11 września 2014 r. w gmachu Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia powstania Cementowni Warta S.A. w Trębaczewie.
W uroczystym spotkaniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Witold Pietrewicz, poseł na Sejm RP Mieczysław Łuczak, wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, wicemarszałek województwa łódzkiego Artur Bagieński, przewodniczący sejmiku województwa łódzkiego Marek Mazur.
Wśród gości honorowych byli m.in. Akcjonariusze, Minister Pełnomocny - z-ca Ambasadora Niemiec - dr Michael Gross, radni sejmiku województwa łódzkiego, powiatu pajęczańskiego, gminy Działoszyn, Pajęczno oraz pozostali przedstawiciele administracji i urzędów wojewódzkich, powiatowych i gminnych współpracujących na co dzień z Cementownią.
W Gali uczestniczyli obecni i byli pracownicy, w tym emerytowani członkowie dyrekcji, partnerzy społeczni, przedstawiciele: duchowieństwa, szkół i uczelni na czele z autorytetami z dziedziny chemii cementu i betonu: prof. dr hab. inż. Wiesławem Kurdowskim i prof. dr hab. inż. Janem Małolepszym, a także przedstawiciele środowiska medycznego oraz mediów. Przybyła również branża cementowa reprezentowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, kierownictwo Cementowni Wittekind, Ożarów, Górażdże, Górka Cement, Cemex oraz siostrzanej Cementowni Odra.
Gospodarzem uroczystości była Rada Nadzorcza i Zarząd Cementowni Warta S.A. W trakcie uroczystości Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego odznaczona została Cementownia Warta S.A. Medal do sztandaru zakładu wpiął przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Marek Mazur.
Za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wicewojewoda łódzki Paweł Bejda uhonorował zasłużonych pracowników Cementowni Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę. Medale otrzymali: Stanisław Graliński, Marek Kołaczyk, Lesław Krajewski, Alicja Kubicka, Jan Łakomy, Marian Malatyński, Edward Suchecki.
Jubileusz uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej wraz z solistami. Arię Rozyny "Una voce poco fa" z opery Cyrulik Sewilski oraz Seguidillę z opery Carmen wykonała Aleksandra Zuzewicz - Rogaczewska, śpiewaczka operowa, pracownik Cementowni. Przy fortepianie zasiadł Markus Groh. W jego wykonaniu usłyszeliśmy III Koncert fortepianowy c-moll, op.37 Ludwiga van Beethovena, Andante spianato oraz Wielki Polonez Es-dur Fryderyka Chopina. Orkiestrą dyrygował Paweł Przytocki.
„W roku 2014r. obchodzimy jubileusz 50-lecia Cementowni "Warta". Ta wyjątkowa rocznica jest wydarzeniem szczególnym dla każdego przedsiębiorstwa. To także ponad 20 lat od momentu, kiedy Grupa Miebach rozpoczęła inwestowanie w Polsce, co było efektem otwarcia się polskiej gospodarki, na początku lat 90 - minionego stulecia na zagraniczne inwestycje i możliwości stworzenia podstaw owocnej współpracy.Trudne uwarunkowania gospodarcze, przestarzałe urządzenia, duże obciążenie dla środowiska, chęć zachowania miejsc pracy, a z drugiej strony potrzeba ogromnych nakładów inwestycyjnych, aby utrzymać się na rynku sprawiały, że sytuacja Cementowni "Warta" była wyjątkowo trudna. W tym czasie Grupa Miebach miała już za sobą prawie 100 lat doświadczeń w obszarze techniki, urządzeń oraz produkcji cementu w cementowni w Erwitte w Westfalii w Niemczech, regionie, który jest centrum niemieckiego przemysłu cementowego. Wspólne interesy z Grupą Hellweg doprowadziły do nabycia większościowego pakietu akcji Cementowni "Odra", a następnie jej całkowitej modernizacji w kierunku efektywności produkcji i zminimalizowania wpływu na środowisko. Wraz z Grupą Hellweg i jej marketami budowlanymi oraz Grupą Edelhoff, działającą w zakresie unieszkodliwiania odpadów nabyto następnie większościowy pakiet akcji Cementowni "Warta". W ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono kompleksowe inwestycje modernizacyjne, zapewniające jej skuteczną konkurencyjność na polskim rynku cementu. Działalność Cementowni "Warta" od początku była nacechowana troską o społeczną odpowiedzialność, o to co dzieje się w jej otoczeniu. Wyjątkowe jest również zaangażowanie pracowników" - powiedział otwierając Galę Wolfgang Matthias - Przewodniczący Rady Nadzorczej Cementowni Warta S.A.
"Rok 2014 jest dla nas - pracowników Cementowni „Warta” S.A. w Trębaczewie rokiem wyjątkowym. To czas pewnych refleksji, podsumowań, ale także okazja do świętowania okrągłego Jubileuszu. Cementownię Warta S.A. i jej obecną pozycję stworzyli pracujący w niej przez te wszystkie lata ludzie. To dzięki nim istniejemy już 50 lat z optymizmem patrząc w przyszłość. Jubileusz i przygotowana z tej okazji uroczysta Gala daje sposobność do spotkania wszystkich tych, którzy uczestniczyli w tworzeniu historii firmy, służyli jej radą, pomagali, czy udzielali kredytu zaufania i którym chcemy w ten sposób wyrazić podziękowanie. Szczególne podziękowania składamy dla naszych głównych akcjonariuszy, którzy w odpowiednim czasie zainwestowali w nasz zakład chroniąc go przed upadłością, a także nadal dbają o jego rozwój i unowocześnienie. Dzięki wartościom, jakie były przyjęte od początku działalności, Cementownia "Warta" będąc zakładem nowoczesnym, spełniającym wysokie standardy i normy międzynarodowe funkcjonuje sprawnie, z sukcesem realizuje wyzwania i z optymizmem planuje przyszłość" - powiedział Prezes Zarządu Cementowni Warta S.A. Dariusz Gawlak
Decyzją ówczesnego Ministra Budownictwa 14 lipca 1959 r. powołano przedsiębiorstwo Cementownia "Działoszyn" w Budowie w Działoszynie. 14 grudnia 1963 r. w wybudowanym od podstaw zakładzie rozpalono pierwszy piec obrotowy, a 8 maja 1964 r. zakład Cementownia "Warta" przekazana została do eksploatacji.
Cementownia "Warta" S.A. w Trębaczewie oferuje cementy spełniające wysokie wymagania polskich i europejskich norm, dopuszczone do stosowania w specjalistycznych sektorach budownictwa lądowego, morskiego, górniczego i ekologicznego. Podstawowym celem działania oraz misją spółki jest rozwój w zakresie oferty handlowej, ciągłe doskonalenie jakości produkowanych wyrobów oraz świadczonych usług, rozwój sieci dystrybucji oraz umacnianie marki na rynku materiałów budowlanych. Dzięki dobrze zorganizowanej sieci dystrybucji produkty firmy dostępne są na terenie całej Polski. Produkcja wykonywana jest w całkowicie zmodernizowanym zakładzie, wytwarzającym cementy energooszczędną metodą suchą. Nadzór nad jakością wyrobów i działań w Cementowni oparty jest na zintegrowanym systemie zarządzania spełniającym wymagania norm krajowych i międzynarodowych (wg. PN-EN ISO 9001:2008, PN-EN ISO 14001:2004, PN-N 18001:2004, AQAP 2120:2009), w tym na normie PN - EN ISO 17025, w oparciu o którą Zakładowe Laboratorium uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacyjnego.
Cementownię Warta S.A. jako pierwszy podmiot w województwie i 25 w kraju otrzymał certyfikat potwierdzający rejestrację we wspólnotowym Systemie Ekozarządania i Audytu (EMAS). Uzyskanie certyfikatu świadczy o ciągłym doskonaleniu efektywności ekologicznej w ścisłej współpracy i przy otwartości wobec otoczenia zewnętrznego.
Źródło i zdjęcia: Cementownia Warta