Grupa VINCI liderem raportu "Europejskie Potęgi Budowlane"

Ocena: 0
5821
Grupa VINCI, właściciel firmy Warbud, po raz kolejny utrzymała pozycję lidera wśród największych firm budowlanych w Europie. Takie informacje przynosi kolejna edycja raportu "Europejskie Potęgi Budowlane" (EPoC 2012. European Powers of Construction), który przygotowała firma doradcza Deloitte. Powstał on na podstawie danych finansowych za 2012 r.
"W 2012 r. pozycję lidera utrzymał francuski koncern VINCI, który w Polsce jest właścicielem Warbudu. Przychody grupy wyniosły 38,63 mld euro i były wyższe o 5 proc. niż rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 3,65 mld euro" - cytują raport Deloitte media budowlane i gospodarcze. Tuż za VINCI znalazło się hiszpańskie ACS. Przychody grupy wyniosły 38,39 mld euro (wzrost o 35 proc.), a zysk operacyjny 1,59 mld euro. ACS jest właścicielem Dragadosa, który z kolei kontroluje Pol-Aquę.

Podium zamyka drugi francuski koncern Bouygues, do którego należy m.in. Alstom. W ubiegłym roku jego przychody urosły o 3 proc. - do 33,54 mld euro. Natomiast zysk operacyjny sięgnął 1,28 mld euro. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Hochtief (Niemcy; 25,52 mld euro), Skanska (Szwecja; 14,86 mld euro), Eiffage (Francja; 14,03 mld euro), Balfour Beatty (Wielka Brytania; 13,43 mld euro), Colas (Francja; 13,03 mld euro); Strabag (Austria; 12,98 mld euro); FCC (Hiszpania; 11,15 mld euro).

Poza Balfour Beatty wszystkie z tych koncernów są aktywne w Polsce. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasowały się niemiecki Bilfinger (8,5 mld euro) oraz hiszpański właściciel Budimeksu - Ferrovial (7,68 mld euro). Z kolei 14. pozycję zajęła hiszpańska Acciona (7,01 mld euro) czyli właściciel Mostostalu Warszawa. Na dalszych pozycjach znalazły się jeszcze takie koncerny obecne w Polsce jak hiszpański OHL, austriacki Porr, Astaldi oraz Impregilo z Włoch, a także portugalski Mota-Engil.

Prognozy dla branży budowlanej

W komentarzu do raportu podkreślono, że pomimo utrzymującej się w Unii Europejskiej recesji, która wywarła duży wpływ na branżę budowlaną w okresie ostatnich pięciu lat, w 2012 r. największym firmom budowlanym w Europie udało się zwiększyć przychody ogółem o 7 proc., do poziomu 335,5 mld euro.

Dodano, że mimo iż w 2013 r. w krajach UE oczekiwany jest spadek poziomu inwestycji budowlanych o 2,2 proc., to już prognozy na kolejny rok przewidują wzrost o 1,4 proc. Na wyniki osiągane przez branżę budowlaną w 2012 r. w dalszym ciągu ma mieć wpływ polityka ograniczania deficytu prowadzona w większości analizowanych krajów.

Dążąc do zminimalizowania negatywnego wpływu sytuacji gospodarczej i finansowej na prowadzoną przez siebie działalność, większość europejskich potęg budowlanych realizowała strategie dywersyfikacji umożliwiające zarówno osiągnięcie zrównoważonego rozwoju, jak i zwiększenie tradycyjnie niskiego poziomu marż w branży budowlanej w oparciu o bazę obecnych klientów i długoterminowe inwestycje w aktywa infrastrukturalne.


Źródła: Warbud, Deloitte
Grafika:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: