz Instytutu Frankofonii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IFDD) wydarzenie Mondial du Batiment i trzy imprezy targowe Batimat, Ideobain et Interclima+ElecHB wybrały kraje frankofońskie na gości honorowych tegorocznej edycji, która odbędzie się w Paryżu od 6 do 10 listopada 2017 r. Cel: umożliwienie nawiązania kontaktów biznesowych między wystawcami i autorami projektów reprezentującymi 84 państwa i rządy.
Współpraca organizatorów Mondial du Batiment z Instytutem Frankofonii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju zaowocuje dwoma wydarzeniami:
Pawilonem Frankofonii/ IFDD
Zajmujący powierzchnię 100 m2 usytuowany w centrum Hali 6 pawilon będzie gościł przedstawicieli regionów o wysokim potencjale wzrostu m.in. z Afryki subsaharyjskiej (Benin, Burkina Faso, Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kongo, Senegal…), Afryki Północnej (Maroko, Tunezja) oraz Belgii, Kanady, Francji, Luksemburga i Szwajcarii.
Bogatym programem konferencji i animacji
Cykl konferencji "Największe wyzwania zrównoważonego budownictwa w krajach frankofońskich" zgromadzi we wtorek 7 listopada od godz. 13:00 do 17:00 delegacje na Forum « Regard sur lArchitecture » w Hali 5A.
Tematyka omawiana w ramach konferencji będzie rozwijana przez cały tydzień w sektorze Warsztatów Pawilonu Frankofońskiego / IFDD :
- Problematyka budownictwa mieszkaniowego: "Budować szybko, budować dobrze, w sposób odpowiedni i zrównoważony" ;
- Wyzwania stojące przed afrykańskimi zielonymi miastami: "Czy szybko postępująca urbanizacja pozostawia miejsce na zielone miasta?" ;
- Wyzwania podwykonawstwa lokalnego w sektorze budownictwa i robót publicznych: współpraca Północ-Południe, modernizacja, szkolenia i innowacje ;
- Regionalny kod efektywności energetycznej nowych budynków w krajach Unii Gospodarczej i Walutowej Afryki Zachodniej (UEMOA).
"IFDD od wielu lat doskonali materiały, szkolenia i narzędzia poświęcone tematyce zrównoważonego budownictwa, w szczególności zagadnieniom efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Wydarzenie Mondial du Batiment umożliwia kontakt pomiędzy profesjonalistami z branży a osobami decyzyjnymi z krajów frankofońskich, beneficjentami ich działań. Nasz udział w tym wydarzeniu wpisuje się w strategiczny cel Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF), który polega na wspieraniu innowacji i kreatywności w gospodarce w ramach zrównoważonego rozwoju". mówi Jean-Pierre Ndoutoum, dyrektor IFDD.
Ogłoszenie krajów frankofońskich gośćmi honorowymi tegorocznej edycji Mondial du Batiment wpisuje się w szerszy kontekst w perspektywie 23. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych, organizowanej w Bonn, w Niemczech.
Focus
Afryka subsaharyjska: perspektywy trwałego wzrostu i ważne projekty
W 2016 roku miasta stanowiły 54% światowej populacji, 80% PKB, ponad 60% światowego zapotrzebowania energetycznego, 70% emisji gazów cieplarnianych i 70% odpadów.
Wśród stref frankofońskich o dużym potencjale rozwoju wymienia się Afrykę subsaharyjską, która reprezentuje zrównoważony wzrost gospodarczy i może osiągnąć wzrost na poziomie +10% w nadchodzących dekadach.
Do 2050 roku populacja Afryki subsaharyjskiej wzrośnie do 9 miliardów ludzi, w tym 900 milionowej klasy średniej zamieszkującej tereny miejskie, coraz lepiej wykształconej i poinformowanej, poszukującej nowej infrastruktury (mieszkań i transportu) odpowiadającej jej potrzebom.
Zarządzanie energią jest dużym wyzwaniem dla władz terytorialnych, podmiotów publicznych i prywatnych obecnych na kontynencie afrykańskim. Działania na rzecz efektywności energetycznej powodują oszczędności od 10% do 30% w skali rocznej w budynkach usługowych (banki, ubezpieczyciele, hotele) i budynkach administracji państwowej oraz od 10 do 20% w sektorze przemysłowym. Pozwalają również zachować lepszą równowagę pomiędzy krajowymi i lokalnymi zasobami energetycznymi a potrzebami użytkowników, co przyczynia się do rozwoju społecznego i środowiskowego poprzez zapewnienie dostępu do energii wszystkim odbiorcom oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Podczas konferencji organizowanych w ramach Mondial du Batiment zaprezentowane zostaną następujące projekty:
- Realizowany w Kamerunie Program « C2D regional capitals » mający na celu rozwój stolic regionów, aby odciążyć dwa największe miasta kraju - Jaunde i Duala. Projekt ten obejmuje pięć miast (Bertoua, Garoua, Maroua, Bafoussam i Bamanda) zamieszkanych przez 300 000 ludzi. Duże inwestycje są przewidziane na budowę podstawowej infrastruktury, przestrzeni publicznej i usługowej oraz sieci dróg, w związku z masową migracją ludności wiejskiej do miast.
- W Senegalu w mieście Diamniadio, usytuowanym 30 km od Dakaru realizowany jest duży projekt miejski obejmujący 525 hektary. Pozwoli on odciążyć stolicę kraju m.in. dzięki budowie 30 000 mieszkań.
- W Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, miasto Grand Bassam we współpracy z IFDD realizuje projekt Bassam - model zrównoważonego miasta. Program został zainicjowany podczas konferencji klimatycznej w Paryżu i obejmuje rozwój infrastruktury drogowej na rzecz zrównoważonego rozwoju.
- W ośmiu krajach należących do Unii Gospodarczej i Walutowej Afryki Zachodniej (UEMOA) działa program na rzecz efektywności energetycznej "The energy efficiency programme of the regional sustainable energy initiative" (IRED) realizowany w latach 2014-2018 wspólnie z IFDD, który ma na celu stworzenie regionalnego kodu efektywności energetycznej budynków.
Działając w 20 sektorach, organizując 52 imprezy targowe będące liderami w swojej branży m.in. Batimat, EquipHotel, IFTM-Top Resa, Expoprotection, Pollutec, Midest, SITL, Maison & Objet*, Fiac, Paris Photo, Nautic… i prowadząc 51 stron internetowych Reed Expositions dostarcza swoim klientom sieci kontaktów i możliwości do rozwoju ich działalności. Ponad 24 000 firm i 1,43 miliona profesjonalistów z Francji i z zagranicy współpracuje z nami przy organizacji imprez targowych.
Reed Expositions France jest częścią grupy Reed Exhibitions, największego światowego organizatora imprez targowych i lidera na rynku francuskim, który reprezentuje ponad 60 wydarzeń i posiada dwie filie : Reed Expositions France i Reed Midem.
*organizowane przez SAFI, filię Reed Expositions i Ateliers dArt de France
Instytut Frankofonii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IFDD) - www.ifdd.francophonie.org
Instytut Frankofonii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IFDD) jest organem pomocniczym Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF) z siedzibą w Quebecu.
Działalność IFDD wpisuje się w Strategiczny program Frankofonii na lata 2015-2022, w ramach misji « Zrównoważony rozwój, gospodarka i solidarność », która stanowi jedno z czterech głównych zadań Frankofonii. Konkretnie Instytut działa na rzecz osiągnięcia celów strategicznych programu “Contributing to the definition and implementation of the post-2015 development programme and sustainable development goals". IFDD realizuje projekty wspólnie z różnymi partnerami m.in. organizacjami międzynarodowymi, instytucjami rządowymi, uniwersytetami, ośrodkami szkoleniowymi, miastami i władzami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, fundacjami i firmami.
Źródło: Międzynarodowe Targi Francuskie