Eurokod 2 zamiast normy żelbetowej

Ocena: 0
4293
Zaproszenie na spotkanie "Bezpieczeństwo w konstrukcjach żelbetowych i obligatoryjność Eurokodów" z udziałem prof. Włodzimierza Starosolskiego.

Choć Eurokody już niemal trzy lata temu oficjalnie zastąpiły wcześniej stosowane polskie normy, ich interpretacja wciąż przysparza problemów. Ze względu na powszechność wykorzystania w budownictwie żelbetu, szczególnego znaczenia nabierają Eurokod 2 oraz inne uwarunkowania decydujące o bezpieczeństwie konstrukcji wykonanych z tego materiału.

18 grudnia br w ramach projektu Akademia PWN: wiedza na łączach odbędzie się panel dyskusyjny "Bezpieczeństwo w konstrukcjach żelbetowych i obligatoryjność stosowania Eurokodów". W spotkaniu udział wezmą prof. Włodzimierz Starosolski, Dominika Kłos - Projektant Mosty Gdańsk Sp. z o.o. oraz Danuta Kubiak - Członek Zespołu Budownictwa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

W stosunku do normy żelbetowej Eurokod 2 jest o wiele obszerniejszy, a jego interpretacja może budzić wątpliwości. Jest to problem istotny ze względu na szeroki zakres zastosowań żelbetu. Ten uniwersalny materiał budowlany jest wykorzystywany we wszystkich elementach konstrukcyjnych, a więc w fundamentach, ścianach, schodach, tarasach, balkonach, podjazdach. Szczególne jednak zastosowanie znajduje tam, gdzie zgodność ze wszystkimi wymaganymi normami jest warunkiem zdrowia i życia setek ludzi, a więc w budowie mostów, estakad, wiaduktów i tuneli.

Temat bezpieczeństwa konstrukcji żelbetowych w kontekście Eurokodu 2 jest więc niezwykle istotny. Powszechne zastosowanie betonu zbrojonego jest podyktowane jego licznymi zaletami, do których zaliczają się: ogniotrwałość, znaczna odporność na obciążenia stałe i zmienne, duża trwałość, możliwość wykonania konstrukcji o dowolnym kształcie. Choć trudno wyobrazić sobie współczesną architekturę bez użycia żelbetu, jego wynalezieniu, jak głosi anegdota, towarzyszył przypadek.

Wersalskiemu ogrodnikowi, Josephowi Monnier, żelazny kosz wpadł do płynnej masy betonowej. Po wyciągnięciu betonowa powłoka stwardniała, a Monnier szybko przekonał się o zaletach nowego materiału. Spotkanie jest związane z wydaniem przez Wydawnictwo Naukowe PWN IV tomu książki Profesora Starosolskiego Konstrukcje żelbetowe wg Eurokodu 2 i norm związanych. Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo w sieci, na stronie www.wiedza.pwn.pl oraz w serwisie www.biznes.pl.

Widzowie będą mogli realnie wziąć udział w dyskusji i zadać pytania gościom za pośrednictwem Internetu. Debata odbędzie się 18 grudnia 2012 roku o godz. 15:00 na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, przy Al. Armii Ludowej 16, sala 407. Pierwszeństwo wejścia na spotkanie będą miały osoby, które napiszą na akademia.starosolski@tfc.com.pl.

Źródło i grafika: Task Force Consulting Sp. z o.o.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: