Przygotowując się do budowy domu coraz częściej szukamy rozwiązań, które są nie tylko nowoczesne i funkcjonalne, ale i odpowiadają na współczesne kwestie ekologii i energooszczędności. Piękny dom, którego industrialna forma nie pociąga za sobą wysokich kosztów ogrzewania, to marzenie wielu z nas. Rozwiązaniem jest budownictwo pasywne, minimalizujące zużycie energii i zapewniające ponadczasowy design. O tym, co wyróżnia ten rodzaj budownictwa, opowie Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck.
Wykorzystywanie energii z promieniowania słonecznego jeszcze do niedawna mogliśmy kojarzyć z abstrakcyjnymi wizjami z amerykańskich filmów. Obecnie, dzięki dostępowi do wysokiej jakości materiałów budowlanych i innowacyjnym projektom architektów, nasze domy mogą sprostać nawet najbardziej wymagającym parametrom izolacyjnym.
Energia na pierwszym miejscu
Koncepcja budownictwa pasywnego opiera się w głównej mierze na zminimalizowaniu zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. "Oznacza to, że każdy element konstrukcji naszego domu, powinien przyczyniać się do zmniejszenia kosztów ogrzewania." - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert Schöck - "Ciepło promieni słonecznych może dostawać się do naszego wnętrza, ale podczas mroźnych zim i chłodnych jesieni - już go nie opuszczać. Wysokie parametry izolacyjne powinny stać się dla nas wyznacznikiem, już na etapie projektowania" - dodaje.
Budynek pasywny pobiera energię nie tylko z zewnątrz, ale również z wewnątrz, czyli z działających sprzętów domowych, a nawet samych mieszkańców, którzy są jej źródłem. Prostokątny kształt budynku oraz jedno- lub dwuspadowy dach pozwalają zminimalizować straty energii. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem domu. Nawet najmniejszy błąd konstrukcyjny może wpłynąć na zakłócenie gospodarki cieplnej.
Prosta forma i industrialny design
Podczas projektowania budynków pasywnych, głównym celem, przyświecającym architektom jest stworzenie domu o nowoczesnej estetyce. Proste formy bez wystających gzymsów, zwarta konstrukcja i nieskomplikowana bryła wyróżniają pasywne fasady. Najczęściej cechuje je minimalistyczny kształt, brak łuków, kolumn i jedna kondygnacja. Połączenie atrakcyjnego wizualnie projektu, spełniającego wysokie standardy komfortu, funkcjonalności i bezpieczeństwa to prawdziwe wyzwanie konstruktorskie.
"Kluczowe dla izolacyjności w domach pasywnych jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, która przekłada się nie tylko na utrzymanie optymalnej temperatury, ale także na poprawę akustyki." - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck - "Technologie stosowane podczas projektowania tego rodzaju budynków, powinny nie tylko kontrolować przepływ energii, ale i chronić nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz." Charakterystyczne, duże przeszklenia w domach pasywnych zapewniają optymalne nasłonecznienie pomieszczeń i ciszę, która gwarantuje dobre samopoczucie.
Komfort domowników i niższe rachunki
Najważniejszą zaletą domów pasywnych, jest ich realny wpływ na otoczenie. Budynki tego rodzaju przyczyniają się do zminimalizowania zanieczyszczenia środowiska. Krótko mówiąc - budowa domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę jakości naszego życia i pozwala przyczynić się do ochrony przyrody.
Energooszczędność na całym świecie budzi coraz większe zainteresowanie. Wraz ze wzrostem świadomości inwestorów, wymogi stawiane budownictwu stają się bardziej rygorystyczne. Obok kwestii ekologicznych, nie bez znaczenia pozostaje kwestia wydatków. Każdemu z nas zależy przecież na niższych rachunkach i związanych z tym oszczędnościami. Przy budowie domu warto pomyśleć o budynkach pasywnych, które poza nowoczesnym wyglądem i funkcjonalnością, pomagają dbać o środowisko.
Innowacyjne rozwiązania dla nowoczesnego budownictwa
"Budynek pasywny musi mieć odpowiednie parametry oraz minimalizować zużycie energii, a ponieważ pobiera ją nie tylko z zewnątrz - powinniśmy zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą wspierać izolacyjność naszego domu" - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert Schöck - "Na stronie naszej firmy mogą Państwo znaleźć informacje o nagradzanych, innowacyjnych produktach, które wspomagają konstrukcje bez mostków cieplnych."
Rozwiązaniami dla nowo budowanych domów pasywnych są łączniki Schöck Isokorb z serii XT (np. QXT, AXT), a także Isokorb R dla renowacji. Łącznik Isokorb R firmy Schöck zapewnia ciągłość termiczną oraz zmniejsza grubość wykończonej płyty balkonowej, której nie trzeba dodatkowo ocieplać. Nośny element izolacji pozwala projektantowi osiągnąć prawie taki sam standard izolacji termicznej i taki sam poziom ochrony przed zniszczeniem budynku, jak w nowych budynkach. Sprawdzona technologia Schöck Isokorb® jest wykorzystywana zarówno przy renowacji istniejących budynków z balkonami, jak i przy przeprojektowaniu balkonów do istniejących konstrukcji. W obu przypadkach Schöck Isokorb® R oferuje optymalne rozwiązanie - nawet w domu pasywnym.
Schöck Isokorb AXT skutecznie wpływa na termoizolację przy balustradach i attykach. Ten łącznik stanowi także efektywne energetycznie i ekonomiczne rozwiązanie, które zapewnia dużą swobodę projektowania bez ograniczeń. Przy użyciu Schöck Isokorb AXT przed architektami otwierają się nowe możliwości - nie jest wymagane dodatkowe uszczelnianie, a cała konstrukcja pozostaje wolna od mostków cieplnych.
Natomiast typ QXT jako pierwszy z nośnych elementów, zapewnia spełnienie jednej z pięciu podstawowych zasad budowania domu pasywnego w zakresie przyłączenia balkonów - brak mostków cieplnych. Łącznik balkonowy Schöck Isokorb® typu QXT otrzymał wyróżnienie od Instytutu Domów Pasywnych "Certyfikowany komponent domu pasywnego". To świadczy o możliwości wykorzystania elementów do konstrukcji balkonowych przez architektów bez ryzyka utraty ciepła w budynkach.
Rozwiązaniem najnowszej generacji jest seria łączników Schöck Isokorb XT, które przede wszystkim stanowią optymalną izolację akustyczną i cieplną dla budynków. Dzięki grubości 120 mm i zoptymalizowanemu łożysku oporowemu HTE Compact® izolacja termiczna została poprawiona o 30% w porównaniu do standardowego Schöck Isokorb® o grubości 80 mm. To sprawia, że po raz pierwszy w domach pasywnych, możliwe stało się stosowanie wystających balkonów bez obawy o parametry energooszczędności.
W budownictwie pasywnym, gdzie kluczem do sukcesu jest zminimalizowanie strat ciepła, wybór technologii i elementów konstrukcyjnych jest najważniejszą decyzją, którą należy podjąć już na etapie projektowania. Warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które od lat zyskują uznanie specjalistów z branży i gwarantują najwyższą jakość produktów.
Źródło i zdjęcia: Schöck