Autostrada A1 z Torunia do Włocławka otwarta

Ocena: 0
2840
Od 21 grudnia 2013 r. kierowcy mogą korzystać z nowego, 45-kilometrowego odcinka autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim. To kolejne kilometry na sieci nowych dróg szybkiego ruchu w centralnej Polsce. Oddany do ruchu odcinek od węzła Czerniewice do węzła Włocławek Zachód stanowi sumę dwóch pierwszych odcinków budowanej autostrady i fragmentu odcinka III, stanowiąc tym samym aż 70% całej budowanej trasy z Czerniewic do Kowala.


Pozytywnie zakończone czynności odbiorowych pozwoliło na uzyskanie warunkowego pozwolenia na użytkowanie pasa jezdnego autostrady od Czerniewic do Włocławka. Tym samym trasa główna i wszystkie jej elementy zostały udostępnione kierowcom natomiast nadal będą mogły być kontynuowane prace m.in.: na drogach lokalnych, serwisowych i Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP-y nie zostały udostępnione).

Obecnie nie przewiduje się ograniczenia prędkości na oddawanym odcinku drogi, niemniej jednak w niektórych miejscach może zostać wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu, umożliwiająca Wykonawcy dokończenie pozostałych robót.

Autostrada A1 stanowi alternatywne połączenie dla drogi krajowej nr 1 pełniącej kluczową rolę dla transportu zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Przejazd autostradą pozwoli na zaoszczędzenie czasu podróży pomiędzy Włocławkiem a Toruniem o ok. 30 minut.


Oddany do ruchu 45 km odcinek A1 przejmie ruch tranzytowy, dzięki czemu zmniejszy się też ruch na istniejącej drodze krajowej nr 1, przebiegającej przez wiele terenów zabudowanych. Mniejsze zatłoczenie w tych obszarach poprawi bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, a w szczególności pieszych i rowerzystów. Wpłynie także radykalnie na poprawę stanu środowiska. Nie bez znaczenia jest również istotny wpływ na rozwój gospodarczy regionów przyległych do nowej trasy.

Dane techniczne odcinka A1 Czerniewice - Włocławek Zachód:

  • 4 węzły drogowe (węzeł Czerniewice, Ciechocinek, Włocławek Północ, Włocławek Zachód )
  • 41 obiektów inżynierskich
  • ponad 200 km barier
  • 100 km ogrodzeń i siatek ochronnych
  • 56 zbiorników retencyjnych
  • 20 km ekranów akustycznych

Źródło i zdjęcia: GDDKiA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: