Analitycy prognozują: rynek budowlany wzrośnie o 8% w 2015 roku

Ocena: 0
3911
W roku 2015 rynek budowlany zanotuje 8% wzrostu - tak prognozują firmy analityczne. Zdaniem specjalistów, nadchodzi czas odbicia po kryzysie w latach 2012-2013. Za poprawę sytuacji będą odpowiedzialne przede wszystkim rozwijające się inwestycje w sektorze energetycznym i na kolei oraz stabilizacja budownictwa drogowego. Kluczowe w tym procesie będą wydatki ze środków unijnych.

Pod koniec listopada w mediach pojawiły siędane dotyczące polskiego budownictwa w trzech pierwszych kwartałach 2014 r., opracowane przez firmę ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku. Według ekspertów, największy wpływ na ukształtowanie produkcji budowlano-montażowej miało wznoszenie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - po pierwszych dziewięciu miesiącach w 2014 r. ich produkcja wyniosła ok. 29,2 mld PLN i była o 15,5% wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Duże znaczenie miały również budynki niemieszkalne - produkcja wyniosła ok. 19,2 mld PLN i była o 1,9% wyższa niż w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. Negatywny wpływ na produkcję budowlano-montażową miało natomiast budownictwo mieszkaniowe - jego produkcja była o 1,2% niższa niż w roku poprzednim. Pomimo tego, liczba rozpoczętych plac budowlanych oraz liczba wydanych pozwoleń na budowę (według danych GUS, od stycznia do października 2014 r. wydano pozwolenia na budowę 133 622 mieszkań, czyli o 14,2% więcej niż przed rokiem w analogicznym okresie)budzą nadzieję na wzrosty w budownictwie mieszkaniowym w roku 2015.

Jak zauważył Maciej Krokosiński, ekspert z firmy Deloitte, ciężko mówić o znacznej poprawie kondycji całego sektora budowlanego, ale wygląda na to, że najprawdopodobniej branża budowlana kryzys ma już za sobą.Co więcej, prognozy są dość optymistyczne - po wzroście o 6% w I połowie 2014 r., spodziewane jest zamknięcie całego roku 4-6 procentowym wzrostem. Z danych zebranych przez firmę Deloitte wynika, że w I połowie 2014 r. przychody dziewięciu największych polskich spółek budowlanych notowanych na GPW wzrosły o 6% rok do roku. Jeśli chodzi zaś o 2015 r., zdaniem ekspertów Deloitte duże znaczenie dla budownictwa będą miały nabierające rozpędu inwestycje ze środków unijnych, które przyczynią się do wzrostu na poziomie 6-8%.

Podobny wskaźnik 8% wzrostu sektora budowlanego w 2015 r. prognozują analitycy z firmy badawczej PMR. W raporcie "Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2014 - prognozy rozwoju na lata 2014-2020", czytamy też, że rok 2015 przyniesie rozstrzygnięcia licznych przetargów, w tym planowanej na I kwartał decyzji o rozpoczęciu budowy kompleksu petrochemicznego przez grupę Azoty i Lotos, która może zaowocować zleceniami o wartości nawet do ok. 12 mld zł.

Poprawę na rynku budowlanym w 2015 r. zwiastują również planowane inwestycje. Na warszawskim Mokotowie ruszyć ma budowa wielofunkcyjnego kompleksu o roboczej nazwie "1 Sierpnia". Jego powierzchnia ma wynosić  ok. 164 000 mkw, a docelowo, w ramach inwestycji ma powstać sześć ośmiopiętrowych biurowców klasy A.

W Łodzi natomiast planowana jest budowa Airport Business Park - kompleks biurowy składający się z ośmiu budynków o łącznej powierzchni ok. 40 000 mkw. Część działki o powierzchni 20 ha zostanie również zagospodarowana na przestrzeń rekreacyjną.

Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, wśród inwestycji można wyróżnić planowany Mokotów City w Warszawie - dziewięciokondygnacyjny budynek na parterze będzie mieścił lokale usługowe, na średnich wysokościach lokale biurowe, natomiast na najwyższych piętrach - lokale mieszkalne.

Ożywienie firm budowlanych

Poprawiająca się koniunktura oznaczać będzie większy popyt na usługi i materiały budowlane, co skutkować będzie większym zapotrzebowaniem na znalezienie zaufanego partnera w biznesie. Znajomość branży, pojawiających się nowości i współpraca zgodnymi zaufania firmami są elementami kluczowymi, stanowiącymi o sukcesie podejmowanych przedsięwzięć.

Doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz do aktualizacji specjalistycznej wiedzy są targi Warsaw Build. Odbywające się jesienią w Centrum EXPO XXI w Warszawie, już dwukrotnie zgromadziły specjalistów z branży budownictwa, stolarki otworowej i wystroju wnętrz. W 2014 r. do stolicy zawitało 70 wystawców z 12 krajów świata.

"Jesteśmy pierwszy raz na Warsaw Build. Szczerze mówiąc, do targów  podchodziłam sceptycznie, ale stwierdzam, że było warto" - mówi Krystyna Pacyńska z firmy Alutherm sp. z o.o. "Organizacja jest wyśmienita, dyrekcja jest bardzo profesjonalna i jednocześnie sympatyczna, co więcej, spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem odwiedzających. W przyszłym roku pojawimy się ponownie" - dodaje.

Druga edycja była również pasmem wydarzeń specjalnych, takich jak konferencja poświęcona budownictwu energooszczędnemu w Polsce, debaty związane z aktualnymi trendami w architekturze i urbanistyce, pokazy płytkarzy i montażystów stolarki, a także konferencja dotycząca szans dla polskiego sektora budowlanego na rynkach wschodnich, za którą odpowiedzialny był Instytut INTL.

"Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tragach, że mogliśmy zaprezentować nasze usługi, a także przeprowadzić wykłady na temat szans dla polskiego budownictwa na Wschodzie, które przyciągnęły słuchaczy" - mówi Anna Żurek z Instytutu INTL. "Targi bardzo nam się podobają, między innymi ze względu na profesjonalną obsługę. Nawiązaliśmy również wiele ciekawych kontaktów handlowych . Organizator, firma Lentewenc, jak zwykle stanął na wysokości zadania" - dodaje.

Patrząc w przyszłość

Rok 2015 dla rynku budowlanego zapowiada się optymistycznie. Prawdopodobnie będzie to czas wyjścia z kryzysu, z jakim w ostatnich latach zmagała się branża. Analitycy przewidują, że bardziej widoczne wzrosty zostaną zanotowane w latach 2016, 2017 i 2018, kiedy startujące obecnie inwestycje nabiorą rozpędu.

Źródła:
1. www.warsawbuild.pl
2. Deloitte - "Polskie firmy budowlane powoli wychodzą z kryzysu", 14.10.2014
3. Główny Urząd Statystyczny - "Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-X 2014 r.", 19.11.2014
4. PMR - "Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2014 - prognozy rozwoju na lata 2014-2020", październik 2014
5. www.egospodarka.pl
6. www.kompasinwestycji.pl

Zdjęcie: www.sxc.hu
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: