Cementownia Górażdże zainwestowała w nowe silosy

Ocena: 0
4699
W 2013 r. firma Górażdże Cement SA zakończyła kilka znaczących projektów, inwestując w rozwój i unowocześnienie linii cementu ponad 30 mln złotych. Największym projektem zrealizowanym była budowa dwóch nowych silosów cementu.

Zakres inwestycji obejmował wyburzenie starych silosów, wzmocnienie fundamentów oraz odbudowę w tym samym miejscu nowoczesnych silosów o pojemności 12 tys. ton każdy. Silosy zostały wybudowane wg nowych norm europejskich i wyposażone w nowoczesny system aeracji oraz wysypu spod silosów. Na początku grudnia 2013 r. zakończono prace budowlano-montażowe, a w połowie miesiąca nowe silosy Górażdże Cement zostały po raz pierwszy zasypane cementem. Na początku stycznia br. pomyślnie przeprowadzono testy sprawdzające wytrzymałość konstrukcji oraz działanie urządzeń do uciągu cementu.

W połowie 2013 r. zakończono też realizację dwóch innych projektów inwestycyjnych czyli budowę instalacji transportu i dozowania suszonych osadów ściekowych oraz instalacji do redukcji tlenków azotu z procesu wypału klinkieru. Po przejściu testów gwarancyjnych obie instalacje zostały przekazane do użytkowania pod koniec ubiegłego roku.

Uruchomienie instalacji transportu i dozowania suszonych osadów ściekowych pozwoliło na rozszerzenie zakresu stosowanych paliw alternatywnych o suszone osady ściekowe z oczyszczalni miejskich. Osady po osuszeniu mogą być paliwem dla pieców do wypału klinkieru w cementowniach. Mają one wprawdzie dwa razy niższą wartość kaloryczną niż węgiel, ale z uwagi na zawartą w nich biomasę, która traktowana jest jako materiał zero emisyjny, firma która je stosuje zmniejsza emisję CO2. Nowa instalacja spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i wymogi ochrony środowiska. Sam proces rozładunku i dozowania realizowany jest w warunkach hermetycznych, aby materiał nie przedostał się do otoczenia

W związku z koniecznością przystosowania zakładu do najnowszych wymogów ochrony środowiska (dyrektywa unijna 2010/75/UE) Górażdże w drugim półroczu uruchomiły także instalację do redukcji tlenków azotu z procesu wypału klinkieru. Wybudowanie nowej instalacji pozwoli na obniżenie emisji tlenków azotu w gazach z pieców obrotowych do dopuszczalnego poziomu, którego wartość nie może przekraczać 500 mg/Nm3.

Źródło i zdjęcie: Górażdże Cement SA
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: