bauma 2016: NOE prezentuje nowe perspektywy w zakresie szalunków i struktury betonu

Ocena: 0
2824
Odbywające się w Monachium w dniach 11-17 kwietnia na powierzchni wystawienniczej wielkości ponad 605 000 m2 z udziałem ponad 3 400 wystawców Targi bauma 2016 ponownie będą widownią tego, co najlepsze w branży. Na tych wiodących dla branży budowlanej targach firma NOE-Schaltechnik z Süssen zaprezentuje się jednocześnie na dwóch stoiskach targowych.

 W hali A 2, na stoisku 437 - tzn. w swojej tradycyjnej lokalizacji - firma NOE-Schaltechnik pod hasłem "Obiecujące perspektywy dla szalunków" ("Lichtblicke für Schalung") prezentuje swoje udoskonalone i całkiem nowe produkty oraz rozwiązania. Producent zwraca przy tym szczególną uwagę na cieszący się dużą popularnością szalunek NOEtop, jak też na obszar związany z bezpieczeństwem pracy.

W hali B 1, na stoisku 350, NOE wraz z firmami Hebau, Sonthofen oraz Inter-Minerals, Bornem (Belgia) prezentuje temat "Obiecujące perspektywy dla struktury" ("Lichtblicke für Struktur") . Firma NOE kładzie tutaj nacisk na nową linię tanich produktów NOEliner przeznaczonych dla zakładów wytwarzających prefabrykaty betonowe. Z drugiej zaś strony firma prezentuje usługę montażu, w ramach której matryce strukturalne dostarczane są na budowę już gotowe do zastosowania.

Obiecujące perspektywy dla wielkopowierzchniowych elementów szalunkowych NOEtop

Wielkopowierzchniowy element szalunkowy NOEtop o powierzchni szalowania wynoszącej ponad 14 m2 jest największą płytą szalunkową oferowaną na rynku. Ma ona wymiary 5,30 x 2,65 m, a poza tym ma wiele innych ważnych zalet: na przykład dzięki swoim zintegrowanym pasom wchodzi w obszar zastosowań, który do tej pory był zarezerwowany dla szalunków dźwigarowych. Poza tym można tutaj w dowolny sposób wybierać położenie punktów spinania szalunków wewnątrz pasa. Oczywiście wymiary wielkopowierzchniowego elementu szalunkowego są perfekcyjnie dopasowane do powszechnie stosowanej szerokiej gamy rastrów płyt szalunkowych NOEtop.

Obiecujące perspektywy dla naroża do rozszalowywania NOEtop

Naroża do rozszalowywania NOEtop zostały opracowane specjalnie do zastosowań w szybach windowych i rdzeniach klatek schodowych oraz w bryłach budynków, gdzie jest bardzo mało miejsca. Szczególną uwagę zwrócono przy tym na łatwe ustawianie na planowaną pozycję tych naroży, bez konieczności demontażu wewnętrznego szalunku. Zalety naroża NOEtop widoczne są szczególnie podczas przenoszenia szalunku. Narożniki dają pewien luz dla demontażu, wynoszący ok. 20 mm z każdej strony, i zmniejszają tym samym wymiary wewnętrzne szalunku łącznie o 40 mm. Szalunek odspaja przy tym od powierzchni betonu i może być następnie wykorzystany w kolejnym procesie technologicznym. Dzięki narożnikowi do rozszalowywania nie jest konieczny demontaż szalunku wewnętrznego oraz łatwiej można odtworzyć jego stan gotowości do betonowania. W tym celu na głowicy dźwigni naroża umieszczane jest jedynie zawiesie linowe. Po podniesieniu szalunku wewnętrznego przez dźwig jest on automatycznie umieszczany w pozycji umożliwiającej natychmiastowe wykorzystanie.

