W dniach 4 - 6 maja br. na Politechnice Gdańskiej po raz kolejny odbędzie się ogólnopolski konkurs konstruktorski "wyKOMBinuj mOst". Będzie to już 9. edycja wydarzenia, które na przestrzeni lat zyskało renomę i prestiż w całym kraju.
Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem i z roku na rok przyciąga coraz więcej studentów kierunków technicznych oraz osób ze środowiska naukowego, a także największe firmy budowlane, które wspierają tę inicjatywę. Wszystko to dzięki zaangażowaniu organizatorów, którymi są członkowie Koła Naukowego Mechaniki Budowli KoMBo z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.
W środę (4 maja) obydwa dziedzińce Gmachu Głównego PG zamienią się w arenę zmagań konstruktorów z całej Polski. W tegorocznym konkursie weźmie udział 45 trzyosobowych drużyn. Uczestnicy zmierzą się z zadaniem projektowym, polegającym na wykonaniu przęsła mostowego o rozpiętości 100 cm z 8 arkuszy brystolu i 1000 ml kleju polimerowego. To na pozór proste zadanie wymaga od uczestników ogromnej wyobraźni, połączonej z wiedzą teoretyczną i techniczną, zaś rozstrzygnięcia końcowe są spektakularne i zaskakujące - nośności zwycięskich konstrukcji przekraczają bowiem 3000 N.
W czwartek (5 maja) odbędzie się KOMBOferencja, czyli ogólnopolska konferencja studencka, podczas której zostaną wygłoszone referaty o tematyce związanej z szeroko pojętym budownictwem i projektowaniem konstrukcji.
Jednak największych emocji uczestnicy wydarzenia mogą spodziewać się w piątek (6 maja), podczas wykonywania prób wytrzymałościowych. Most każdej drużyny, po uprzedniej weryfikacji wymiarów oraz pomiarze masy, zostanie obciążony w maszynie wytrzymałościowej do uzyskania ugięcia równego 40 mm. Konkurs wygra drużyna, której most osiągnie największy współczynnik K, zdefiniowany jako iloraz maksymalnej siły i kwadratu masy konstrukcji.
Źródło: Politechnika Gdańska