Żurawie od Liebherra

Ocena: 0
7462
Liebherr oferuje program żurawi wieżowych, który pod wieloma względami jest inny niż wszystkie pozostałe. Obejmuje on urządzenia wszystkich systemów i klas wielkości oraz zapewnia właściwą technikę podnoszenia dla każdego zadania w budownictwie wysokościowym.

Nowy żuraw Flat-Top 1000 EC-B 125 Litronic
Fot. Liebherr


Elastyczne żurawie szybkiego stosowania i wydajne żurawie górnoobrotowe sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w przemyśle przy dużych projektach na całym świecie. Seria żurawi typu R umożliwia dzięki zastosowaniu podwozia gąsienicowego wysoką mobilność zarówno w miejscu budowy jak i w terenie. Żurawie gąsienicowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest szybka zmiana miejsca zastosowania i zachowanie niewielkiego nacisku na podłoże. Żuraw Derrick został stworzony specjalnie do demontażu dźwigów umieszczonych na wysokich budynkach, na słupach stalowych mostów lub na wieżach urządzeń telekomunikacyjnych. Mobilne żurawie wieżowe serii MK to połączenie mobilności klasycznego dźwigu samojezdnego z zaletami żurawia wieżowego. Mobilność żurawi MK jest tak wysoka, że są w stanie obsłużyć kilka budów w ciągu jednego dnia.

Specjalista od montażu instalacji wiatrowych
Dotychczas do montażu instalacji wiatrowych używano żurawia 630 EC-H 70 Litronic. Zapotrzebowanie producentów instalacji wiatrowych na większe urządzenia tego typu doprowadziły do zaprojektowania żurawia 1000 EC-B 125 Litronic. Dzięki temu zoptymalizowano specyficzne zalety obrotowych żurawi wieżowych dla logistyki i wykorzystano je przy wykonywaniu instalacji wiatrowych. Firma Liebherr jako pierwszy producent obrotowych żurawi wieżowych stworzyła kompleksową koncepcję dla ekonomicznego i bezpiecznego montażu instalacji wiatrowych. Na targach Bauma 2013 firma Liebherr prezentowała nowy żuraw Flat-Top 1000 EC-B 125 Litronic, który zaliczany jest do serii żurawi EC-B. Maksymalny udźwig nowego żurawia wynosi 125 ton w wersji 6-linowej lub 100 ton w wersji 4-linowej. Żuraw 1000 EC-B 125 Litronic został skonstruowany zasadniczo do budowy instalacji wiatrowych. Z tego względu zoptymalizowany jest dla krótkiego wysięgu 31,5 m i 36,5 m. Dla innych zastosowań, jak przykładowo budowa elektrowni i instalacji, żuraw Flat-Top może mieć wysięg także 41,5 m i 46,5 m.



Żuraw specjalistyczny o wysokich parametrach do montażu instalacji wiatrowych o wysokości piast ponad 125 m

Fot. Liebherr

Koncepcja montażowa dla wysokości piast powyżej 120 m
Instalacje wiatrowe stają się coraz wyższe, aby efektywniej wykorzystywać warunki stwarzane przez wiatr. W związku z tym coraz więcej instalacji wiatrowych stosowanych jest w trudno dostępnych i górzystych regionach, na obszarach leśnych i tak zwanych obszarach słabego wiatru.

Wraz z żurawiem 1000 EC B 125 Litronic firma Liebherr jako pierwszy producent obrotowych żurawi wieżowych stworzyła kompleksową koncepcję dla ekonomicznego i bezpiecznego montażu instalacji wiatrowych. Żuraw oferuje nowoczesne, wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie w zakresie podnoszenia instalacji wiatrowych z bardzo dużymi wysokościami piast przekraczającymi 120 m.

Dla żurawia 1000 EC B 125 Litronic stworzono całkowicie nowe urządzenie samopodnośne, zapewniające szybkość i bezpieczeństwo. Z dwukrotnie większą prędkością, jak w przypadku standardowego urządzenia samopodnośnego, żuraw podnoszony jest na wolnostojącą wysokość podnoszenia ponad 100 m. Po zakotwieniu przy wieży instalacji wiatrowej przebieg podnoszenia jest kontynuowany do momentu osiągnięcia przez żuraw wysokości podnoszenia ok. 170 m.

W takiej pozycji montowana jest cała instalacja wiatrowa z segmentami wieży, gondolą i łopatkami wirnika. Fakt, że jest to możliwe przy prędkościach wiatru do 18 m/s oraz niewielkich wymaganiach w zakresie zapotrzebowania na miejsce, a także małych wymaganiach transportowych stanowi o najważniejszych, specyficznych zaletach montażu z wykorzystaniem obrotowych żurawi wieżowych.

Do ciekawostek zastosowanych w żurawiu 1000 EC B 125 Litronic należy także kotwienie przy wieży instalacji wiatrowej oraz nowe zblocze liny umożliwiające podnoszenie ciężarów do 125 ton. Bezstopniowe napędy żurawia zapewniają dodatkowo wysokie prędkości robocze i dzięki systemowi micromove pozwalają na precyzyjne – co do milimetra – pozycjonowanie i osadzanie pierścieni betonowych, gondoli i łopatek wirnika.


Fot. Liebherr

Prosty montaż żurawia, szybki transport
Nowy model, wiodący wśród żurawi Flat-Top firmy Liebherr jest optymalnie dostosowany do istniejącego systemu wieżowego 1000 HC, którego monoblokowa budowa, dzięki specjalnym połączeniom z trzpieniami stożkowymi, wspomaga szybki i prosty montaż. Elementy wieży wyposażone są w pełnopowierzchniowe podesty pośrednie oraz stabilne wejścia z zabezpieczeniem. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne wykonywanie prac montażowych, także w niesprzyjających warunkach.

Zoptymalizowano również właściwości nowego 1000 EC-B 125 Litronic w zakresie transportowania. Poszczególne elementy żurawia można w większej części transportować przy użyciu samochodu ciężarowego z naczepą siodłową lub pojazdów do transportu specjalnego. W razie konieczności można transportować elementy wysięgnika dużego żurawia wsunięte do elementów wieży.

W przypadku zastosowań wykraczających poza montaż instalacji wiatrowych, jak przykładowo przy budowie fabryk, żuraw może być podniesiony na maksymalną wysokość 190 m. 

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 6 (16) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: