Początkowi roku często towarzyszą rozmowy o tym, co będzie modne w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przedmiotem ożywionych dyskusji stają się nie tylko ubrania, buty czy praktyczne dodatki. Ponieważ za kilka miesięcy ruszą bądź zostaną wznowione budowy domów, sporo będzie się też mówić o aranżacjach ich najbliższego otoczenia. O modzie, jaka tego roku zapanuje na podjazdach, tarasach i w ogrodach, opowiada Tomasz Ługowski, szef działu projektowego firmy Bruk-Bet.
Szarość ciągle w modzie
Od kilku sezonów w ogrodach oraz przestrzeni publicznej niezaprzeczalnie króluje szarość. Jeszcze do niedawna kojarzona z niczym niewyróżniającą się płytą chodnikowa, dziś stanowi ulubiony kolor projektantów wnętrz oraz architektów krajobrazu. "Kierując się zasadą "mniej znaczy więcej", koncentrujemy się na sprawdzonych rozwiązaniach wykorzystujących szarość jako barwę dominującą. Połączenie jej z intensywnymi w wybarwieniu elementami elewacji, kolorową roślinnością lub soczystą zielenią wypielęgnowanego trawnika daje prawdziwie efektowny obraz całości" - podpowiada Tomasz Ługowski. Mnogość odcieni, od nasyconego grafitu, przez odcienie stali i srebra, aż po złamaną biel, pozwala stworzyć kompozycje, które cechuje ponadczasowa elegancja. Według eksperta Bruk-Bet ci, którzy nie zdecydują się na szarość w ogrodzie, z pewnością wybiorą nawierzchnię w stonowanych kolorach ziemi. "Uniwersalne beże oraz wszelkie odcienie kremów będą łagodnie harmonizowały z bryłą budynku zaprojektowaną zarówno w duchu nowoczesności, jak i nawiązującej do tradycji" - dodaje.
Tarasy na salony, salony na tarasy
Wyraźna od kilku lat moda na wielkoformatowe płyty we wnętrzach śmiało przenosi się do ogrodów. Przydomowe tarasy, wyposażone dodatkowo w wygodne meble, przemyślane systemy oświetlenia i funkcjonalne dodatki, coraz częściej przypominają komfortowe salony, zyskując miano prawdziwej strefy relaksu. Bez wątpienia, tak zaaranżowana przestrzeń zachęca do spędzania poza domem każdej wolnej chwili, co kojąco wpływa na samopoczucie domowników i przekłada się na jakość wypoczynku.
Geometria stylu
Jednym z zauważalnych kierunków w projektowaniu krajobrazu jest koncentracja na prostych i geometrycznych formach. Jest to spowodowane coraz większą popularnością nowoczesnej architektury oraz wynikającą z niej koniecznością odwzorowania bryły budynku w układzie otoczenia. "Stąd wiosną w ofercie producentów możemy spodziewać się przede wszystkim gładkich, kwadratowych oraz prostokątnych płyt tarasowych i kostek brukowych. Kolekcje uzupełnią formaty kół i rombów, które pomogą zaaranżować ogrodowe ścieżki i przydomowe alejki. Pamiętajmy, że prawidłowo dobrana wielkość elementów nawierzchni oraz ich kształt porządkują przestrzeń i sprawią, że nasz ogród nabierze wyjątkowego charakteru" - tłumaczy Tomasz Ługowski. Projektując otoczenie nowoczesnego domu należy pomyśleć także o odpowiednim usytuowaniu rabat i doborze zieleni. "Charakterystyką tego stylu jest powtarzalność roślin oraz ich symetryczne rozmieszczenie. Świetnie sprawdzą się wszelkie odmiany traw, strzyżone bukszpany oraz miniaturowe odmiany cisa, które, sadzone w grupach, tworzyć będą określone wzory na rabatach obowiązkowo wyłożonych jasnym grysem" - dodaje.
Niezależnie od tego, na jaki styl i kolorystykę postawimy w naszym ogrodzie, pamiętajmy o jednym: otoczenie domu to nie sukienka czy buty, które możemy wymienić kolejnej wiosny - to zobowiązanie na lata. Bardziej, niż na trendy warto zatem postawić na aranżacje, które będą nie tylko odzwierciedleniem naszego gustu oraz upodobań, ale i stylu życia.
Źródło i zdjęcia: Bruk-Bet