Jeśli nie beton, to co? Ceramiczne stropy prefabrykowane...

Ocena: 0
6424
Ceramiczny strop gęstożebrowy jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do wykonywania tego elementu budynku. Łączy on w sobie zalety trwałego materiału produkowanego na bazie gliny z rozwiązaniami technologicznymi, zapewniającymi łatwy, szybki montaż i najwyższą solidność gotowej konstrukcji. Stanowi też idealne uzupełnienie dla domu, do którego budowy wybrano pustaki i dachówki ceramiczne, cegły klinkierowe.

Do konstrukcji stropów w domach jednorodzinnych, w szczególności, gdy ściany wykonano z pustaków ceramicznych, zalecana jest technologia gęstożebrowa np. Porotherm. Taki strop składa się z belek nośnych i pustaków, wypełniających przestrzenie między nimi. Od góry konstrukcja zalewana jest betonem - tzw. warstwa nadbetonu, która powinna wynosić 4 lub 6 cm. Dzięki gotowym elementom, strop jest łatwy i szybki w montażu. Do jego wykonania nie potrzebne jest wynajmowanie dźwigu, gdyż belki i pustaki są stosunkowo lekkie. To sprawia również, że wykonanie angażuje mniejszą ilość osób i koszty budowy są niższe. Ponadto, nie trzeba stropu podpierać pełnym deskowaniem - wystarczą jedynie rygle oraz stemple do podparcia belek.


Takie ceramiczne rozwiązanie stropowe szczególnie korzystnie wypada w porównaniu ze stropami żelbetowymi, które wymagają znacznie większych nakładów pracy ze strony wykonawców oraz szczegółowego planowania inwestycji. Spowodowane jest to tym, że te żelbetowe nie mają prefabrykowanych elementów i by je wykonać ekipa budowlana musi ułożyć szalunek oraz zbrojenia.


Podstawę stropu gęstożebrowego stanowią belki - gotowe elementy nośne. Ich rdzeń zrobiony jest z betonu i ma zakotwione zbrojenie w formie kratownicy. Natomiast stopka belek jest ceramiczna, dzięki temu spodnia strona stropu jest jednorodna pod względem materiałowym i stanowi znakomite podłoże do tynkowania. Same belki dobiera się do wysokości pustaków.


Pustaki stropowe Porotherm stanowią wypełnienie układane między belkami. Ich wysokość zależy między innymi od rozpiętości stropu oraz obciążeń jakie strop musi przenieść. Wyższe pustaki stosuje się dla stropów bardziej obciążonych i najczęściej o dłuższych rozpiętościach. Pustaki stropowe dostępne są w wysokościach 8, 19 lub 23 cm. Dostosowane są też do rozstawu belek - 50 lub 62,5 cm. Mniejszy rozstaw belek zapewnia większą wytrzymałość stropu. Maksymalna rozpiętość stropów Porotherm to 8 m.

Ceramiczne pustaki w połączeniu ze zbrojonymi belkami ceramiczno-betonowymi, gwarantują wysoką trwałość i solidność stropu. Dodatkowo, dzięki specjalnemu układowi drążeń w pustakach, rozwiązanie zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co obniża koszty eksploatacyjne budynku i poprawia warunki bytowe. Stropy Porotherm idealnie współgrają z pozostałymi częściami systemu (nadproża, pustaki ścienne), co sprawia, że cały dom zachowuje ceramiczny charakter, a prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas budowy jest zminimalizowane.

Źródło i zdjęcie: Wienerberger
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: