20 lutego 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie GDDKiA z przedstawicielami branży budowlanej. Było ono kontynuacją cyklu warsztatów rozpoczętych jesienią 2013 r. Spotkania pomagają nowym uczestnikom runku budowlanego w dobrym i profesjonalnym przygotowaniu się do startów w przetargach budowlanych.
Cel spotkań - pomoc nowym wykonawcom na starcie
Celem debaty było przekazanie przez przedstawicieli GDDKiA doświadczeń oraz zaprezentowanie zasad, jakimi kieruje się GDDKiA w procesie realizacji inwestycji. Podobnie jak poprzednie, tak i ostatnie spotkanie ma pomóc wykonawcom przygotować oferty uwzględniające ryzyka, jakie mogą wystąpić w trakcie realizacji inwestycji drogowych. Podczas prezentacji podkreślana była m.in. istota realnego dysponowania przez wykonawcę zasobami kadrowy, technicznymi i finansowymi niezbędnymi do realizacji inwestycji.
Cykl spotkań z wykonawcami organizowany przez GDDKiA jest jednym z działań zmierzających do wzrostu konkurencyjności w nowych przetargach. Wysoka konkurencyjność przetargów GDDKiA jest chwalona przez Unię Europejską (np. w raportach ETO - Europejskiego Trybunału Obrachunkowego).
W spotkaniu zorganizowanym 28 listopada 2013 r. uczestniczyło 18 przedstawicieli polskich i zagranicznych firm. Natomiast na spotkanie z dnia 20 lutego br. zaproszono nowych wykonawców, którzy brali udział w przetargach jako wykonawcy lub podwykonawcy, a teraz chcą być generalnymi wykonawcami lub członkami konsorcjum startującego jako generalny wykonawca. Udział w spotkaniu wzięło 14 osób reprezentujących 7 firm z Polski, Turcji i Włoch.
Wspólny dialog przynosi realne efekty
Wśród zmian wprowadzonych przez GDDKiA w wyniku zeszłorocznych konsultacji z branżą jest wprowadzenie do aktualnych wzorcowych Szczególnych Warunków Kontraktu wymogu zawierania w umowach o podwykonawstwo postanowień dot. bezpieczeństwa i higieny pracy. Propozycja ta została przekazana do GDDKiA przez reprezentujące środowisko budowlane Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Do zapisów kontraktowych wprowadzono także jeden z najczęściej zgłaszanych przez branżę budowlaną postulatów, tj. dokonywanie waloryzacji cen w przedłużonym czasie na ukończenie. Wśród propozycji zmian znalazły się też takie, które GDDKiA zmuszona była odrzucić, jak np. zmiana minimalnej klasy betonu czy chociażby znaków pionowych umieszczonych przy jezdni głównej.
GDDKiA jest cały czas otwarta na propozycje
Uwagi branży budowlanej są na bieżąco analizowane. Dzięki temu dokumenty będą ulegały stosownym modyfikacjom. Możliwość wnoszenia uwag nie jest ograniczona żadnym terminem. Dlatego kolejne propozycje można cały czas na bieżąco składać do GDDKiA. Dla ułatwienia analizy uwag udostępniony został formularz załączony do poszczególnych dokumentów. Dokumentacja znajduje się na stronie internetowej GDDKiA, w zakładce Wzorcowe Dokumenty Kontraktowe:
https://www.gddkia.gov.pl/pl/1995/Wzorcowe-Warunki-Kontraktowe-WWK-dla-systemu-Projektuj-i-buduj
Źródło i zdjęcie: GDDKiA