Żelbet z PEHD

Ocena: 0
10591
Przedsiębiorstwo Szagru specjalizuje się w technologii projektowania i realizacji zbiorników naziemnych, podziemnych, cylindrycznych i prostopadłościennych wykonywanych metodą łączenia technologii żelbetu z PEHD – tworzywem sztucznym.

Rys. 1. Zbiornik cylindryczny o pionowej osi posadowienia
Rys. Szagru


Zbiorniki wykonywane tradycyjną metodą 
Większość obecnie realizowanych zbiorników do magazynowania płynów wykonywana jest tradycyjną metodą, w postaci zbrojonej, zalewanej ściany żelbetowej. Niedogodnością i utrudnieniem tej metody jest: uzyskanie szczelnego szalowania dla prawidłowego zabetonowania konstrukcji, uzyskanie szczelnego zbiornika żelbetowego, zabezpieczenie zbrojenia ścian zbiornika przed korozją, zabezpieczenia betonu przed starzeniem i oddziaływaniem agresywnych zawartości. W przypadku zbiornika do magazynowania wody pitnej należy wykonać nałożenie dodatkowej powierzchni na ściany betonowe od wewnętrznej strony zbiornika, która będzie posiadać dopuszczenie do kontaktu ze środkami spożywczymi, przez co wydłuża się proces montażu zbiornika.

Do projektowania takich zbiorników możemy wykorzystać znane metody projektowania zbiorników żelbetowych. Pierwszym udogodnieniem wykorzystania technologii łączenia żelbetu z PEHD jest, już na etapie projektowania, zmniejszenie grubości ściany zbiornika, ze względu na brak potrzeby zwiększania otuliny betonowej prętów zbrojeniowych, w celu ich zabezpieczenia antykorozyjnego. Na każdy zbiornik wykonywana jest indywidualna dokumentacja konstrukcyjna zatwierdzona przez projektanta z uprawnieniami do projektowania konstrukcji żelbetowych.

Budowa zbiorników w technologii Szagru
Zbiornik może być wykonany w kształcie walca lub prostopadłościanu, jako naziemny lub podziemny (rys. 1). Posadowiony jest na żelbetowej płycie fundamentowej (9), posiada ściany zewnętrzne (2) i ściany wewnętrzne (3), z tworzywa sztucznego, dno zbiornika (13) oraz pokrywę górną (8), przy czym przestrzeń pomiędzy ścianami zewnętrznymi i ścianami wewnętrznymi wypełniona jest betonem, zaś na zazbrojoną pokrywę górną (18 i 22), od zewnątrz nalano odpowiedniej grubości beton. Ściany wewnętrzne od strony przestrzeni międzyściankowej posiadają żebra pionowe (4) z tworzywa sztucznego, zaś dno (13) i pokrywa górna mają żebra poziome (14). Żebra te służą do mocowania prętów zbrojeniowych. W trakcie budowania zbiornika możemy zrezygnować z zewnętrznej warstwy tworzywa zastępując ją typowym szalowaniem. Wówczas otrzymamy typowy zbiornik żelbetowy z wewnętrzną, całkowicie szczelną wykładziną chemoodporną wykonaną z tworzywa sztucznego PEHD. Ściany zbiornika wraz z króćcami wykonywane są na bazie płyt i rur PEHD.
Płyty i rury łączone są ze sobą za pomocą zgrzewania doczołowego i spawania ekstruzyjnego. Zbiorniki mogą pracować jako pełne jak i puste, wszelkiego rodzaju studnie, pompownie ścieków, komory zasuw, komory wodomierzowe, zbiorniki magazynowe na płyny itp.

W przypadku stosowania dwóch ścian  płyty izolacyjne PEHD  pełnia jednocześnie rolę izolacyjną i szalunkową co znacznie obniżą koszty realizacji zadania.

Realizacje zbiorników na budowie











Rys. Szagru

Eksploatacja
Przy prawidłowo wykonanym posadowieniu, tak jak większość zbiorników wykonywanych z tworzywa sztucznego PEHD, zbiornik wykonany w technologii łączenia żelbetu z tworzywem powinien prawidłowo pracować przez minimum 50 lat. Tworzywo sztuczne PEHD jest odporne na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych oraz na działanie roztworu glebowego i mikroorganizmów. W przypadku zbiorników wykonywanych w tej technologii nie trzeba specjalnie zwracać uwagi na sposób zagęszczenia i rodzaj osypki wokół zbiornika. Ponadto, nie trzeba wykonywać specjalnych podjazdów dla ciężkiego transportu samochodowego. Technologia ta pozwala na wykonanie zbiorników o pojemności od kilku do kilku tysięcy metrów sześciennych. Ponadto eliminuje wiele niedogodności tradycyjnej metody. Ze względu na fakt, że jest to nowatorskie działanie, technologia została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.



SZAGRU Sp. z o.o.
ul. Jaskółek 16, 43-215 Studzienice
tel. 32 449 00 00
www.szagru.pl
e-mail: dms@szagru.com.pl


Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 2 (5) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: