Tegoroczną edycję największych i najważniejszych w naszym kraju targów budownictwa drogowego AUTOSTRADA POLSKA odwiedziło blisko 15.000 zwiedzajacych. Przyjechali do Targów Kielce aby obejrzeć najnowszy sprzet i rozwiązania technologiczne dla branży, które na wystawienniczych stoiskach prezentowało ponad 400 wystawców z 21 krajów całego świata. Ekspozycja zajęła ponad 13.000 metrów kwadratowych zarówno w halach, jak i na terenie zewnętrznym. Dużą jego czzęść stanowił poligon do dynamicznych pokazów, na którym przez 4 dni trwania targów było niezywkkle dynamicznie i głośno.
Nowa perspektywa dla budownictwa już w przyszłym roku
Podczas oficjalnego otwarcia XIX Międzynarodowych targów Budownictwa Drogowego padły optymistyczne dla przemysłu drogowego prognozy. Rok 2014 to nie tylko okrągły, XX-sty jubileusz AUTOSTRADY, ale przede wszystkim otworzenie nowej perspektywy finansowej na projekty infrastruktury drogowej, których zakończenie planowane jest na rok 2020. To doskonała wiadomość dla branży, która jak co roku spotkała się w Targach Kielce.
"Przyszły rok przyniesie nie tylko jubileusz wystawy, która jest zdecydowanym faworytem na Polskiej mapie wystawienniczej. To także okres, w którym otworzy się nowa perspektywa finansowa. Uruchomione zostaną przetargi na inwestycje, których finał zaplanowany został na rok 2020- powiedział Lech Witecki, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad To bardzo dobry sygnał dla branży, tym bardziej, iż w stosunku do okresu sprzed dwóch lat, poprawiła się jakość firm wykonawczych. Oznacza to mniej wydatków na remonty, a co za tym idzie: lepszą jakość dróg i większe zadowolenie kierowców".
Wykorzystać kryzys
Pozyskiwanie środków na budowy dróg, nowa ustawa o prawie zamówień publicznych, alternatywne kruszywa i skuteczne techniki sprzedaży w okresie spadku kondycji rynku - te i wiele innych zagadnień poruszyli specjaliści z branży podczas konferencji towarzyszących XIXI Międzynarodowym Targom Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA
Przyczyny kryzysu w branży budowlanej można mnożyć - zła polityka finansowa władz, zmniejszenie zakresu inwestowania, konkurencja firm zagranicznych czy zaostrzona konkurencja na rodzimym polu doprowadziła do załamania się rynku. Na fatalną koniunkturę w budownictwie wpływa wiele czynników, jednak nie ulega wątpliwości, że impas minie i gospodarka zacznie się stabilizować.
Czas recesji w budownictwie drogowym można wykorzystać na wiele sposobów - pokazali to świetnie wystawcy i partnerzy branżowi AUTOSTRADY organizując wyjątkowo dużo konferencji, warsztatów i szkoleń. Jedną z nich była cieszaca się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy Debata "Drogi samorządowe a instrumenty PPP w polskiej infrastrukturze drogowej - zarządzanie i organizacja, PPP, potrzeby i nakłady, finansowanie i projektowanie dróg samorządowych w Polsce", której organizatorem był Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o.o., wydawca portalu RynekInfrastruktury.pl była jedną z licznych konferencji na tegorocznych targach drogownictwa w Kielcach. 23 maja jej uczestnicy reprezentujący środowisko biznesu, polityki, inwestorów i wykonawców podjęli próbę odpowiedzi na kilka palących pytań dotyczących kwestii związanych z problematyką pozyskiwania środków na budowę nowych dróg.
Te zagadnienia wciąż pozostają w centrum zainteresowania nie tylko instytucji centralnych, ale także samorządów, od dawna obciążanych wciąż nowymi zadaniami, lecz bez zapewniania odpowiednich środków finansowych na ich realizację. W debacie wziął udział między innymi dyrektor ZDG TOR, pan Adrian Furgalski.
Źródło i zdjęcia: Targi Kielce