"WSPÓLNIE - Fundacja LafargeHolcim" inspiruje, edukuje i zmienia otoczenie

Ocena: 0
4361
Powołano do życia "WSPÓLNIE - Fundację LafargeHolcim". Zgodnie z hasłem: "W pojedynkę jesteśmy tylko kroplą. Wspólnie tworzymy ocean", fundacja będzie działała w porozumieniu ze społecznościami lokalnymi, instytucjami samorządowymi i kulturalnymi, szkołami, uczelniami i innymi organizacjami, a także z wolontariuszami. Fundacja stawia sobie za cel edukację w zakresie architektury, kształtowania krajobrazu i estetyki miejsc. Zaangażowała się już w pierwszy projekt - konkurs architektoniczno-urbanistyczny "Lider Dostępności" organizowany przez fundację "Integracja".

"WSPÓLNIE - Fundacja LafargeHolcim" została założona, aby aktywizować społeczności lokalne, realizować całościowe i długoterminowe programy, które przyniosą znaczące, trwałe zmiany oraz wymierne rezultaty dla wspomnianych społeczności. Planowane są także projekty ogólnopolskie. "Zależy nam, by dotrzeć z inicjatywą do różnorodnych grup, wielu miejscowości, także tam, gdzie jest bardzo duże rozwarstwienie społeczne" - przekonuje Kinga Walczyńska z zarządu fundacji i dodaje - "Realizujemy projekty, które podniosą jakość życia mieszkańców danego regionu i zaangażują różne środowiska: samorządowe, edukacyjne kulturowe czy biznesowe".

Inspirować, edukować i zmieniać otoczenie - to trzy główne obszary działań fundacji. W ich ramach prowadzone będą m.in. kreatywne laboratoria - założone w poszczególnych lokalizacjach LafargeHolcim, służące jako miejsca, w których mieszkańcy, przedstawiciele władz lokalnych i biznesu razem wypracują inicjatywy odpowiadające wyzwaniom dla ich regionu. Planowane są też lekcje architektury dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów oraz współpraca z uczelniami z zakresie opracowania programów edukacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju. Fundacja będzie także doradzać instytucjom przy projektach tworzenia wspólnej przestrzeni dla mieszkańców, mających się przyczynić również do wzmacniania lokalnej tożsamości.

"WSPÓLNIE" - Fundacja LafargeHolcim będzie udzielała przede wszystkim wsparcia merytorycznego, a także finansowego. Przy czym Jolanta Bosca z fundacji zaznacza: "Jesteśmy dalecy od zwykłego rozdawnictwa. Zależy nam na tym, aby wspierać te projekty, które odpowiedzą na autentyczne potrzeby miejscowej społeczności, a także wpiszą się w lokalny koloryt. Zamierzamy również prowadzić własne programy autorskie oraz wspierać merytorycznie i finansowo projekty innych organizacji pozarządowych i instytucji oświatowych."

Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełniać określone wymagania, a projekty wybrane do realizacji zostaną poddane konsultacjom społecznym. "Chodzi nam o to, by w obszarze architektury i edukacji architektonicznej podejmować takie działania, które odpowiedzą na rzeczywiste potrzeby danej społeczności, dzięki czemu zaangażują jej członków. Chcemy też podnieść świadomość architektoniczną Polaków, aby zrozumieli, jak duże znaczenie w życiu każdego człowieka ma jego otoczenie, chcemy inspirować do działania i pokazać, że każdy z nas ma wpływ na tworzenie przyjaznych i pięknych miejsc" - podkreśla Jolanta Bosca.

Głównym fundatorem fundacji jest LafargeHolcim w Polsce, dzięki któremu będzie mogła ona dotrzeć do wielu lokalnych społeczności. Fundacja liczy także na udział pracowników firmy i ich pomoc w rozpoznaniu potrzeb w swoich lokalizacjach i w nawiązaniu relacji z tamtejszymi środowiskami. "Chcemy działać w sposób bezpośredni - rozmawiać, skracać dystans i przełamywać bariery. Dlatego zainicjowaliśmy już cykl spotkań z przedstawicielami samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych, aby omówić bieżące problemy, zbadać potrzeby danej społeczności i zaproponować konkretne działania" - podkreśla Kinga Walczyńska.

Od samego początku "WSPÓLNIE - Fundacja LafargeHolcim" działa bardzo prężnie. Obecnie jest partnerem strategicznym konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności" organizowanego wspólnie z fundacją "Integracja".

Źródło i zdjęcie: LafargeHolcim
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: