Przestrzeń publiczna pełni niezwykle ważną rolę w kształtowaniu jakości życia lokalnych społeczności. Zadanie stawiane przed projektantami miejskiego krajobrazu nie należy do łatwych - od harmonii i spójności ich architektonicznych wizji zależeć będzie nie tylko charakter danego miejsca, ale też poczucie przynależności do niego przez mieszkańców. Jakie trendy są dziś widoczne w polskich miastach?
Po całych dekadach posuchy w tworzeniu przyjaznej przestrzeni miejskiej, w ciągu ostatnich lat na rodzimym podwórku zaobserwować można pod tym względem prawdziwy rozkwit - m.in. za sprawą zyskujących na popularności budżetów obywatelskich lub innych inicjatyw oddolnych. Urbaniści, wspomagani przez architektów oraz fundusze europejskie przeznaczone na rewitalizację, tworzą coraz ciekawszy obraz polskich miast i miasteczek, starając się zachować przy tym ciągłość kulturową i harmonię otoczenia. Do transformacji przysłowiową cegiełkę - choć w tym przypadku należałoby powiedzieć kostkę - dokładają producenci materiałów nawierzchniowych, oferując przykuwające uwagę, nowoczesne rozwiązania dedykowane przestrzeni publicznej.
Duży format, duże możliwości
Świetnym przykładem realizacji zgodnej z aktualnymi trendami jest Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO w Krakowie. Otwarty w maju zeszłego roku kompleks stanowi dowód tego, jak ważne, obok samego obiektu, jest zaaranżowanie otaczającej go przestrzeni. Wykorzystanie wielkoformatowej kostki Novator w ponadczasowym formacie prostokąta, podkreśliło prosty kształt bryły budynku. Płyty świetnie sprawdziły się zarówno w przypadku głównego traktu dla pieszych, prowadzącego do strefy wejściowej, jak i okalającego budynek rozległego placu przeznaczonego dla umiarkowanego ruchu kołowego. "Duże, jednostajnie wykończone płaszczyzny często stwarzają dość przytłaczający widok - jest to szczególnie ryzykowne w przypadku rozległych przestrzeni miejskich. Tutaj, kwestię tę rozwiązaliśmy, dobierając dwa kontrastowe odcienie tej samej kostki brukowej: ciemny andezyt i jasny granodioryt" - tłumaczy Tomasz Ługowski, szef działu projektowego firmy Bruk-Bet. "Poskutkowało to optycznym podziałem płaszczyzny, a samej kompozycji nadało lekkość i wdzięk. Całości dopełniła starannie dobrana zieleń, pięknie wyeksponowana przez szarość nawierzchni" - dodaje.
Postawmy na funkcjonalność
W projektowaniu przestrzeni publicznych bezpieczeństwo użytkowników odgrywa znaczącą rolę. Dlatego wykorzystane materiały powinny być dobierane nie tylko pod kątem walorów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalności. Aspekt ten nabiera szczególnego znaczenia w trakcie zimy lub w przypadku ulewnego deszczu, kiedy nawierzchnia robi się śliska i zagraża zdrowiu korzystających z niej osób. "Do realizacji Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego wykorzystano płyty w wersji rustical ze śrutowaną chropowatą fakturą, która w znaczący sposób zmniejsza ryzyko poślizgnięcia. Ponadto, duży rozmiar płyt sprawił, że sam montaż elementów był szybki, co w przypadku tak dużych inwestycji również nie pozostaje bez znaczenia" - tłumaczy Tomasz Ługowski. Warto zwrócić także uwagę na innowacyjny system ochrony nawierzchni o nazwie Perlon®, który od tego sezonu zabezpiecza nie tylko płyty Novator, ale wszystkie inne produkty z grupy Bruk-Bet Prestige. Zastosowana warstwa ochronna zapobiega powstawaniu trwałych zabrudzeń zarówno tych pochodzenia samochodowego, jak oleje czy smary, ale też spożywczego. Trakty piesze, miejskie place oraz rynki często pokryte są też nieestetycznymi śladami po przyklejonej gumie do żucia. Teraz, dzięki ochronie Perlon czyszczenie takich nawierzchni jest niezwykle szybkie i proste, a wszystko to przy braku konieczności kosztownej i pracochłonnej impregnacji.
Źródło i zdjęcia: Bruk-Bet