Obiecujące perspektywy dla jednostronnej techniki kotwienia NOEtop EinsA

"Jednostronna technika kotwienia NOEtop EinsA to rozwiązanie najwyższej klasy", tak brzmi jednogłośna ocena pracowników budowlanych, którzy poddali nowy system praktycznym testom na budowach. System NOEtop EinsA służy do szybkiego i taniego kotwienia wielkoformatowych elementów szalunkowych NOEtop. Prosty, ustawiany w rastrach co 10 mm mechanizm zakleszczający ułatwia montaż. W porównaniu z powszechnie stosowanym spinaniem nowy system jest znacznie bardziej racjonalny. Dzięki stożkowym ściągom szalunkowym można zrezygnować z rurek osłonowych. Zamykanie otworów spinających umożliwia zastosowanie systemu NOEtop EinsA także w przypadku standardowych elementów szalunkowych. Nowa technika kotwienia wytrzymuje parcie betonu wynoszące do 60 kN/m2.

Obiecujące perspektywy dla NOEtop R


System NOEtop R znacznie rozszerza spektrum zastosowań systemu szalowania NOEtop. W szalunkach bez poszycia ze zintegrowanymi pasami zintegrowane są także profile kołpakowe z listwami ze sztucznego tworzywa. Tym samym istnieje możliwość nałożenia poszycia szalunku, niezależnie od rastra płyty szalunkowej. Zaletą NOEtop R jest fakt, iż bazuje on na sprawdzonym systemie szalowania NOEtop. Oznacza to, iż może być stosowany z tymi samymi akcesoriami, co system szalowania NOEtop.

Obiecujące perspektywy dla NOEtop S

System NOEtop S został opracowany do zastosowania w krajach, gdzie obowiązują szczególnie wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa na budowach. Podesty robocze, drabinki i zintegrowane wypory skośne montowane są bezpośrednio na wielkopowierzchniowych tarczach szalunkowych NOEtop i całość dostarczana jest na budowę jako gotowa do wykorzystania. Wystarczy po prostu rozłożyć podest roboczy i wypory skośne, i system NOEtop S jest gotowy do wykorzystania. Aby przetransportować system na inną budowę, wystarczy tylko ponownie złożyć całość. Nie jest więc potrzebny demontaż jako taki.

Obiecujące perspektywy dla NOEtop FS

Za pomocą systemu NOEtop FS (= faltbare Stützenschalung, składane, zawiasowe szalunki słupów) można betonować - bez spinania w środku - słupy o przekrojach od 200 mm do 600 mm. Przekroje można ustawiać co 50 mm. Składane, zawiasowe szalunki słupów dostarczane są w dwóch wersjach: z poszyciem stalowym lub jako ruszt dla dowolnego poszycia o grubości 21 mm. Szalowanie i rozszalowywanie odbywa się w całości, tzn. szalunek nie musi być montowany lub demontowany. Także przekładanie może odbywać się w całości. Oczywiście z systemem zintegrowane są elementy bezpieczeństwa pracy w postaci platform roboczych i drabinek z kabłąkami zabezpieczającymi prace na drabinie.

Obiecujące perspektywy dla szalunku wielkopowierzchniowego NOEalu L oraz narożników zawiasowych wewętrznych i zewnerznych NOEalu L

NOEalu L to innowacyjne lekkie szalunki ścienne firmy NOE. W trakcie ich opracowywania inżynierowie firmy NOE koncentrowali się na tym, aby stworzyć system, który może być transportowany wyłącznie przy użyciu siły ludzkich mięśni i tym samym może sprostać obciążeniom występującym w codziennej pracy na budowie. System NOEalu L nadaje się także do realizacji dużych projektów. Jest to możliwe dzięki wielkopowierzchniowej tarczy szalunkowej NOEalu L o wymiarach 2,00 x 2,75 m oraz powierzchni szalowania wynoszącej 5,50 m2. Dzięki temu system robi dobre wrażenie także wykorzystany przy dużych przedsięwzięciach budowlanych.

Inną zaletę systemu NOEalu L stanowią nowe narożniki zawiasowe wewnętrze i zewnętrzne typu L. Bazują one na opatentowanych elastycznych narożach wewnętrznych i zewnętrznych systemu NOEtop, zaopatrzonych w lekko funkcjonujące, przyjazne w konserwacji mechanizmy zawiasowe oraz wymienne listwy poliuretanowe. Tym samym do przeszłości należą już rdzewiejące lub pokryte zaschniętym betonem zawiasy szalunku ściennego NOEalu L. To samo dotyczy również wycieków mleczka cementowego.

Obiecujące perspektywy dla NOEtop i NOEalu L. Komponenty dotyczące bezpieczeństwa pracy

Bezpieczeństwo podczas prac z zastosowaniem szalunków jest dziś sprawą oczywistą. Jednocześnie elementy zabezpieczające powinny być stosowane na budowach w sposób efektywny i powinny uzupełniać się nawzajem. Dlatego też firma NOE opracowała dla szalunków systemy modułowe NOEtop oraz NOEalu L, pozwalające na bezpieczną pracę. Składają się one z platform roboczych, rusztowań roboczych, poręczy, zabezpieczeń przed upadkiem, drabinek i włazów przejściowych. Wszystko to uzupełniają schodnie NOE ST 200, jak też zabezpieczenia wież podporowych firmy NOE.

Obiecujące perspektywy dla NOE Krass

NOE Krass (kranabhängige Arbeitsschutzsystem), tzn. osłony miejsca pracy przestawiane żurawiem, służą ochronie krawędzi przed upadkiem w trakcie prac wykonywanych w ramach budownictwa lądowego nadziemnego. System pozwala na jednoczesne zabezpieczenie dwóch kondygnacji naraz. Najpierw można zabezpieczyć krawędź przeznaczonego do oszalowania stropu. Następnie system "wspina się" za pomocą umieszczonych na budynku prowadnic ślizgowych. Szczególną zaletą systemu jest to, że elementy ochronne są zawsze przytwierdzone do budowli. Zależnie od wysokości budowlanej, jako ochrona mogą być stosowane siatki lub blachy trapezowe. System NOE Krass jest lekkim, wygodnym systemem, bazującym na częściach systemu NOE Combi 20.

Obiecujące perspektywy dla matryc strukturalnych NOEplast, NOEliner

Matryce strukturalne NOEplast stanowią od wielu dziesięcioleci sprawdzony materiał pomocniczy do wykonywania trójwymiarowych powierzchni betonowych. Firma NOE nie ogranicza się jednak tylko do dostarczania matryc strukturalnych, ale oferuje także specjalną usługę. Jako jedyny producent szalunków do betonu i matryc strukturalnych, dysponuje serwisem montażowym. Na życzenie klienta firma już w zakładzie mocuje matryce strukturalne na szalunku lub na płycie nośnej. Tym samym firma dostarcza matryce strukturalne gotowe do wykorzystania. Usługa taka stanowi nadzwyczajną pomoc i ułatwienie pracy przede wszystkim na budowach, gdzie beton wykonywany jest na miejscu. Poza tym daje to firmie wykonującej prace budowlane pewność, że wynik prac będzie taki, jakiego oczekuje inwestor. Na życzenie klienta firma NOE podejmuje się także opracowania planu wykorzystania matryc i harmonogramu robót.

Firma NOE prezentuje po raz pierwszy na targach bauma swoje matryce strukturalne NOEliner przeznaczone dla zakładów wykonujących prefabrykaty betonowe. Składają się one z przeznaczonych do intensywnego użytkowania elementów z PVC, oraz z tkaniny nadającą im stabilność. Grubość wynosi tylko ok. 2 mm. Wszystkie struktury NOEliner dostępne są w postaci rolek w każdej długości, jakiej życzy sobie klient, aż do 50,00 m. Standardowa szerokość wynosi 300 cm. W wersji NOEliner "Glatt" (gładki) możliwe są równie szerokości od 4,80 m, wzgl. 5,80 m, przy długości wynoszącej maks. 10,00 m, co stanowi do 58,00 m2 powierzchni matrycy w jednym kawałku! W przypadku matryc strukturalnych NOEliner firma NOE kładzie nacisk na struktury antypoślizgowe, jakie stosowane są na powierzchniach, po których się chodzi, takich jak arkady, balkony, schody, podesty czy inne powierzchnie antypoślizgowe. Wiele matryc strukturalnych spełnia warunki antypoślizgowości według normy DIN 51130. Zależnie od struktury antypoślizgowość wynosi R 11 i R 13.

Źródło i zdjęcie: NOE
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: